800 22 88 33

Po-Pá: 7:00-19:00

So-Ne: 9:00-14:00

Nastavení skupinyLetní akce: Káhira a plavba po Nilu

8-denní poznávací zájezd.

Je nám líto, Vašim požadavkům nevyhovuje žádný termín.

1. den

Odlet z Prahy
Ubytování: Le Meridien Pyramids
Doprava: Let pravidelnou linkou Austrian Airlines Praha – Káhira

V osm hodin ráno odlet pravidelnou linkou z terminálu jedna z Prahy do Káhiry. Po příletu následuje odjezd do hotelu Le Meridien Pyramids, který se nachází v těsné blízkosti Pyramid v Gíze. Odpoledne odpočinek v hotelu.

2. den

Káhira
Ubytování: Le Meridien Pyramids
Stravování: Snídaně, oběd

Po snídani výlet do Memphisu a do Sakkary, venkovní prohlídka Džosérovi pyramidy a prohlídka hrobky s náhledy do podzemních prostor. Po obědě v pěkné lokální restauraci přesun do Gízy k pyramidám, které patří k tradičním divům světa. Kromě pyramid si dále prohlédnete muzeum Sluneční bárky a samozřejmě monumentální sochu starověkého Egypta – Sfingu. Po prohlídce následuje transfer zpět do nedalekého hotelu.

Pyramidy v Gíze: Před necelými 5000 lety se stala Gíza pohřebištěm králů a to právě když v Gíze byly postaveny tři pyramidy – Rachefova, Menkaureova a Cheopsova, tyto hrobky zesnulých králů byly dříve střeženy kněžími, kteří každodenně předkládali mrtvému králi-bohu oběti. Vedle těchto tří pyramid jsou k vidění i menší pyramidy, kde byly pochovány královny.

Sluneční bárka: Staroegyptská pohřební loď, jejíž význam není doposud zcela jasný, archeologové mají tři řešení, buď složila jako pohřební loď zesnulého Cheopse, který na ní byl přivezen z Memfildy nebo byla uschována pro boha slunce, dále archeologové spekulují, že byla schována přímo pro zesnulého panovníka aby s ní mohl cestovat po nebesích.

Sfinga: Nejpamátnější socha starověkého Egypta měla za úkol střežit přístupovou cestu k Rachefově pyramidě. Socha, která dosahuje výšky 20 metrů, má protáhlé lví tělo, natažené tlapy a královskou pokrývku hlavy byla postavena zhruba okolo roku 2500 před naším letopočtem a vznik je připisován samotnému Rachefovi.

3. den

Káhira - Luxor
Ubytování: Parník
Stravování: Snídaně, oběd, večeře
Doprava: Přelet pravidelnou linkou Káhira – Luxor

Po snídani v hotelu následuje transfer na letiště a odlet pravidelnou linkou do Luxoru. Po příletu si prohlédnete chrám v Karnaku, kde je k vidění mimo jiné Velká sloupová síň nebo například Posvátné jezírko. Po prohlídce Karnaku Vás transfer převeze na parník, kde se ubytujete a naobědváte. Po obědě prohlídka chrámu v Luxoru, který byl postaven v době panování Ramsese II. Po návratu z prohlídky následuje večeře na parníku.

Karnak: V srdci komplexu leží Amonův chrám, který uctívá tohoto krále Bohů. Proporce a složitá dispozice chrámu jsou neuvěřitelné, neboť ke skromné budově, která byla postavena za 11. dynastie jednotliví faraónové, s cílem zanechat po sobě stopy, přistavovali další části. Díky tomu si můžeme prohlédnout například chrám Ramsese II, Chonsua anebo posvátné jezírko.

Chrám v Luxoru: Chrám byl postaven za dob 18. a 19. dynastie, převládně za panování krále Amenothepa III. V průběhu staletí doznával řady změn, převážně v období nadvlády Alexandra Velikého a po té ještě ve třetím století před Kristem, kdy se do něj nastěhovali Římané. Od té doby byl chrám vydán napospas poušti, byl zasypán pískem a v roce 1881 znovu objeven.

4. den

Luxor - Esna
Ubytování: Parník
Stravování: Snídaně, oběd, večeře

Po snídani na palubě je naplánovaný výlet do Údolí králů, kde je k vidění přes šedesát hrobek vládců Nové říše. Cestou zpět zastávka v Hatšepsutině chrámu, kde je pochována první vládkyně starověkého Egypta. Po opětovném nalodění následuje plavba do Esny. Během plavby bude podáván oběd a odpolední čaj. Po doplutí do Esny následuje drink s Kapitánem parníku a večeře.

Údolí králů: Toto odlehlé místo bylo pohřebištěm králů Nové říše. Nehostinné místo bylo vybráno záměrně, neboť vládci chtěli odradit vykradače hrobů, to se bohužel nepodařilo, protože hroby byly i tak vyrabovány. Jednou z výjimek je hrobka Tutanchamóna, která byla objevena až v roce 1922. Přesto se dochovaly působivé stavby, pohřební komory anebo rituální malby, které měly usnadit vládcům posmrtný život. Celkově je k vidění 62 hrobek.

Hatšepsutin chrám: Chrám, který je vyhloubený do skály navrhnul královnin architekt v období 18. dinastie. Díky vyhloubení do skály je na chrám opravdu strhující pohled. Bohužel chrám se nedochoval v podobě, ve které byl postaven a to protože byl za dob Ramsese II. poškozen, ale především díky jeho přestavbě křesťany na takzvaný Severní klášter.

5. den

Esna - Edfu
Ubytování: Parník
Stravování: Snídaně, oběd, večeře

Dnešní den poplujete do Edfu, kde se nachází majestátní Horův chrám, založený Ptolemaiem III. Tento chrám ukazuje co pro Egypťany znamenalo uctívaní Bohů, neboť je opravdu impozantní. Po prohlídce plavba pokračuje do Kom-Ombo, kde je k vidění řecko-římský chrám zasvěcený dvěma bohům a to Haruerovi – bohovi slunce a Sobekovi – krokodýlímu bohovi. V chrámu je dokonce k vidění i pár mumií tohoto ještěra. Kromě samotného chrámu si zde můžete vychutnat i krásný výhled na Nil. Po prohlídce se opět nalodíte na parník a plavba pokračuje.

Horův chrám: Chrám, který téměř 2000 let spočíval pod nánosy písku patří mezi největší a nejzachovalejší Ptolemajovský chrám v celém Egyptě. Chrám dostavený 1 st.př.Kr. působí daleko starším dojmem a to především proto, že jeho stavitelé se snažili napodobovat mnohem letitější faraónské chrámy. Chrám je zasvěcený Horovi, což je bůh s hlavou sokola.

Kóm Ombo: Kóm Ombo je poklidné zemědělské město ve kterém se nachází chrám, unikátní tím, že je naprosto symetrický - dva vchody, dvě kaple a dvě síně. Tato dispozice je dána tím, že je zasvěcený dvěma bohům a to Haruerovi a Sobkovi. Haruer je otec Hora, jedná se tedy opět o boha se sokolí hlavou a Sobek je bůh s hlavou krokodýla, což se připisuje dřívějšímu hojnému výskytu krokodýlů v této oblasti. Chrám byl dostaven v prvním století před Kristem.

6. den

Edfu - Asuán
Ubytování: Parník
Stravování: Snídaně, oběd, večeře

Při plavbě do Asuánu nás čeká krátký výlet na motorových člunech do Chrámu Philae na ostrově Agilika. Tento chrám byl na ostrov přestěhován a pečlivě zrekonstruován z důvodu postavení Asuánské přehrady – jinak by byl totiž zatopen. Po prohlídce chrámu a po opětovném nalodění budeme pokračovat v cestě do Asuánu, cestou si budeme moci prohlédnou slavné žulové lomy, kde měl vzniknout i obrovský obelisk, který bohužel nebyl nikdy dokončen. Po příjezdu nás čeká večerní projížďka mezi Asuánskými ostrovy na felúkách.

Felúka: Malá plachetní loď s rozměry zpravidla od 6 do 9 metrů je tradiční starobylé plavidlo brázdící Nil.

7. den

Asuán–Káhira
Ubytování: Le Meridien Airport hotel
Stravování: Snídaně
Doprava: Let z Asuánu do Káhiry

Po snídani na parníku následuje transfer na letiště a přelet pět do Káhiry. Po příletu do Káhiry ubytování v Le Meridien Airport hotelu. Po ubytování transfer k mešitě Sultána Hasana. Po prohlídce je v plánu oběd v pěkně lokální restauraci a krátká procházka na trhy v Khan el-Khalil, kde se dá koupit koření, šperky nebo například kožené výrobky. Ulice, která spojuje brány Fotouh a Zuweila a kde se trhy odehrávají se po staletí téměř nezměnila, atmosféra a prodejci jsou pořád stejní. Smlouvání je nezbytností. Po nákupech odjezd zpět do hotelu.

Mešita Sultána Hasana: Tato mešita je s délkou 150 metrů, výškou až 36 metrů a minarety 65 metrů vysokými skutečně impozantní stavbou. Stavba mešity se neobešla bez komplikací, nejen pro to, že byla financována z prodeje majetků lidí co podlehli moru, ale také díky tomu, že v roce 1361 spadnul jeden z minaretů a zabil stovky lidí. Toto dílo se pyšní nejenom impozantními rozměry, ale také skvostnými interiéry.

8. den

Káhira-Praha
Po snídani v hotelu nás transfer zaveze na letiště a odlétáme zpět do Prahy. Přílet do Prahy je naplánovaný v 17:10.

Cena zahrnuje:

- Zpáteční letenky Praha – Káhira a zpět včetně všech poplatků
- Vnitrostátní letenky Káhira – Luxor, Asuán – Káhira včetně všech poplatků
- Transfery v klimatizovaném vozidle
- Služby česky hovořícího egyptologa a průvodce během pobytu v Káhiře
- Ubytování v 5* Le Meridien Pyramids hotelu a na 5* parníku při plavbě po Nilu
- Veškeré vstupy do památek dle programu
- Stravování dle programu
- Vízum do Egypta

Cena nezahrnuje:

- Osobní výdaje
- Komplexní připojištění (úrazy, zavazadla, částečně storno poplatky atd.) 990,- Kč

Poznámka:

Možnost odletu i z Vídně.

Počasí

Káhira

25°C Jasno

×