800 22 88 33

Po-Pá: 7:00-19:00

So-Ne: 9:00-14:00

Nastavení skupinyFinskem a Laponskem na Nordkapp

Během tohoto zájezdu budete moci poznat nejen jižní Finsko s metropolí Helsinki a s historickým klenotem Porvoo, ale zavedeme vás také do krásné a divoké Karelie i do tří finských národních parků.

Je nám líto, Vašim požadavkům nevyhovuje žádný termín.

Náročnost zájezdu

•Tento zájezd je označený „zelenou botičkou“, která reprezentuje zájezdy u nichž můžete zpravidla očekávat převahu cestování v autobuse, prohlídky měst a zajímavých míst, jednu až dvě krátké vycházky v přírodě (max. 3 hod.). Nebývá potřeba jiná speciální obuv, než boty bez podpatku.
•Označení botičkou prosím berte jako pomocné vodítko, aby jste se neocitli na náročnějším zájezdu, než co máte v úmyslu! Náročnost je těžko změřitelný fakt co je pro jednoho červené, může být pro druhé již černé…
•Přesnější informace najdete v instrukcích k odjezdu, nebo se můžete obrátit na pracovníky naší kanceláře.

1. den

Během dne odlet z Prahy/Vídně do Helsinek. Prohlídku hlavního města Finska, Helsinek, zahájíme u památníku nejslavnějšího finského skladatele - Sibeliova monumentu. Dále navštívíme pozoruhodný skalní chrám Temppeliaukio kirkko a uvidíme také dějiště ZOH 1952 - Olympijský stadion se sochou slavného běžce Paava Nurmiho. Ubytování v Helsinkách.

2. den

Po snídani zajdeme na Senátní náměstí (Senaatintori) s katedrálou Tuomiokirkko, budeme pokračovat na tržnici Kauppatori k přístavu a navštívíme také pravoslavnou Uspenského katedrálu. Odpoledne se vydáme do druhého nejstaršího města Finska Porvoo, které bylo založeno v roce 1346 a skládá se ze tří významných částí: Starého města, Nového města a empírové části. Navečer ubytování v oblasti města Laapenrantaa.

3. den

Dnes budeme pokračovat v prohlídce nádherné jezernaté oblasti, která dala Finsku přívlastek „země tisíců jezer“. V půvabném městečku Savonlinna navštívíme nejkrásnější finský hrad Olavinlinna. V osadě Kerimäki nelze přehlédnout stavbu pravděpodobně největšího dřevěného kostela na světě s kapacitou 3000 sedadel. Ubytování v Joensuu.

4. den

Dojedeme k severnímu okraji Finské jezerní plošiny až do NP Koli, který leží při jezeře Pielinen; zdejší křemencové skály tvoří malebné vyhlídky. Z nejvyššího místa parku, vrcholu Ukko- -Koli ( 347 m.n.m.), je fantastický výhled na jezero a jeho ostrovy. Odpoledne se podíváme do vesnice Nurmes, kde se nachází skanzen představující vesnici oblasti Karélie z 19. století. Hlavní atrakcí je znovupostavený dům „Bomba“ – obdoba velkého domu z roku 1855, postaveného z borovicových kmenů jen za pomoci sekyry a bez hřebíků. Ubytování v oblasti města Kaajani.

5. den

Po snídani budeme pokračovat dále na sever až k polárnímu kruhu, kde navštívíme národní park Oulanka. Park byl založen v roce 1956 v okolí řeky Oulankajoki k ochraně unikátní divoké přírody pralesovitého charakteru a rozsáhlých rašelinišť v její severní části. Prohlédneme si informační centrum a projdeme se k vodopádu Kiutaköngäs. Odpoledne na 66 st. a 33 min. severní šířky překonáme polární kruh a přijedeme na ubytování do Rovaniemi.

6. den

V „hlavním městě“ Laponska Rovaniemi (30 tis. obyvatel) si prohlédneme polární muzeum Arktikum a legendární vesničku Santa Clause. Z ní každoročně před Vánocemi putují statisíce dopisů, pohledů a dárků dětem do celého světa. Odpoledne přijedeme nejsevernějším finským krajem Lappi na ubytování v krásné přírodě pohoří Pallas.

7. den

Během dnešního volnějšího dne můžeme nejprve uskutečnit vycházku do nejstaršího finského národního parku Pallas ja Ounastunturin kansallispuisto (založen 1938). Přivítají nás sobí stáda, křišťálově čistá jezera a zaoblené hřbety 1800 milionů let starého pohoří Svekokareliderna, odkud se otevírají překrásné výhledy na nedozírné laponské pláně. Odpoledne pak přejedeme přes rekreační centrum Saariselkä na ubytování v městečku Inari u stejnojmenného jezera.

8. den

Dnes překročíme norskou hranici a dojedeme zcela na sever. Nejprve budeme pokračovat tundrou do centra norských Laponců, městečka Karasjok To je sídlem Sámského parlamentu (architektonicky zajímavou budovu si můžeme prohlédnout s místním průvodcem). Prohlédneme si také museum, které popisuje život Laponců. Navečer pak zamíříme přes městečko Lakselv a podmořským tunelem se dostaneme na ostrov Magerøy na hotel a následně k mysu Nordkapp. Čekání na půlnoční slunce si zkrátíme návštěvou jeskynní kaple a zhlédnutím filmu popisujícího historii Nordkappu, tohoto odlehlého cípu Evropy (71°10´21”s.š.). Návrat na ubytování.

9. den

Cestou mírně zvlněnými laponskými pláněmi pokrytými jen mechem a lišejníkem důkladněji poznáme kraj Finnmarka. Po krátké zastávce v přístavu Hammerfest dorazíme do městečka Alta. Zde žili lidé (Komsafolket) již před 8000 lety; důkazem toho je Alta - museum, které se svými cca 3000 skalními malbami z doby kamenné patří na listinu chráněného světového dědictví UNESCO.

10. den

V ranních hodinách odlet z Alty do Oslo a později do Prahy/Vídně.

Příplatky

8x večeře (min. 10 osob): 5 000 Kč, jednolůžkový pokoj: 8 000 Kč, svoz z Brna do Prahy a zpět (min. 6 osob): 1 000 Kč, cestovní pojištění ČP s rozšířením storna zájezdu: 460 Kč

Počasí

Finsko

2°C Jasno

×