800 22 88 33

Po-Pá: 7:00-19:00

So-Ne: 9:00-14:00

Nastavení skupinyMozaika: Rudý střed po vlastní ose

Je nám líto, Vašim požadavkům nevyhovuje žádný termín.

1. den

AYERS ROCK
Individuální přílet do Ayers Rock v „Rudém středu“ Austrálie.
Po příletu si vyzvednete v autopůjčovně vůz a vydáte se do hotelu.
Typ: terenní vůz 4x4
kompletní pojištění All Incl.
Ubytovaní na 2 noci v Ayers Rock.

Pozn: nezapomeňte, že v Austrálii se jezdí na levé straně vozovky.

Odpoledne se vydejte k přírodnímu monumentu v rudém centru, k prehistorickému monolitu Uluru, s neopakovatelným západem slunce nad rudým obrem tyčícím se z australské buše.
Pozn: vstup do NP: 25 AUD/os.

Uluru (dříve Ayers Rock) je jeden z největších monolitů na světě a bezpochyby nejznámější ikona australské pouště.
Uluru je jeden z největších skalních monolitů na světě hrdě vystupující nad okolní rovinatou pouštní krajinu. Toto místo bylo zapsáno na seznam Světového dědictví UNESCO nejen pro své podmanivé přírodní krásy, ale i pro významnou spirituální hodnotu, kterou ji místní domorodí obyvatelé přikládají.
Tento skalní obr, vystupující 348 metrů nad okolní rovinatou krajinu je tvořen pískovcovými vrstvami, které jsou pokryty tenkou vrstvou oxidů železa, což monolitu propůjčuje typickou rudou barvu (a je ostatně jedním z důvodů, proč sem návštěvníci přijíždějí).
Uluru je však unikátní také svými duchovními hodnotami, které představuje pro místní domorodé obyvatele kmene Anangu (vyslov Arr-na-ngoo) v jejich systému hodnot zvaném „tjukurpa“ (vyslov Chook-orr-paa).Oblast nabízí několik pohodlných způsobů jak se seznámit nejen s monolitem, ale i s domorodou kulturou.
K dispozici je několik pěších vycházkových okruhů různé obtížnosti i s informačními tabulemi, nedaleké moderní kulturní centrum nabízí komplexní pohled do života a kultury domorodých obyvatel a velmi oblíbené je také pozorování východu a západu slunce.

2. den

AYERS ROCK/ ULURU/KATA TJUTA
Dnes se vydejte k Olgas (Kata Tjuta), což je skupina asi 30 gigantických dómů ležící 42 km západně od Uluru.
Každopadně, ať už navštívíte Uluru nebo Kata Tjuta ráno při východu slunce, v poledne, či večer při západu slunce, bude to pokaždé pro Vás zcela jistě nový a nezapomenutelný zážitek.

Kata Tjuta (dříve The Olgas) je unikátní skalní komplex nedaleko monolitu Uluru (Ayers Rock) uprostřed australské pouště. Kata Tjuta je komplexem 36 skalních dómů vystupujících zhruba 50 kilometrů západně od Uluru.
Jelikož dohromady s unikátním monolitem Uluru tvoří národní park Uluru – Kata Tjuta, byla tato oblast zapsána na seznam Světového dědictví UNESCO nejen pro své podmanivé přírodní krásy, ale i pro významnou spirituální hodnotu, kterou ji místní domorodí obyvatelé přikládají.
Kata Tjuta a zdejší skalní dómy vystupují ještě o 200 výškových metrů výše než Uluru a jsou tvořeny pevným materiálem slepeným z pískovce, bahna a na povrchu také oxidů železa, což jim propůjčuje typickou rudou barvu.
Kata Tjuta je pro místní domorodé obyvatele svatyní, kde se dodnes odehrává spousta tajemných ceremonií, o nichž toho víme jen velmi málo. Od komplexu také vede několik odboček k domorodým rezervacím, kam je však bez povolení vstup zakázán.

3. den

WATARRKA - KINGS CANYON
Vynechat byste při svě cestě po rudém středu něměli ani Watarrka neboli Kings Canyon, který je vzdálený asi 280 km. Vydejte se dnes na tuto cestu a doplňte si svou zkušenost o další neopakovatelný zážitek.
Ubytování v Kings Canyon.

Kings Canyon (též někdy přezdívaný jako "australský Grand Canyon") je přírodní amfiteátr a výsledek eroze uprostřed nehostinné australské pouště, zhruba 350 kilometrů od Alice Springs.
Kings Canyon je ohromujícím výsledkem přírodní eroze v nehostinných podmínkách australské pouště. Kaňon leží uprostřed národního parku Watarrka, stranou od hlavní silnice Lasseter Highway, ale zajížďka k němu se určitě vyplatí.
Příroda tu vytvořila unikátní amfiteátr, 100metrů hluboký rýpanec obřím krumpáčem uprostřed jinak rovinaté krajiny. V jeho svěžích zahradách přežívá více než 600 druhů flory a fauny a jeho jezírka a tůně jsou důležitou zásobárnou sladké vody.
Kaňon nabízí jednu z nejhezčích turistických stezek v celé Austrálii, zhruba 3hodinový trek po okraji kaňonu, s výhledy nejen do jeho hlubin, ale především do okolní podmanivé pouštní krajiny.
Během treku budete svědky výsledků přírodní eroze trvající milióny let – kolmé 100metrové pískovcové stěny ploché jako dálniční billboardy, zbarvené do odstínů máslově žluté až tmavě okrové, okolní skalní homole připomínající vosí hnízda, zelené ostrovy poskytující blahodárný stín a útočiště stovkám druhů okolní fauny a flory, nesmělé mostní konstrukce s příchutí prvních objevitelů, výhledy do krajiny a perfektní značení. Pro dobrodruhy je možnost vydat se do oblasti na terénních čtyřkolkách či velbloudech.

4. den

GLEN HELEN GORGE
Dnes se přesunete do soutěsky Glen Helen Gorge, nacházející se v ohybu řeky Finke, pravděpodobně nejstarší řeky na světě. Nedaleko je letiště, budete mít možnost si zaplatit vyhlídkový lety a poznat tuto neskutečnou obast ze zcela jiné perspektivy.
Cesta do Glen Helen je prašná, nezpevněná Mereenie Loup Road, ke které jep otřeba povolení (cca 5 AUD není v ceně), které si vyzvedněte v The Visitor Centre, Glen Helen Resort nebo Hermannsburg Petrol Station nebo Kings Canyon Resort. Cestou se budete moci vykoupat v soutěsce Redbank Gorge a také navštivte posvátné místo Tnorala, kde se nachází obří kráter, který vznikl dopadem asteroidu, jmenuje se Gosse Bluff.
Ubytování v Glen Helen.

5. den

ALICE SPRINGS
Dnešní relativně krátká cesta vede kolem pohoří Macdonnell Ranges. Cestou se zastavte podívat na skalní útvary Jessie a Emily Gap a soutěsku Trephina Gorge. Po příjezdu ubytování v civilizaci a odpočinek.

6. den

ALICE SPRINGS - Odlet
Vrácení vozu na letišti a individuální odlet.

Počasí

Cairns

23°C Převážně oblačno

×