Vyberte zemi
20.04–19.06.2021

Zkušenosti z Kuby

Perla Antil, ostrov zářivé tropické zeleně, míchaných nápojů, proslavených doutníků a krásných žen. Pláž všech pláží Varadero s jiskřivě zářivým pískem, rázovité koloniální čtvrti Havany, pověstná flotila amerických vozů z padesátých let na kubánských silnicích. Sklenka daiquiri, nebeská chuť doutníku Cohiba, vyhlášený rum. To vše vás čeká na Kubě.

Klientka Irena se s námi podělila o svoje zkušenosti z Kuby:

Kubánské peníze

"Na Kubě existují 2 měny: národní měna peso CUB (pro místní) a convertible peso CUC (pro turisty). Doporučuje se peníze vyměňovat ve směnárnách nebo v hotelu. Směnárny jsou státní a mají stejné kurzy. Otevírací doba je od 8 do 20 hod. Nejvhodnější pro výměnu jsou eura. Kurz byl 1,18 CUC za 1 EUR. CUC nabízejí i místní na ulici, ale mohou být falešné! Mějte s sebou vždy drobnější bankovky do 20 CUC. U bankovek 100-200 CUC požadují někdy v obchodech ukázat pas nebo hotelovou kartu. Tyto bankovky se totiž často falšují."

Ceny na Kubě

"0,5l balené vody 0,45 CUC v obchodě, 1 CUC ve stánku, 1,5-2 CUC v restauraci a v hotelu
1,5l balené vody 0,75 CUC v obchodě
1 plechovka piva 2 CUC v restauraci
0,5 kg kávy Serano (nejlepší) 6,75 CUC v obchodě, 8 CUC na letišti."

Kubánské doutníky

"Nekupovat na ulici – většinou to nejsou originály. 
Nejznámější značky: Montecristo (kouřil Che Guevara), Cohiba, Roemo y Julieta.
Ceny se pohybují od 2-12 CUC/1 doutník (podle velikosti a značky).
Z Kuby je možné vyvézt max. 50 doutníků na osobu.
4 ks místních doutníků se prodávají za 2 CUC.
Doutníky jsou neznačkové – vyrobené mimo továrny."

Na letišti

"Při příletu ukážete pouze pas při pasové kontrole. Pokud nosíte brýle, budou chtít, abyste si je sundali. Pak si už jen vyzvednete zavazadla. Pozor je tu jen pár záchodů.
Při odletu nejdříve odbavíte zavazadla a dostanete palubní lístek. Poté jdete k přepážce, kde zaplatíte odletovou taxu 25 CUC nebo 25 EUR. Ukážete pas a palubní lístek. Na zadní stranu palubního lístku vám nalepí známku. S pasem a palubním lístek projdete pasovou kontrolou.
V odletové hale jsou suvenýry dražší a je zde malý výběr. Prodává se za CUC nebo eura. Většinou v poměru 1:1."

Spropitné na Kubě

"Spropitné (tip) se platí hudebníkům v restauracích, na toaletách mimo hotely, číšníkům, uklizečkám. Výše záleží na okolnostech. Většinou stačí 0,5-1 CUC jednorázově. Uklízečce cca 3-5 CUC/pobyt.
Na plážích mezi hotely nabízejí místní velké mušle. Vývoz je však zakázán. Někdy žádají o oblečení, kterého je na Kubě nedostatek. Pokud je odmítnete, neobtěžují.
Místním nedávejte eura v mincích. Nemohou je směnit."

Doprava na Kubě

"Dopravu po Varaderu zajišťují moderně vybavené poschoďové autobusy Varadero Beach Tour. Jízdenka stojí 5 CUC nebo EUR/1 osobu a platí celý den. Můžete libovolně nastupovat a vystupovat. Nejznámější nákupní centrum ve Varaderu je Plaza Las Americas u golfového hřiště. Pokladní v autobusu hlásí každou zastávku včetně hotelů a nákupních středisek."

Taxi

"Na cenu taxi se poptejte na hotelové recepci nebo delegáta. 1 km stojí cca 1 C. Je možné smlouvat.
Na cestách je málo aut. Benzín je pro Kubánce drahý. Auto si mohou koupit pouze na povolení. Na cestách můžete potkat krávy (i v noci), které způsobují časté dopravní nehody.
Označení aut:
Modrá SPZ – státní auto
Žlutá – soukromé auto nebo cizinci
Červená – turisti
Bílá – ministři
Zelená – vojáci
Černá – diplomati
Cena benzínu 1,41 CUC/l (leden 2009)
Okruhy po Kubě jsou uskutečňovány zpravidla přepravní společností Transtur, která vlastní klimatizované autobusy čínské výroby (YUTONG). Průvodce poskytuje kubánská společnost CUBATUR."

Všeobecné informace z Kuby

"Kuba má 14 provincií. Největší město je Havana s 2 300 000 obyvateli. 20 km od centra Havany jsou pláže. Nejkrásnější pláže se nacházejí v nejznámějším turistickém letovisku Varadero, které je vzdáleno 120 km od Havany. Krásné pláže jsou i na ostrově Cayo Largo, kde je klidné moře. Lety se uskutečňují z Havany a Varadera. Na Jihu Kuby nejsou pláže tak pěkné, ale jsou zde dobré podmínky pro potápěče."

Průměrný plat na Kubě

"Na Kubě se pohybuje kolem 15 CUC = 300 CUB
Policista 800-100 CUB (o tuto profesi není na Kubě zájem)
Lékař 600 CUB
Učitel 400 CUB (na univerzitě až 1000 CUB)
Důchod 200 CUB
Kubánci mají potraviny na příděl. Např. na měsíc na osobu mají 3,5 kg cukru, 3 kg rýže, 1 kg fazole, 2 kg kuřecí, 0,5 kg ryby, 10 vajíček, 1 malé mýdlo...
Co potřebují navíc si mohou koupit na trhu za Convertible od zemědělců. Zemědělci 80 % úrody odvádějí státu a 20 % mohou prodávat na trzích.
Kubánci nemohou nic prodávat. Ani auto a dům. Pouze když se rozvádějí a dělí majetek mohou se dohodnout komu např. dům připadne. Z tohoto důvodu uzavírají fiktivní sňatky. Není výjimkou, když se šedesátiletá babička provdá za dvacetiletého kluka. Dříve byl možný rozvod a dělení majetku po 1 měsíci soužití. Nyní již po dvou letech.
Kubánci mají dobré vzdělání. Ne každý však najde práci v oboru, který studoval. Školství je zdarma stejně jako zdravotnictví. Platí se pouze za léky.
Místním se nechce moc pracovat, což se odráží na rázu celé Kuby. Mimo hotelové komplexy uvidíte ošuntělé budovy, neupravené okolí, WC apod. Ve srovnání s Egyptem v hotelech pracují i ženy. Místní tak neobtěžují a prodavači vás netahají do obchůdků. Na Kubě je oproti jiným karibským zemím mimo hotelové areály více bezpečno."

Autor: Irena Hrdinová, věk 30 let, navštíveno 01/2009

Pláž na Kubě
Pláž na Kubě, autor snímku: N. Reinohová

Pojeďte s námi na Kubu

Prohlédněte si naše zájezdy na Kubu a rezervujte si dovolenou již nyní!