800 22 88 33

Po-Pá: 7:00-20:00

So-Ne: 9:00-14:00

Nastavení skupinyVelký okruh po stopách Mayů

13 denní nebo 16 denní poznávací zájezd - odlet Praha
San Salvador - Guatemala Antigua - Jezero Atitlán - Mayské město Tikal - Guatemala City – Honduras - Mayské město Copán

Je nám líto, Vašim požadavkům nevyhovuje žádný termín.

Popis zájezdu

13 denní nebo 16 denní poznávací zájezd - odlet Praha
San Salvador - Guatemala Antigua - Jezero Atitlán - Mayské město Tikal - Guatemala City – Honduras - Mayské město Copán

Program poznávacího okruhu

1.den:
Praha - San Salvador
Odlet do San Salvadoru charterovým letem s jedním technickým mezipřistáním. Přivítání na letišti v San Salvadoru. Transfer do hotelu Royal Decameron Salinitas ***** s programem All Inclusive. Ubytování. Nocleh.

2.den:
Hotel Royal Decameron Salinitas
Volný den v hotelu s programem All Inclusive. Využití služeb hotelu k odpočinku i individuálním aktivitám. Nocleh.

3.den:
El Salvador - Guatemala La Antigua
Po časné snídani odjezd z hotelu a po Transamerické dálnici cesta severním směrem do Guatemaly. Po překročení hranice mezi El Salvadorem a Guatemalou pokračování cesty pobřežní savanou k sopečnému pásmu. Zde výjezd do úrodného údolí Panchoy pod monumentální sopkou El Água; kde se nalézá jedno z nejcennějších historických míst Střední Ameriky; středověké španělské koloniální město Antigua. La Antigua byla hlavním městem španělské Střední Ameriky v letech jejího největšího rozmachu 1541-1776. Vznikla přenesením z níže položeného Ciudad Vieja a byla prvním plánovitě založeným evropským městem na americkém kontinentu. Jako taková se stala příkladem pro budování všech dalších velkých španělských koloniálních měst v Novém Světě. Největší rozkvět město prožívalo ve 2. polovině 17. století; kdy zde byla založena univerzita a žilo tu přes 50.000 obyvatel. Antigua byla obyvateli opuštěna po sérii masivních zemětřesení v sedmdesátých letech 18. století a nové hlavní město vzniklo ještě výše ve stejném údolí - dnešní hlavní město státu - Guatemala City.
Do opuštěného města La Antigua se začali obyvatelé vracet od konce 19. století; ve větším počtu však až od 70. let minulého století; kdy již byla zcela zřejmá jedinečná historická cennost zdejšího souboru středověké architektury. Město je zapsáno na listinu světového kulturního dědictví UNESCO.
Prohlídka Antiguy začíná na hlavním náměstí s jeho katedrálou a palácem guvernérů Casa des Capitanes Generales. Z dalších památek lze navštívit chrám La Merced; Muzeum Hermano Pedro a také dílnu na zpracování a prodej tradičních šperků z místního vzácného kamene - jadeitu. Po prohlídce bude čas také na individuální procházku městem; případně nákupy nebo kávu ve zdejších obchůdcích; restauracích a kavárnách. V ceně zájezdu je pěší prohlídka města s průvodcem; oběd a večeře (stanovené menu s výběrem); nocleh v místním hotelu Posada Hermano Pedro **; za příplatek v hotelu Villa Colonial***+.

4.den:
Jezero Atitlán
Po snídani odjezd z hotelu k vysokohorskému jezeru Atitlán; které cestovatel Alexander von Humboldt označil za nejkrásnější jezero světa. Po letech se s ním shodl i známý britský fi lozof a spisovatel Aldous Huxley. (I když ten jezero navštívil v době svých experimentů s drogami; za kterými se sem ostatně sjížděla zlatá mládež z celé Střední Ameriky až do konce 70. let).
Rozsáhlá vodní plocha vznikla zhroucením velkého kráteru a jeho naplněním vodou. Leží ve výšce přes 1.500 metrů a jeho hloubka dosahuje až 325 metrů. Pohled na jezero; lemované vrcholy okolních sopek; je omračující. V městečku Panajachel; které je tradičním východiskem k poznání celé oblasti je možné zúčastnit se plavby po jezeře. Celá oblast je známá rukodělnými výrobky zdejších obyvatel - nefalšovaných potomků slavných Mayů. Během dne oběd. Po návratu do Antiguy večeře a nocleh.

5.den:
Mayské město Tikal
Po velmi časné snídani odjezd do Guatemala City k odletu do města Flores Petén (let cca 45 minut) a transfer z letiště do oblasti největšího mayského naleziště. Mayské město Tikal je pro rozsah památek a dochované mayské texty považováno za hlavní město celé mayské říše. Leží v severní části Guatemaly; u hranic s Belize. Rozsáhlý soubor architektonických památek pokrývá ohromné území.
Při prohlídce se soustředíme na nejvýznamnější pyramidy a chrámy v centru města. Pět největších masivních chrámů ční nad vrcholky zdejšího pralesa. V 6. století zde žilo přes 100.000 obyvatel. Za vlády Ah Cacaú (Pána Čokolády) město vybudovalo většinu svých monumentálních staveb. Dochovalo se celkem přes 3.000 budov. Stejně jako další mayská města bylo však z dosud neobjasněných příčin svými obyvateli v 10. století opuštěno. Podobně jako další památky mayské civilizace upadlo v zapomnění a bylo objeveno pro současný svět až v polovině 19. století. Během dne oběd v místní restauraci Gran Jaguar. Po prohlídce města; odjezd zpět na letiště a odlet z Flores do Gautemala City; zde transfer do hotelu ***; za příplatek hotel ****; ubytování; večeře a nocleh.

6.den:
Guatemala City - Honduras
Po snídani krátká prohlídka Guatemala City (Hlavní náměstí; katedrála); odjezd z Guatemala City po Transamerické dálnici do Hondurasu; kde u hranic s Guatemalou a El Salvadorem leží ruiny pozoruhodného mayského města Copán. Oběd během dne; večeře a nocleh v hotelu Camini Maya *** v Copánu; za příplatek v hotelu Pousada Real Copán ****.

7.den:
Mayské město Copán - El Salvador
Po snídani prohlídka pozůstatků významného mayského města Copán; nazývaného pro vyspělost zdejších dochovaných uměleckých předmětů také mayská Paříž. Zdejší investoři; řemeslníci a umělci se často odchylovali od striktních regulí; svazujících v mayských státech umění do rigorózních schémat. Jako jeden z nejzářivějších příkladů progresivní umělecké tvorby může sloužit plastická a realistická tvář pána z Copánu také nazývaná hlava starce z Copánu.
Dalšími doklady vyspělého mayského umění; které v tomto městě dosáhlo svého vrcholu; jsou plastické stély; sochy jaguárů v nezaměnitelných polohách nebo hieroglyfi cké schodiště; které kromě dynastické posloupnosti zdejších vládců zobrazuje sepětí člověka s přírodou. Jako i další mayská města; byl Copán svými obyvateli opuštěn v 10. století a přes ojedinělá svědectví cestovatelů zůstal pokryt tropickou džunglí až do poloviny 19. století. Dnes je Copán zapsán do seznamu památek UNESCO a slouží jako zářný příklad vyspělosti mayské civilizace; jejíž potomci jsou dodnes většinovými obyvateli Guatemaly a Hondurasu.
Po obědě v místní restauraci odjezd do El Salvadoru úrodným údolím Santa Ana podél břehů jezera Gúija. Návrat do hotelu v pozdních nočních hodinách. Ubytování s programem All Inclusive; nocleh.

8. - 11./ 14.den:
Hotel Royal Decameron Salinitas
Dny volna po náročném poznávacím programu. Odpočinek v hotelu; v plážovém klubu; případně účast na nabízených fakultativních výletech.

12./ 15.den:
El Salvador
Ukončení pobytu v El Salvadoru. Během dne transfer na letiště k odletu ze San Salvadoru do Prahy charterovým letem.

13./ 16.den:
Praha
Přistání v Praze.

Změna programu vyhrazena.

Počasí

Guatemala

18°C Převážně oblačno

×