800 22 88 33

Po-Pá: 7:00-20:00

So-Ne: 9:00-14:00

Nastavení skupinyLofoty a příroda na polárním kruhu

Je nám líto, Vašim požadavkům nevyhovuje žádný termín.

Popis zájezdu

Souostroví Lofoty (norsky Lofoten) je podle mnohých nejkrásnějším koutem celé Skandinávie. Láká zejména jedinečnou krajinou – horskými štíty, které rostou přímo z vody až do výšky jednoho kilometru a malebnými rybářskými vesničkami, ležícími pod těmito štíty. Magická hranice polárního kruhu je cílem mnoha cestovatelů. Vyfotí se u cedule a jedou dále na sever. Kdyby věděli, o co přicházejí! Ne nadarmo je příroda této oblasti chráněna několika národními parky. Dostaneme se k ledovci, vodopádům a divokým řekám. Budeme vyhlížet stáda sobů a obdivovat arktickou flóru Junkerdalenu. Ochutnáme laponské speciality. Chodíte rádi na houby? Zde je nemusíte hledat, stačí sbírat!

Program zájezdu

1. den: Večer odlet z Prahy na letištěGardermoen severně od Osla, nocleh.

2. den: Dopoledne odlet za severní polární kruh. Odpoledne přejezd nádhernou vyhlídkovou cestou Lofastpodél fjordů a přes největší norský ostrov Hinnøya do oblasti hlavníhoměsta Lofot – Svolværu. Noclehv okolí.

3. den: Dnes navštívíme mimo jiné rybářskou obec Hennigsvær. Ze Svolværu se můžeme vydat na fakultativní výlet lodí do pohádkového Trollfjordu (cca 3,5hodinová plavba za příplatek). Panoramatické scenerie písčitých pláží, šérového pobřeží i ostrých horských štítů uvidíme jak na severním pobřeží, tak z úzké silničky č. 815. Nocleh v oblasti městeček Leknes – Stamsund.

4. den: Během dnešního dopoledne budete mít možnost nafotit si nejkrásnější scenerie Lofot: zajedeme totiž do rybářských vesniček Nusfjord (UNESCO), Reine a Å. Odpoledne odplujeme trajektem z Moskenes na pevninu do přístavního města Bodø. Nocleh v místě. Příroda kolem polárního kruhu je fascinující. Jednu z nejrozsáhlejších divočin Evropy chrání několik národních parků. Ubytujeme se zde proto na tři noci v hotelu Polarsirkelen (Polární kruh). Čeká nás výlet na polární kruh a k ledovci, procházky v přírodě, možnost sběru hub a lesních plodů a také vynikající místní kuchyně. Je libo pečeného losa nebo soba?

5. den: Z Bodø na jih projedeme po tzv. Kystrisveien, pobřežní cestě vedoucí dramatickou pobřežní krajinou. Díky úchvatným pohledům do krajiny byla cesta zařazena mezi tzv. národní turistické cesty Norska. Zastavíme se u Saltstraumen, nejsilnějších vodních vírů světa. Největší příliv a nejlepší podívaná jsou zde v období kolem úplňku, který nastane v době našeho zájezdu. Další zajímavostí na pobřežní cestě bude kostelík Gildeskål, který byl postaven roku 1130 a je zřejmě nejstarším kostelem v Norsku.

6. den: NP Junkerdal se díky specifickému mikroklimatu může chlubit poměrně teplým suchým létem a mimořádně bohatou květenou. Zkusíte najít zakrslé laponské rododendrony? Nebo budete vyhlížet stáda pasoucích se sobů? V Junkerdalu žije kultura a tradice Sámů, původních obyvatel Laponska. Svá stáda zde pasou od 16. století až dodnes.

7. den: Výlet na polární kruh a dále do NP Saltfjellet-Svartisen, který chrání druhý největší evropský ledovec (369 km²). Zde přeplujeme lodičkou přes jezero Svartisvatnet a budeme pokračovat pěšky k ledovcovému splazu Austerdalsbreen

8. den: Brzy ráno odjezd na letištědo Bodø a odlet s přestupem do Prahy.

Turistická náročnost

Turistická náročnost tohoto zájezd je označena modrou botičkou, což je po zelené druhá nejlehčí kategorie. Během zastávek na trase je více času na lehké vycházky v přírodě. Většinou do 3 hodin, výjimečně vícehodinový pobyt venku. Chůze nezpevněným terénem, občas přes mokřady. Doporučujeme nepromokavou a pevnou turistickou obuv.

Příplatky

- 3x večeře (na Lofotech): 2 700 Kč
- 3x večeře (v místě pobytu): 2 400 Kč
- 1lůžkový pokoj: 8 000 Kč

Minimální počet účastníků

20

×