800 22 88 33

Po-Pá: 7:00-19:00

So-Ne: 9:00-14:00

Nastavení skupinyIsland s Janem Suchardou - půjčenými auty 4x4

Islandem trochu jinak, než jste na našich zájezdech byli zvyklí. Skupinu bude doprovázet fotograf a cestovatel Jan Sucharda, který procestoval Islandské vnitrozemí křížem krážem. Nemusíte být tedy jen pasivními účastníky zájezdu a můžete řídit půjčený automobil. Nejobtížnější úseky se jezdí společně na dohled, brodit se bude výhradně za přítomnosti všech posádek. Budete tedy pod dohledem zkušeného průvodce. Pokud Vás řízení neláká, můžete se zájezdu zúčastnit ve voze s průvodcem.

Je nám líto, Vašim požadavkům nevyhovuje žádný termín.

Náročnost zájezdu

•Tento zájezd je označený „modrou botičkou“, která reprezentuje zájezdy u nichž můžete zpravidla očekávat, že během zastávek na trase je více času na lehké vycházky v přírodě. Většinou do 3 hodin, výjimečně vícehodinový pobyt venku. Chůze nezpevněným terénem, občas přes mokřady (např. Lofoty, Irsko) nebo lávovým (či popelovým) polem na Islandu. Doporučujeme nepromokavou a pevnou turistickou obuv.
•Označení botičkou prosím berte jako pomocné vodítko, aby jste se neocitli na náročnějším zájezdu, než co máte v úmyslu! Náročnost je těžko změřitelný fakt co je pro jednoho červené, může být pro druhé již černé…
•Přesnější informace najdete v instrukcích k odjezdu, nebo se můžete obrátit na pracovníky naší kanceláře.

1. den

Večer odlet z Mnichova na Island (svoz z Prahy zajištěn).

2. den

Po půlnoci přiletíme do Keflavíku, převezmeme si terénní auta a přesuneme se na ubytování v blízkosti letiště, odpočinek. Odpoledne se vydáme na jih ostrova, zastavíme se u nádherných vodopádů Seljalandsfoss a Skógafoss. Ti otužilí budou mít možnost brodit se ledovou vodou skalní průrvou k vodopádu Gljúfrafoss.

3. den

Čeká nás velmi náročná, ale zato jedna z nejkrásnějších cest - Fjallabak Syðri (Jižní stezka za horami) podél severního okraje ledovce Mýrdalsjökull. Pojedeme kolem nezapomenutelných hor Einhyrningur a Hattfell, absolvujeme krátkou pěší túru k ohromujícímu kaňonu řeky Markarfljót, pokračovat budeme černou písečnou pouští k zelené hoře Mælifell a dále na východ k hoře Öldufell, kde nás čeká brod těsně nad vodopádem. Ubytování tři noci na stejném místě.

4. den

Tento den poznáme část jihovýchodního pobřeží. Zastavíme se u kostelíku v Núpstaður, v Národním parku Skaftafell nás čeká lehká túra k vodopádu Svartifoss (Černý vodopád) s výhledy na ledovec Vatnajökull a mořské pobřeží. Pokračovat budeme k ledovcovému jezeru Jökulsárlón s plujícími ledovými krami, mezi nimiž se můžeme projet na obojživelném člunu.

5. den

Absolvujeme náročnou cestu po horské („F“) silnici na sopku Laki, která při své katastrofální erupci v roce 1783 vytvořila lávové pole o rozloze téměř 600 km2. Oheň a láva tryskaly ze stovky kráterů v délce asi 25 km. Výstup na sopku. Cestou se zastavíme u malebné soutěsky Fjaðrárgljúfur a u nádherného vodopádu Fagrifoss.

6. den

Projedeme východní část Fjallabak nyrðri (Severní stezka za horami, silnice F208) s lehkou túrou do vulkanické soutěsky Eldgjá k vodopádu Ofærufoss. V případně příznivého stavu vody přebrodíme dvakrát řeku a vyjedeme na východní část soutěsky Eldgjá, odkud se nám naskytne téměř „letecký“ pohled na vodopád Ofærufoss. Ubytování v srdci barevných hor – Landmannalaugar. Abychom to však neměli úplně snadné, před kempem nás však čekají ještě dva brody.

7. den

Landmannalaugar nás oslní nejenom neuvěřitelnou barevností okolních hor, ale i možností koupání v horkém potoce. Dále se vydáme na cestu po historické stezce Sprengisandur (F 26), která protíná centrální vysočinu Islandu a „ochutnáme“ tak opravdovou pustinu islandského vnitrozemi. Nocovat budeme v horské chatě v samotném srdci Islandu v Nýidaluru v podhůří ledovce Tungnafellsjökull.

8. den

Hned ráno budeme brodit dvě ledovcové řeky a poté budeme pokračovat po Sprengisandur na sever. Zastavíme se u vodopádu Aldeyjarfoss se stěnami tvořenými čedičovými „ornamenty“, dále u vodopádu Goðafoss (Vodopád bohů) a budeme pokračovat k jezeru Mývatn.

9. den

Čeká nás náročná cesta tajemným vnitrozemím podél největšího lávového pole na světě - Ódáðahraun (3.000 km2) k sopce Askja, kde budeme absolvovat túru do kaldery o rozloze 50 km2 a ke kráteru Víti. V blízkosti sopky Askja naše cesta povede napříč pemzovou pouští. Při zpáteční cestě odbočíme k nejmohutnějšímu vodopádu Evropy Dettifoss.

10. den

Vyjedeme na aktivní sopku Krafla na jejímž úbočí se nachází geotermální elektrárna. Navštívíme „ďáblovu kuchyni“ Námaskarð na úpatí pohoří Námafjall a poté se přesuneme přes Akureyri na západ.

11. den

Opět se vrátíme do vnitrozemí – po historické stezce Kjölur , protínající západní část centrální vysočiny, se přesuneme ke geotermální oblasti Hveravellir s možností koupele v horkém potoce, navštívíme Kerlingarfjöll (Pohoří čarodějnic) a vpodvečer se zastavíme u vodopádu Gullfoss (Zlatý vodopád).

12. den

Navštívíme geotermální oblast Haukadalur s gejzírem Strokkur, jehož erupce páry a horké vody se opakují v několikaminutových intervalech. Pokračovat budeme na nejposvátnější místo všech Islanďanů – Þingvellir, kde se scházel první demokratický parlament na světě Alþing. Přesuneme se k letišti a vrátíme auta.

13. den

Po půlnoci odlet do Mnichova a následně transfer do Prahy. Pozn.: Při nesjízdnosti některých cest, se může program či trasa měnit.

Příplatky

dvoulůžkový pokoj: 1 800 Kč, při obsazení vozu dvěma osobami: 6 000 Kč, speciální požadavky na vůz na vyžádání

×