800 22 88 33

Po-Pá: 7:00-19:00

So-Ne: 9:00-14:00

Nastavení skupinyMexiko, Belize a Guatemala s českým průvodcem

Za přírodou, za mořem

Je nám líto, Vašim požadavkům nevyhovuje žádný termín.

1. den

Odlet z Prahy v ranních hodinách. Přílet do Cancunu večer. Přivítání na letišti a transfer do hotelu Radisson Hacienda 4* nebo podobném.

2. den

Tulum a Chetumal
Po snídani na nás bude čekat řidič/průvodce a pojedeme se podívat do starého Mayského přístavu Tulum, které bylo na vrcholu moci mezi 13. a 15. stoletím a také zaniklo jako jedno z posledních. Dříve se jmenovalo Zama, což znamená "město úsvitu" a skutečně dodnes jsou tu úchvatné východy slunce. Prohlédneme si 3 největší zajímavosti El Castillo (Palác), Templo a také Klesajícího boha.
Po prohlídce Tulumu se pojedeme podívat k jezeru 7 barev v Bacalar. Jezero je napájené jak sladkou, tak slanou vodou a má několik odstínů zelené. Samozřejmostí je prohlídka španělské pevnosti nad jezerem. Dále nás čeká návštěva malého, ale zajímavého pirátského muzea. Kdo bude chtít, může si zaplavat v nedaleké Cenote Azul. Pozdě odpoledne příjezd do městečka Chetumal. Ubytování v hotelu Holiday Inn 4* nebo podobném.

3. den

Belize - Altun Ha
Dnes přejedeme hranice do Belize, pojedeme kolem plantáží cukrové třtiny do mayského sídla Altun Ha, které pokrývá plochu 8 km2. Nejdříve se ocitnete na nádvoří A, které ze všech stran obklopují chrámové stavby. Pod Chrámem zelené hrobky byla objevená hrobka z roku 550 n.l. a 300 předmětů z jadeitu, obsidiánu, pazourek a zbytky mayské kroniky. Nádvoří B dominuje nejrozsáhlejší stavba komplexu Chrám zděných oltářů. V jedné části byla nalezena jadeitová hlava Kinich Ahauna, mayského boha slunce. Je to největší kus opracovaného jadeitu. Krátkou cestou se dostanete k rybníčku Rockstone Pond, který sloužil jako zásobárna vody a dnes v něm žije obrovský krokodýl. Po cestě se zastavíme v oblíbené Belize Zoo, která je domovem 125 zvířat 48 druhů, všechny volně žijící v Belize, vč. národního zvířete tapíra či všech 5 druhů volně žijících koček (Jaguár, puma, ocelotů, jaguarundi - malá puma). Pozdě odpoledne dorazíme do města San Ignacio a uybtování v hotelu Cahal Pech Village 3*+.

4. den

Belize a přejezd do Guatemaly
Dopoledne navštívíme Motýlí dům, kde uvidíte proměnu babočkovitého motýla Blue Morpho, poté si prohlédneme Přírodovědecké muzeum a projdeme se lékařskou trasou mayů, kde se dozvíte mnoho o bylinách, které staří Mayové používali k léčení. Poté přejedeme do Mayského naleziště z klasického období Xunantunich. Název znamená Kamenná dívka. Přes řeku nás převeze lanový trajekt a pak je to ještě pár km pěšky strmým kopcem k ruinám. Naše první kroky pravděpodobně budou směřovat do návštěvnického centra s perfektním modelem města. Stavbám dominuje El Castillo s bohatě zdobenými reliéfy. Zdatnější si mohou na El Castillo vystoupat.
Odpoledne přejedeme hranici s Guatemalou a pojedeme do městečka Flores, kde budeme ubytování v hotelu Peten Esplendido 4*.
Kdo bude chtít, může hodinku věnovat procházce městem či odpočívat v některé z restaurací s vyhlídkou na jezero.

5. den

Tikal
Tikal patří do UNESCO a nachází se v Národním parku Tikal o rozloze 576 km2, prakticky v džungli. Největší slávy dosahoval mezi 800 př.n.l. a 900 n.l., nejvyšší počet obyvatel dosahoval 100 000. Dnes je odkryto pouze 16 km2. Starověké metropoli vévodí pět mohutných strmých pyramid, které se zdvihají do výše 60 m. Od vstupu vede pěšinka kolem komplexů Q a R, dvojice pyramid, které nechal vztyčit poslední známý vládce Chitam. Samozřejmostí je prohlídka Velkého náměstí. Pod hustým trávníkem leží 4 vrstvy kamenné dlažby. Chrám (pyramida) 1 vyčnívající do výšky 44 m je jakousi poznávací značkou. Říká se mu také Chrám Jaguára. V srdci pyramidy byla nalezena krypta. Přímo naproti je Chrám 2 neboli Chrám masek. Severní akropole po celé severní šířce Velkého náměstí je ucelený a vzájemně propojený komplex palácových staveb. Před ní nalezneme dvě řady stél. Většina dalších chrámů se opravuje. Určitě ještě navštívíme Ztracený svět (Mundo Perdido), tikalskou čtvrť s jedinečnou architekturou. Nejnápadnější stavnou je Velká pyramida, z ní je kouzelný výhled na celý areál. A nesmíme opomenout ani Chrám nápisů s 12 metrovým střešním hřebenem.
Odpoledne se ještě podíváme do muzea Sylvannuse Morleyho, kde najdete kolekci keramiky a nefritu. Návrat do hotelu ve Flores.

6. den

Plavba po řece Usumacinta a přejezd do Palenque
Brzy ráno pojedeme do města Bethel, které se nachází na břehu řeky Usumacinty, přírodní hranici mezi Mexikem a Guatemalou. Nalodíme se na člun a pojedeme proti směru řeky. Po cestě se zastavíme u památek v Yaxchilan, ležících v meandru řeky hned za mexickou hranicí. Převozníci nám cestou povypráví příběhy dávných králů a královen. Přistaneme ve městě Corozal a poté transfer mikrobusem do Palenque. Ubytování v Ciudad Real Palenque 4*.

7. den

Palenque a Campeche
Palenque je nejen ohromným archeologickým nalezištěm, ale také jedním z mála míst, kde roste prales. Mezi významné památky patří Chrám Nápisů (Templo de las Inscripciones), které obsahují asi 620 symbolů. Tuto stavbu si stavěl jako hrobku Pakal Veliký. Uvnitř pyramidy sestoupíme po 66 úzkých schodech do krypty, jejíž stěny zdobí podobizny předchozích vladařů. Na severní straně náměstí je pětistupňový Chrám kříže (templo de la Cruz), jenž znázorňuje motiv Stromu světa. Při západní straně náměstí je zachovalý Chrám Slunce (templo del Sol), kterému vládnou motivy války a obětování. Dále je zde Palác (Palacio), který sloužil královské rodině k bydlení i obřadům.
Odpoledne pojedeme podél Mexického zálivu do koloniálního přístavu Campeche. Město bylo založeno v roce 1540 Španěly na základech mayského města Canpech. Kvůli častým nájezdům pirátů bylo město chráněno hradbami, některé se dochovaly dodnes. Prohlédneme si historické centrum města,
nedávno zrekonstruované, pirátské muzeum a botanickou zahradu. Z památek uvidíme Zemskou bránu (Puerta de Tierra), Mořskou Bránu (Puerta del Mar), neoklasicistní katedrálu Catedral de la Concepción Inmaculada. Na obou koncích města stojí pevnosti Fuerte San Miguel je na jižním konci a nachází se v ní muzeum kultury. Na severovýchodní straně je Fuerte San José a v ní je muzeum zbraní a lodí.
Ubytování v hotelu Plaza Colonial 3* luxe.

8. den

Uxmal a Merida
Dopoledne pojedem citrusovými plantážemi na Mayské naleziště Kabah, kde se podíváme na působivý Palác Masek, zasvěcený bohu deště Čakovi (Chaac) a příjezd do města Uxmal. Uxmal byl hlavním městem oblasti Puuc a vrcholu dosáhl za vládce Chaca. Název znamená "třikrát postavený" a vyjadřuje tři různé etapy výstavby. Z domu jasnovidce či kouzelníka (Casa del Adivino), který se tyčí do výšky 38 m nad okolní les, je krásný výhled na celou lokalitu. Hned za ním stojí čtyřúhelníkový dům jeptišek Casa de las Monjas, dále uvidíme míčové hřiště juego de pelota a Dům želv Casa de las Tortugas, pojmenovaný podle želvami zdobených říms. Jako nejkrásnější stavba pucckého stylu je považován Guvernérův Palác (Palacio del Gobernador). Sloužil jako rezidence vládnoucí vrstvy.
Po prohlídce pojedeme do bílého města Meridy. Začneme prohlídkou města Mérida a to na hlavním náměstí zócalo, kde najdete Montejův palác - Casa de Montejo, původní je jen fasáda a nad balkonem erb Montejů. Přes náměstí východním směrem stojí katedrála Catedral San Ildefonso a hned vedle bývalá biskupská residence. Na katedrálu je pěkný výhled z Palacio del Gobierno.
Ubytování v hotelu El Castellano 4* nebo podobném

9. den

Chichen Itzá
Prohlídka největšího mayského naleziště Chichen Itzá. Prozatím je zrekonstruováno jen 30 budov, zatímco stovky dalších jsou stále skryté v džungli. Středu celého komplexu dominuje Kukulkanova pyramida (mayské jméno pro boha Quetzalcoatla), také se jí říká El Castillo. Stojí na vrcholku staršího chrámu a má čtyři schodiště s celkem 365 schody, jejichž počet odpovídá počtu dní v kalendáři. Poblíž El castillo je Tzompantli, terasa lemovaná lidskými lebkami vytesanými do kamene. Po nezpevněné pešině se z míčového hřiště dostaneme k přírodní cenote de los Sacrificios do něhož se svrhávaly oběti. V areálu se ještě podíváme na chrám válečníků Templo de los Guerreros a Chrám jaguárů Templo de los Jaguares či sedící sochy Chaac Moola (prostředník mezi člověkem a bohem). Poté transfer na Riviera Maya a ubytování na 2 noci s polopenzí v hotelu Mahékal Beach 4*.

10. - 11. den

Volné dny na pláži. Poslední den transfer na letiště a odlet.

Počasí

Belize

24°C Skoro jasno