800 22 88 33

Po-Pá: 7:00-19:00

So-Ne: 9:00-14:00

Nastavení skupinyNávrat do Norska

Čtenáři časopisu National Geographic Traveller vybrali v minulých letech opakovaně oblast fjordů jako nejatraktivnější turistickou destinaci světa! Zamyslete se, zda je i pro Vás Norsko tou nejhezčí zemí, kterou jste navštívili a proč jej třeba znovu nenavštívit právě letos?

Je nám líto, Vašim požadavkům nevyhovuje žádný termín.

Popis zájezdu

Poznejte Norsko hlavně s pohorkami na nohou. Těm, kteří mají rádi celodenní túry, nabízíme skvělý zájezd s pořádnou dávkou turistiky. Trasa je vhodná pro turisty zvyklé na pohyb v horách. Pravděpodobně tu potkáte nové přátele podobného založení. Odměnou za námahu vám budou krásné scenerie ve vrcholových partiích norských národních parků i v lesích, u jezer, ledovců a divokých řek v podhůří. Na čtyři noci se ubytujeme v samém závěru nejdelšího norského fjordu Sognefjord, odkud budeme objevovat dramatickou, fjordy zbrázděnou krajinu západního Norska. Součástí programu jsou i oddechové dny, nabídka raftinguna řece Sjoa, půjčení trekových kol nebo možnost absolvování třídenního treku v NP Jotunheimen v oblasti úchvatné norské národní túry Bessegen a nejvyšších vrcholů Skandinávie.

Program zájezdu

1. den: Večer odlet z Prahy do Osla.Noční přesun kolem jezera Mjøsaa Lillehammeru na tranzitní ubytování.

2. den: Dnes nás kromě příjezdu na dosah ledovcové řeky Sjoa a NPJotunheimen čeká kratší „zahřívací“túra, při které se vydáme na některý z nenáročných vrcholů v oblasti (Trolshoe,Steinhø aj.). Ubytování 3 noci.

3. den: Celodenní výlet a túra do NP Jotunheimen. V dnešním dni nás čeká tzv. norská národní túra –přechod hřebenem Bessegen nad ledovcovým jezerem Gjende. Tato celodenní túra je jednou z nejkrásnějších tras nejen v Norsku. Ráno doplujeme po jezeře Gjende na chatu Memurubu,odkud se vydáme zpět přes hřeben Besseggen. Po náročném výstupu na vrchol Vestfjellet budeme odměněni výhledy na Jotunheimen, náhorní plošinu Valdresflya a na krásné ledovcové jezero Gjende. Sestup zpět končí u horské chaty Gjendesheim. Délka túry je asi 8 hodin.

Individuálně se můžete vydat na 3denní trek po trase Gjendesheim– Glitterheim – chata Leirvassbu,při kterém se můžete pokusit vystoupit na druhý nejvyšší vrchol celéSkandinávie – Glittertind (2 464 m –údaj z r. 2004 dle Wikipedie). Noclehy ve vlastních stanech anebo v chatách Norského spolku turistů.

4. den: Relax při procházce v hlubokých borových lesích a v malebném okolí ledovcové řeky Sjoa (např. soutěska Ridderspranget) anebo lehčí výstup na některý z vrcholů v okolí místa pobytu (např. Ørnkampen). Navečer mohou zájemci uskutečnit rafting na řece Sjoa. Počet míst je omezen, rezervujte si včas!

5. den: Ráno odjezd do městečka Lom a do údolí Leirdalen k chatě Leirvassbu.Túra pod vrchol Glittertindus nádhernými výhledy na ledovcem modelovanou krajinu. Navečer pojedeme vysokohorskou silnicí Sognefjellvegen (přes 1 400 m n. m.) se zastávkami pro fotografování. Ubytování v oblasti fjordu Lustrafjorden (4 noci).

6. den: Největším ledovcem kontinentální Evropy je rozsáhlý ledovec Jostedalsbreen. Říká se, že pokrývá tolik ledu jako všechny alpské ledovce dohromady. Celý ledovec je samozřejmě národním parkem. My dojdemena dosah jeho mohutných splazů Bergsetbreen a Nigardsbreen.

7. den: Absolvujeme krásnou celodenní vysokohorskou túru k vrcholu Fannaråken obklopenému ledovci a sněhovými poli. Od chaty Fanaråkhytta, která leží ve výšce 2 068 m n. m., budeme mít svět hor, jezer i fjordů jako na dlani. Asi 8hodinová túra v závislosti na zdatnosti turistů a počasí. Převýšení cca 1200m tam i zpět.

8. den: Tento odpočinkově laděný den strávíme v okolí obce Skjolden a u fjordu Lustrafjorden. K zapůjčení kola(max. 300 NOK) vás možná zláká dlouhá silnička s tunely podle fjordu nebo možnost výjezdu na kole vzhůru do horpo šotolinové cestě. Za výhledy na fjord můžete z místa pobytu dojít i pěšmo.

9. den: Nejdelší fjord světa Sognefjorden překonáme trajektem.Na svět pod námi se podíváme pěkně z výšky z tzv. Sněžné cesty(Snøveien), odkud se také vydáme pěšky na panoramatickou vyhlídku do výšky cca 1 300 metrů nad hladinou Aurlandfjordu. Na další ubytování(včetně 2 večeří zahrnutých v ceně zájezdu) do horského údolí Mjølfjell se dostaneme večer. 2 noci.

10. den: Malebná horská krajina nabízí dobré možnosti pro turistiku, např. okolo nedalekého jezera. Jinou variantou je výlet vlakem do horské stanice Myrdal a odtud zpět pěšky k místu ubytování. Ve stanici Finse je dokonce půjčovna kol – to je ideální kombinace pro absolvování části unikátní cyklistické trasy v horách, tzv. Rallarvegen.

11. den: Autobus nás odveze přes městečko Voss do malebného údolí Espelandsdalen v blízkosti fjordu Hardangerfjorden, kde nás čeká poslední krásná túra divokou krajinou.Odjezd na ubytování.

12. den: Příjezd na letiště Fleslandu Bergenu a odlet do Prahy přímým letem.

Turistická náročnost

Náročnost tohoto zájezdu je označena červenou botičkou. To znamená střídání programu poznávání, lehkých (modrých) vycházek a delších, případně celodenních túr v horském (nerovném) terénu. Doporučujeme pevné kotníkové boty s voděvzdornou membránou. Trasy jsou většinou vedeny stejnou cestou tam i zpět, nemusíte tedy nutně ujít celou trasu. Předpokládáme však zvyklost na pohyb. Výjimečně mohou túry dosáhnout až k náročnosti černé botičky.

Příplatky

- rafting: 890 Kč
- obsazení pokoje 2 osobami (omezený počet pokojů): 5 000 Kč
- zapůjčení povlečení : 1 600 Kč

Minimální obsazení účastníků

35

×