Jak se chovat v zahraničí

Dovolenou často trávíme ve fascinujících zemích se zcela odlišnou kulturou. Co je naprosto běžné u nás, může v cizině znamenat v lepším případě neobratnost, v horším urážku nebo i trestný čin. Přinášíme výběr nejzajímavějších rozdílů, na které byste si měli dát pozor.

Zvláštnosti v chování v evropských zemích

Pokud si říkáte, že v Evropě vám nic takového nehrozí, můžete být zaskočeni. I v tomto kulturně blízkém prostředí se můžete setkat s nečekanými komplikacemi. Proslavený je "bulharský" komunikační problém: Když Bulhaři kývají hlavou, což my chápeme jako "ano", myslí tím "ne". A naopak, pokud vrtí hlavou znamená to "ano".

Řecký prodavač na vás může začít mávat dlaní směřující dolů. Neznamená to ale, že by se s vámi Thajsko

Stejné pravidlo platí i ve Španělsku. A zavítáte-li zde na býčí zápasy, neměli byste fandit zvířeti. Španělé by to považovali za urážku toreadora i tradic.

Pozor na nevhodné pohyby a gesta

Za velmi neslušné gesto považují v Turecku zvednutý ukazováček, význam tohoto posunku se podobá vztyčenému prostředníku u nás.

V Tunisku je nejhorším gestem palec a ukazováček spojený do písmene "O". Místní ho mohou chápat i jako výhrůžku.

Obě ruce spojené dlaněmi k sobě v úrovni očí jsou obvyklým způsobem pozdravu v Thajsku. Je možné je doplnit úklonou. Nikdo by se neměl dotýkat hlavy Thajců (ani hladit po hlavě děti), protože hlavu považují za sídlo duše. Nezdvořilé je také proti někomu natahovat nohy.

V arabských zemích si připravte bakšiš

V arabských zemích s rozvinutým cestovním ruchem musíte počítat s nutností neustále platit nějaké drobné částky - bakšiš. Typickým představitelem takové země je Egypt. Buďte opatrní jen v případě žebrajících místních lidí, zejména dětí. Dáte-li peníze jednomu z nich, obklopí vás tlupa dalších dětí, kterým stejně svými drobnými nijak nepomůžete. V ostatních případech se řiďte vlastní intuicí. Bakšiš může být spropitné i úplatek. Dočkáte se tak lepších služeb a někdy je to dokonce jediná cesta, jak se k některým službám vůbec dostat.

Přísné exotické země: zákaz svlékání, líbání

EgyptV mnoha zemích platí pro ženy různě přísná pravidla oblékání. Například v oblíbené superluxusní a na muslimské poměry tolerantní Dubaji existuje tajná policie, která se snaží odhalit "pohoršující" chování zahraničních návštěvníků. Kontroluje na plážích, zda někdo neporušuje zákaz převlékání na veřejnosti, koupání bez horního dílu plavek nebo například zákaz líbání. Kvůli porušování těchto pravidel vás mohou i zatknout.

V Thajsku například nepovažují za vhodné, drží-li se partneři na veřejnosti za ruce.

Přestože obvykle se nedostanete do problémů v našem běžném oblečení, v zemích s přísnějšími tradicemi nebývá vhodné nosit krátké sukně, hluboké výstřihy nebo holá záda. Prostudujte si předem dostupné informace a sledujte ostatní turisty. Chystáte-li se navštívit například mešitu, zujte se, noste dlouhé kalhoty a šátek a dlouhé rukávy.

Pravidla stolování

V mnoha oblastech je neslušné jíst levou rukou, například v Indii nebo Indonésii. Právě při jídle také můžete narazit na zvyk, který nám připadá velmi podivný: například v Číně se říhání při jídle a třeba i pocintání stolu považuje za projevení komplimentu hostiteli.

A pokud se dostanete například do marocké rodiny, vězte, že snědené jídlo a prázdný talíř vnímá hostitel jako znamení, že chcete přidat. Sami vám potom naloží další porci. Za slušnost považují lidé v této kultuře nedojídat vše, co máte na talíři.

Úcta, respekt a komunikace

Můžete se do určité míry spolehnout na to, že místní lidé k vám budou tolerantní. Díky statusu turisty si můžete dovolit mnoho. Jistě ale ocení, budete-li se v jejich zemi chovat s respektem k jejím odlišnostem. Velmi rádi uvidí, že se snažíte chovat jako host, který je ochoten dodržovat daná pravidla.

Kam dál