800 22 88 33

Po-Pá: 7:00-20:00

So-Ne: 9:00-14:00

Nastavení skupinyMaďarskem - letmý pohled do Ukrajiny

Nyíregy háza | Berehovo | Mukačevo | Koločava | Eger | Budapešť

Je nám líto, Vašim požadavkům nevyhovuje žádný termín.

Program

1. den: Ve večerních hodinách odjezd do Maďarska.
2. den: Příjezd do župního města Nyíregy háza, odpočinek po cestě v termálních lázních Sóstó (Slané jezero), vzdálených 4 km od města. Tyto lázně jsou právem nazývány klenotem a své jméno dostaly po slaném alkalickém jezeře. Historie jezera sahá až do 15. století. K lázním patří vodní park Aquarius, kde jsou termální bazény, vířivky, sauny, bazén s umělými vlnami, vodním závěsem, jeskyně a různé skluzavky. Po relaxaci je možné navštívit zdejší Zoologickou zahradu, která svou rozlohou 24 hektarů je největší v Maďarsku. Žije zde 3500 druhů zvířat. Nebo si prohlédnout město, jehož první zmínky jsou již z roku 1215. Nyíregyháza je městem parků, charakteristickou budovou náměstí je radnice v eklektickém stylu. Za vidění též stojí Palác spořitelny, divadlo Móricz Zsigmond Színház, také v eklektickém stylu, otevřené v r. 1894, se sochou Thálie před budovou, řeckokatolický biskupský palác, budova Župního úřadu a další. Odpoledne ubytování v *** hotelu v Nyíregyháze a nocleh.
3. den: Po snídani v hotelu odjezd do již ukrajinského města Berehovo. Za zastavení stojí krásné historické centrum, působící jižanským rumunsko – maďarským dojmem. Centru města dominuje majestátní budova bývalého císařského soudu, kde nyní sídlí Zakarpatský maďarský institut. Významnou památkou je palác šlechtické rodiny Bethleni ze 17. století, nyní s etnografickým a historickým muzeem berehovského okresu. Po krátké zastávce odjezd do Mukačeva, kdy při cestě je zajímavý areál termálních lázní, zbudovaný v r. 1970, včetně tělocvičny a dalšího zázemí. Kdysi zde trénovali ukrajinští olympijští sportovci. Základnu zde měl např. ženský házenkářský tým. Příjezd do Mukačeva, které je druhým největším městem v Zakarpatí. Střed města je tvořen rozvětvenou pěší zónou s mnoha obchody, restauracemi a bary. Dominantou náměstí je krásně zrekonstruovaná budova městské radnice z r. 1904, naproti je Zakarpatské ruské muzikálně-dramatické divadlo a poblíž kovové sousoší Cyrila a Metoděje z konce 90. let minulého století. Kou tek odtud je i socha kominíka, na jehož knoflík si sahají turisté pro štěstí. Další zajímavou památkou je Bílý dům Rákoczi. Jedná se o palác, ve kterém žilo mnoho představitelů dynastie Rákoczi a zastavil se zde i císař Josef II. a v roce 1852 i císař František Josef. V současné době zde sídlí Mukačevská fakulta Zakarpatského uměleckého institutu. Na okraji Mukačeva u řeky Latorica leží Komsomolský park – svérázná památka z komunistických časů se soškami pionýrů a Maxima Gorkého. Na druhé straně řeky se nachází ženský pravoslavný klášter sv. Mikuláše – byl založen ve 14. století princem Fedorem Korjatovyčem. Procházka městem, volno. Nocleh v *** hotelu v Mukačevu.
4. den: Po snídani celodenní výlet do cca 130 km vzdálené Koločavy, vesnice v ukrajinských Karpatech. Zde se narodil a působil Nikola Šuhaj – zbojník, ze kterého román Ivana Olbrachta udělal legendu. Ve vesnici je možné navštívit muzeum s bustou Ivana Olbrachta. Za návštěvu určitě stojí i dřevěný kostel sv. Ducha, u kterého jsou hroby čtyř četníků, zastřelených Nikolou Šuhajem loupežníkem. Na hřbitově poblíž školy se nachází i hrob Nikoly a Eržiky. U muzea česko slovenské školy je nový skanzen. Návrat do Mukačeva a nocleh.
5. den: Po snídani odjezd na blízký hrad Palanok, který je asi nejkrásnějším hradem na Zakarpatské Ukrajině. Tyčí se 68 metrů nad okolní krajinou na sopečném kuželu. Výstup na hradby, odkud je nádherný výhled nejenom na celé Mukačevo, ale i na nejbližší okolí. Zde je možné také případně nakoupit suvenýry. Odjezd do Maďarska do lázeňského města Eger. Město leží mezi pohořími Mátra a Bükk při řece Eger, cca 120 km od Budapešti. Za návštěvu stojí středověký hrad, turecké památky, barokní kostely, ale Eger je také střediskem maďarského vinařství, z něhož pochází světoznámý Egri bikavér. Dle časových možností prohlídka města, případně koupání v termálních lázních. Večeře v Údolí krásných žen s ochutnávkou vína. Nocleh v Egeru nebo okolí.
6. den: Po snídani odjezd do ČR přes Budapešť, zastávka u budapešťské tržnice, možnost nákupu typických maďarských specialit. Příjezd ve večerních hodinách.

Doprava

Plzeň, Rokycany, Beroun (dálnice), Praha, Jihlava (dálnice), Brno

Upozornění

- program zájezdu může být upraven dle aktuální situace v místě.

Počasí

Budapešť

11°C Převážně oblačno

×