800 22 88 33

Po-Pá: 7:00-19:00

So-Ne: 9:00-14:00

Nastavení skupinyFinsko - SKVĚLÝ DÁREK VAŠIM BLÍZKÝM

Nenechte si ujít mimořádný zájezd do Finska. Díky vnitrostátnímu přeletu se dostanete až za polární kruh a uvidíte dvě tváře Finska: civilizovaný jih s městy, hrady a kostelíky, ale i jezerními národními parky a krajinou vymodelovanou ustupujícím ledovcem.
Poznáte hlavní město Helsinky se všemi jeho architektonickými skvosty, středisko zimních sportů Lahti i UNESCO památky. Do dalekého Laponska na polární kruh se dopravíte letadlem. Náhle je tu jiné Finsko: romantická divočina na severu Evropy. Nekonečné lesy plné lesních plodů, prastará pohoří, náhorní plošiny se stády sobů, neskutečné podzimní barvy při procházkách přírodou. Dva dny si odpočinete ve wellness hotelu na hranici NP Pallas. Jako netradiční suvenýr si odnesete vlastnoručně vykopaný drahokam z ametystového dolu v národním parku Luosto.

Je nám líto, Vašim požadavkům nevyhovuje žádný termín.

1.den

Před polednem odletíme z Prahy, přílet do Helsinek je v odpoledních hodinách. Prohlídku hlavního města Finska – Helsinek zahájíme u Sibeliova monumentu, který je věnován nejslavnějšímu finskému hudebnímu skladateli. Dále navštívíme pozoruhodný moderní kostel Skalní chrám – Temppeliaukio kirkko a uvidíme také dějiště ZOH 1952 - Olympijský stadion se sochou slavného běžce Paava Nurmiho. Odjezd na ubytování v Lahti. Legenda finských zimních sportů je od Helsinek vzdálena jen 90 km.

2.den

Ráno se projdeme světoznámým sportovním areálem Urheilukeskus, kterému dominují tři skokanské můstky. Na vrchol nejvyššího můstku lze vyjet výtahem. Můžete též navštívit muzeum lyžování. V Lahti samotném se nachází Kostel sv. Kříže – Ristinkirkko známého finského architekta A. Aalta. Pak se vydáme na přejezd typickou finskou krajinou se spoustou lesů. Zastavíme se v obci Verla, kde se nachází komplex budov s mlýnem, které jsou od roku 2006 chráněny UNESCO. Ubytování a večeře v oblasti města Savonlinna.

3.den

Dnešní den strávíme v centru finské jezerní plošiny. Nejprve zajedeme do nedaleké osady Kerimäki, kde nelze přehlédnout dominantní stavbu kostela s kapacitou 3000 sedadel. Je to pravděpodobně největší dřevěný kostel na světě. V městečku Savonlinna navštívíme nejkrásnější finský hrad Olavinlinna. V prohlídce této nádherné oblasti, která dala Finsku přívlastek „Země tisíců jezer“ budeme pokračovat vycházkou po mohutném eskeru Punkaharju který je součástí stejnojmenné přírodní rezervace. Den ukončíme v hraničním městečku Lapeenranta s dřevěnou radnicí a kostelem Lapeekyrka. Odjezd na ubytování ve městě Kotka.

4.den

Po snídani dojedeme po „Královské cestě“ do druhého nejstaršího města Finska Porvoo. Toto krásné město bylo založeno v roce 1346, ale už dříve bylo významným obchodním centrem. My zde mimo jiné uvidíme středověký kostel na náměstí Kirkkotori, starou radnici a také empírový dům, ve kterém žil národní básník Johan Ludvig Runeberg. Druhou část prohlídky Helsinek budeme odpoledne věnovat centru města. Od „Senátního náměstí“ Senaatintori s katedrálou Tuomiokirkko budeme pokračovat na tržnici Kauppatori a k přístavu. V jeho blízkosti navštívíme pravoslavný kostel - Uspenského katedrálu. Prohlídku města si ještě zpestříme plavbou na souostroví a pevnost Suomenlinna (UNESCO). Ubytování a večeře v Helsinkách.

5.den

Po snídani odjedeme na letiště a před polednem odletíme z letiště Vantaa daleko na sever Finska za polární kruh. Až skoro k hranici s Ruskem do města Ivalo. Pro zájemce zajistíme výlet hydroplánem nad jezero Inari, při kterém můžete spatřit rozlehlost zapolárních krajů. Rezervaci si u nás provedete před odletem na zájezd. V Ivalo se nachází i zajímavý skanzen Siida. Ubytování v oblasti Ivalo.

6.den

Další tři dny strávíme ve finské části Laponska. Nejprve dojedeme do NP Pallas-Ounastunturi. Přivítají nás sobí stáda, křišťálově čistá jezera a zaoblené hřbety 1800 milionů let starého pohoří Svekokareliderna, odkud se otevírají překrásné výhledy na nedozírné laponské pláně. Je zde mnoho cest, které Vás zavedou do romantické přírody. Navečer odjezd na ubytování do střediska Ylläs (2 noci). V Saaga hotelu můžete využít pěkný bazén, saunu i oddělenou „spa zonu“ (masáže, bylinné koupele).

7.den

Během dnešního odpočinkového dne můžete uskutečnit další půldenní nebo celodenní vycházku. Finský podzim začíná již v září – i proto jsme zvolili tento termín zájezdu. Na pestrou paletu barev bříz, modřínů, borůvčí, brusinčí a lišejníků jen tak nezapomenete. V okolí hotelu je řada značených turistických stezek, od velmi krátkých okruhů v nejbližším okolí až po celodenní trasy. Výhled z vrcholu Ylläs (718 m n m.) jistě stojí za to, nebo Vás zláká relaxační zóna hotelu? Můžete si dopřát obojí.

8.den

Dopoledne se zastavíme na pravé sobí farmě. Pak zajedeme do pěkné přírody národního parku Pyhä-Luosto. Zájemci zde mohou navštívit ametystový důl a najít si zde svůj malý drahokam (místní agentura toto ve své nabídce garantuje). Jízdné elektrickým vláčkem a vstupné je cca 20 EUR. Poznávání Finska zakončíme v „hlavním městě“ Laponska (30 tis. obyvatel) Rovaniemi. Dnes si prohlédneme muzeum polárních krajů Arktikum. Na ubytování a večeři (v ceně zájezdu) odjedeme do hotelu Medvědí brloh.

9.den

Nakonec navštívíme legendární vesničku Santa Clause. Z ní každoročně před Vánocemi putují statisíce dopisů, pohledů i dárků dětem do celého světa. Kolem poledne odletíme z Rovaniemi do Helsinek a dále do Prahy.

Náročnost zájezdu

Tento zájezd je označený „modrou botičkou“, která reprezentuje zájezdy u nichž můžete zpravidla očekávat, že během zastávek na trase je více času na lehké vycházky v přírodě. Většinou do 3 hodin, výjimečně vícehodinový pobyt venku. Chůze nezpevněným terénem, občas přes mokřady (např. Lofoty, Irsko) nebo lávovým (či popelovým) polem na Islandu. Doporučujeme nepromokavou a pevnou turistickou obuv.
Označení botičkou prosím berte jako pomocné vodítko, aby jste se neocitli na náročnějším zájezdu, než co máte v úmyslu! Náročnost je těžko změřitelný fakt co je pro jednoho červené, může být pro druhé již černé…
Přesnější informace najdete v instrukcích k odjezdu, nebo se můžete obrátit na pracovníky naší kanceláře.

Příplatky

4x večeře (min. 10 osob): 2 300 Kč, jednolůžkový pokoj: 8 000 Kč

Počasí

Finsko

3°C Oblačno

×