800 22 88 33

Po-Pá: 7:00-20:00

So-Ne: 9:00-14:00

Nastavení skupinyPodzimní Řím

Je nám líto, Vašim požadavkům nevyhovuje žádný termín.

Popis zájezdu


4 denní. Řím je hlavním městem Italské republiky. Leží ve vzdálenosti asi 20 km od Tyrhénského moře; uprostřed hornaté Campagna di Roma. Protéká jím řeka Tibera; třetí největší italská řeka. Obvod vlastního města má v průměru asi 9 km; celé město Řím zabírá plochu více než 1500 km2. Počet obyvatel je přes 2;7 milionů obyvatel; v celém okolním území města pak žije okolo 5;5 milionů obyvatel. Hustota zalidnění Říma je 2 105 obyvatel na km2. Administrativně se dělí na 18 obvodů. V centru Říma sídlí malá enkláva; městský stát Vatikán; centrum katolické víry s bohatou historií a neuvěřitelným kulturním bohatstvím. Samostatnou monarchií se stal v roce 1929. Vatikán má rozlohu 44 hektarů; je tedy nejmenším státem světa; jehož obyvatelstvo čítá okolo 800 obyvatel. Nachází se zde bazilika sv. Petra a před ní je náměstí sv. Petra. Navrhl ho Gian Lorenzo Bernini podle pokynů papeže Alexandra VII. V tomto malém státě je i Vatikánská knihovna a Vatikánské muzeum se Sixtinskou kaplí a také vzácná díla od Leonarda da Vinciho; Raphaela; Giotta a Botticelliho. Řím je důležitým uzlem letecké; železniční i silniční dopravy; významné burzovní a obchodní středisko; dále mezinárodní centrum módy a filmové tvorby. Ve starověku byl nazývaný věčným městem; byl jeden a půl tisíciletí středem Evropy a dějištěm významných historických událostí. Byl prvním velkoměstem v dnešním smyslu slova; metropolí Římské říše a později světské moci papežů. Římané byli obzvláště nadanými staviteli a zanechali dědictví; které zčásti přetrvalo staletí až dodnes. Město je výstavou architektury a sochařství. Většina zachovaných chrámů pochází až z císařské doby. Na levém břehu Tibery překlenuté v Římě asi 25 mosty se tyčí sedm pahorků - Capitolinus; Quirinalis; Viminalis; Esqulinus; Palatinus; Aventinus a Caelius; na kterých byl postavený starověký Řím. Díky obchodu a daním z rozlehlých území se Řím stal nejvelkolepějším městem na světě s honosnými stavbami císařů. V období vrcholného císařství v 1. a 2. st. v Římě vznikly stavby jako Koloseum a Trajánovy lázně; které byly později následovány Caracalllovými a Diocletiánovými lázněmi. Jsou velkolepým vyvrcholením římské monumentální architektury. Ve 2. st. n.l. měl Řím asi milión obyvatel.PROGRAM:

1. den
Odlet z Prahy; transfer z letiště; ubytování; individuální volno; nocleh.

2. den
Snídaně; pěší prohlídka města s česky mluvícím průvodcem;během níž uvidíte nejvýznamnější pamětihodnosti antického i středověkého Říma; jako např. Koloseum; Forum Romanum; Palatin; bazilika Santa Maria Maggiore; Piazza Venezia; Fontana di Trevi; Piazza di Spagna …. Volné odpoledne.

3. den
Snídaně; odjezd do Vatikánu s česky mluvícím průvodcem. Uvidíte nejzajímavější části Vatikánských muzeí; projdete si Sixtinskou kapli; chrám sv.Petra; Svatopetrské náměstí. Volné odpoledne.

4. den
Snídaně; volné dopoledne. Předpokládaný transfer z hotelu na letiště ve 12:30; odlet do Prahy. Prohlídek s průvodcem se klienti nemusí účastnit; všechny památky Říma mohou navštívit individuálně. Prohlídky města jsou v ceně; vstupné do jednotlivých památek nikoli.Nejznámější památky v Římě:


Římské koloseum – symbol starého Říma; stojí na Piazza del Colosseo ve středu města již od roku 80 n. l. Tato architektonická dominanta původně sloužila jako amfiteátr; ve kterém se udály desítky zápasů mezi šelmami a gladiátory. Čtyřpatrové divadlo bylo největší budovou v Římské říši. V dnešní době se z Kolosea zachovaly pouze ruiny; jeho poškození totiž zapříčinila častá zemětřesení a také rozkládání materiálu. Bylo označené jako ikona starověkého Říma a římské architektury.

Forum Romanum – se nachází v blízkosti Kolosea. Je to jedno z posledních zachovalých míst; které se označovalo jako občanské fórum. Tady se totiž v dobách starověkého Říma rodila politická kultura; politické projevy či římské právo. Dále se zde ale nacházely i trhy; chrámy a baziliky. Forum Romanum tedy bylo ve své době centrem každodenního dění. Dnes zde turisté mohou navštívit částečně zachovalé památky jako například Caesarův chrám; Augustův oblouk; Lapis Niger (Romulův náhrobek); Saturnův chrám nebo soudní síň; kterou nechal postavit Julius Caesar.

Forum Romanum – bývalo to rozlehlé náměstí; po obvodu s podloubími; ve středu stála socha císaře na koni a v uzavření náměstí byl velký chrám. Pozdě- ji zde byly vybudovány mimo jiné chrámy Venuše a Romy; Romulův; Faustin; Castora a Polluxe.

Fontana di Trevi - jedna z nejznámějších fontán v Římě se nachází na stejnojmenném náměstí. Barokní fontána zobrazuje Neptuna; boha moře; který stojí na lastuře tažené dvěma koňmi; procházejícími vítězným obloukem. Fontána; která byla dokončena v roce 1762; je 20 metrů široká a 26 metrů dlouhá. Návštěvníci; kteří se chtějí do Říma vrátit; hodí pravou rukou přes pravé rameno minci do fontány..

Pantheon – je ohromující chrám; který je k vidění na Piazza della Rotunda. Jeho historie pochází také ze středověkého Říma; přesněji byl postaven roku 27 př. n. l.; jeho dnešní podoba ovšem pochází z období okolo roku 123. Chrám všech bohů byl po svržení císařství v roce 609 vysvěcen na kostel Santa Maria ad Martyres (Panna Marie). Turisty zpravidla zaujme nádherná mramorová podlaha a sloupořadí. Zvláštností kopule Panteonu je kruhovitý otvor na jejím vrcholu.

Španělské schody (Piazza di Spagna) – široké barokní sochy; které vedou z náměstí k impozantnímu impozantnímu dvouvěžovému francouzskému kostelu Trinita dei Monti.

Vatikán - Nádvoří sv. Petra ve tvaru rozevřené lidské náruče; symbolizující otevřenou náruč církve; vítající věřící. Za návštěvu určitě stojí chrám sv. Petra; jenž je vrcholným dílem italského stavitelství; Sixtínská kaple; zahrady nebo vatikánská muzea.V ceně je zahrnuto:
 • leteckou dopravu se společností SmartWings včetně všech poplatků Praha - Řím - Praha
 • 3 noci v dvoulůžkových pokojích 3*hotelu řetězce Sebraeli se snídaní
 • transfer letiště – hotel – letiště
 • služby česky hovořícího průvodce
 • půldenní pěší okruh Římem
 • půldenní prohlídka Vatikánu včetně transferu z hotelu
V ceně není zahrnuto:
 • cestovní pojištění ( mladší 70 let 468 Kč; od 70 let 702 Kč)
 • místní pobytovou taxu (cca 2 EURO za osobu a noc – hradí se na místě)
 • vstupy do objektů a památek při prohlídkách
 • příplatek za jednolůžkový pokoj: 2.490 Kč
Fakultativní služby:
 • vstupné do Vatikánských muzeí a Sixtinské kaple včetně rezervace 650 Kč
 • půldenní výlet do Tivoli s průvodcem (minimální počet pro výlet je 20 osob) 990 Kč

Lety jsou operovány leteckou společností SmartWings:
QS 1010 17OCT 4 PRGFCO 12:35 - 14:25
QS 1011 20OCT 7 FCOPRG 15:15 - 17:10

Počasí

Řím a okolí

14°C Jasno

×