800 22 88 33

Po-Pá: 7:00-19:00

So-Ne: 9:00-14:00

Nastavení skupinyFinsko a Norsko - Laponskem na Nordkapp

Je nám líto, Vašim požadavkům nevyhovuje žádný termín.

Popis zájezdu

Poznávací zájezd s mnoha nenáročnými vycházkami je vhodný pro cestu s dětmi i pro seniory. Během období polárního dne zavítáme do oblastí za polárním kruhem, které se souhrnně nazývají Laponsko.Vašimi věrnými společníky při cestě finským a norským Laponskem budou stáda sobů. Budete se kochat křišťálově průzračnými jezery i nádhernými výhledy na nekonečné lesy a pláně. Při troše štěstí zahlédnete půlnoční polární slunce přímo v nejsevernějším koutu Evropy – na mysu Nordkapp. Putování kouzelnou krajinou nás zavede i k 6 000 let starým skalním kresbám na břehu krásného fjordu v norské Altě. Ubytování v příjemných turistických hotelech. Večeře na hotelech (mimo první večer) jsou v ceně.

Program zájezdu

1. den: Odlet z Prahy nebo Vídnědo Helsinek a následně do Rovaniemi.V „hlavním městě“ Laponska Rovaniemi (30 tis. obyvatel) se ve vesničce Santa Clause vyfotíme přesněna polárním kruhu. Díky dlouhému polárnímu dni můžeme ještě dnes popojet dále nejsevernějším finským krajem Lappi na ubytování.

2. den: Dopoledne navštívíme národní park Pyhä – Luosto, jednu z nejkrásnějších oblastí Laponska s členitými kopci a 400 let starým pralesem na svazích hory Ukko-Luosto. Můžete navštívit ametystový důl a najít si svůj vlastní drahokam. Za příznivého počasí si vyjdeme pro pěkné výhledy na vrchol zdejší nejvyšší hory Noitatunturi (540 m). Navečer přejezd na ubytování (2 noci).

3. den: V rekreační oblasti Saariselkä uskutečníme nenáročnou vycházku v blízkosti NP Urho Kekkonen. Nejznámější z vrcholů v okolí Saariselkäje Kaunispää (438 m n. m.), k němuž se dá snadno dojít pěšky. Dále dojedeme do oblasti největšího jezera sámského Finska – Inari. Navštívíme laponské muzeum Siida, kde si prohlédneme expozice věnované životu původního obyvatelstva.

4. den: Dnes překročíme norskou hranici a dojedeme zcela na sever. Nejprve budeme pokračovat tundrou do centra norských Laponců, městečka Karasjok. To je sídlem Sámského parlamentu, který sídlí v architektonicky zajímavé budově. Navečer pak zamíříme přes městečko Lakselv a podmořským tunelem se dostaneme na ostrov Magerøy k hotelu a následně k mysu Nordkapp. Čekání na půlnoční slunce si zkrátíme návštěvou jeskynní kaple a zhlédnutím filmu popisujícího historii Nordkappu, tohoto odlehlého cípu Evropy (71°10´21”s. š.). Návrat na ubytování pozdě v noci.

5. den: Odjezd před polednem. Cestou mírně zvlněnými laponskými pláněmi pokrytými jen mechem a lišejníkem důkladněji poznáme kraj Finnmarka. Pak dorazíme do městečka Alta. Zde žili lidé (Komsafolket) již před 8 000 lety; důkazem toho je Altamuseum, které se svými cca 3 000 skalními malbami z doby kamenné patří na listinu chráněného světového dědictví UNESCO. Navečer dojedeme na ubytování.

6. den: Před polednem se vrátíme na území Finska. Městečko Enontekioje dalším srdcem sámské kultury, jejíž tradice jsou stále živé. V oblasti uskutečníme výstup na kopec Jyppyränvaarafell, odkud je krásný výhled na jezero Ounasjärvi. Nezapomenutelným okamžikem bude dosažení hranice tří států – Norska, Švédska a Finska u jednoho hraničního kamene. Dostaneme se sempo plavbě lodičkou a krátkou vycházkou. Navečer přesun na ubytování.

7. den: Dnešní den strávíme v nejstarším finském národním parku Pallas ja Ounastunturinkansallispuisto (založen 1938). Přivítají nás sobí stáda, křišťálově čistá jezera a zaoblené hřbety 1 800 milionů let starého pohoří Svekokareliderna, odkud se otevírají překrásné výhledy na nedozírné laponské pláně. V místě je mnoho možností pro kratší či delší vycházky a túry. V případě dobrého počasí můžeme pro výlet využít i večerních hodin, kdy je stále světlo.

8. den: Odjezd na letiště Rovaniemi a s přestupem v Helsinkách odlet do Prahy nebo Vídně.

* Následující text má pouze informační charakter. Závazný popisek najdete u konkrétního termínu zájezdu.

Počasí

Finsko

4°C Převážně oblačno

×