800 22 88 33

Po-Pá: 7:00-19:00

So-Ne: 9:00-14:00

Nastavení skupinyVelká cesta za polárním kruh

Je nám líto, Vašim požadavkům nevyhovuje žádný termín.

Program

1. den: Odjezd z Prahy v dopoledních hodinách na trajekty Rostock – Gedser a Helsingőr – Helsinborg.
2. den: Časně ráno připlujeme do Švédska a kolem druhého největšího švédského jezera Vättern zamíříme do Stockholmu. Prohlídka města na jezeře Mälaren (Staré město Gamla Stan, výměna stráží před královským palácem, museum lodi Vasa a Skansen). Večer nalodění na luxusní trajekt do Turku, kdy se bílou severskou nocí poplavíme jižním okrajem souostroví Alandy. Noc v kajutách na lodi, večeře bohatý bufet včetně nápojů.
3. den: Ráno nás zastihne v romantickém labyrintu ostrovů a skalisek před přistáním v Turku, odkud po snídani ještě na lodi zamíříme do Helsinek. Prohlídka města (Sibeliův pomník, Olympijský stadion s vyhlídkovou věží, podzemní katedrála Temppe - lliaukion kirkko, přístav s tržištěm Kaupatori, Dóm na Senátním náměstí). Možnost okružní plavby mezi pobřežními ostrůvky, nabízející nevšední pohledy na metropoli přezdívanou „Bílá dcera Baltu“. Pokračování na nocleh do oblasti finských jezer.
4. den: Po snídani se vydáme okrajem Finské jezerní plošiny do Oulu, kde se zastavíme v centru města na nábřeží, jež je příkladem souznění moderní a tradiční architektury. Další cesta vede k Botnickému zálivu: po krátké zastávce u moře nás řeka Kemijoki dovede do laponského Rovaniemi, do kostelíku s laponskou freskou místo oltáře a na vyhlídku Ounasvaara. Nocleh v Rovaniemi.
5. den: Po snídani si prohlédneme unikátní expozici Arktikum a poté už konečně překročíme magickou rovnoběžku – polární kruh Napapiiri. Nezapomeňte na fotografii, certifikát a alespoň jeden suvenýr jako upomínku na polární vesničku Santa Clause. Silnička tundrou a bažinami nás přivede přes laponské osady Sodankylä (vycházka) a Tankavaara (návštěva infocentra národního parku Urho Kekonena) do Saariselkä, kde je dnešní nocleh.
6. den: Dnes se zastavíme na nákup laponských suvenýrů v Ivalo, ale hlavně spatříme Inarijärvi, posvátné jezero všech Sámiů (Laponců) a zároveň třetí největší jezero ve Finsku. Odvážnější ho mohou obdivovat i z ptačí perspektivy při vyhlídkovém letu hydroplánem. Samozřejmě si prohlédneme zajímavý kostel a velkoryse řešený laponský skansen Siida. Přes Karigasniemi pak odjedeme do Karasjoku, centra Laponců Norské Finnmarky, odtud do Kafjordu a podmořským tunelem na ostrov Mageroya. Půlnoční cestu pustými skalisky na proslulý „Severní mys“ (Nordkapp) bude už napořád připomínat certifikát z Nordkapské haly. Nocleh v Honningsvagu.
7. den: Tentokrát už na jih nás povede cesta Nordkapsveien, kopírující pověstné fjordy a zpestřená zastávkami v laponských kempech. Už jste majitelem sobí kůže? Máte možnost. Zastávka v Altě a vycházka k cenným prehistorickým skalním kresbám (UNESCO). Nocleh v Tromso, odkud startoval Amundsen, aby zachránil trosečníky ze vzducholodi Italia. Dnes je ikonou města Arktická katedrála, v níž se v létě konají noční koncerty „Půlnočního slunce“ (možno fakultativně).
8. den: Pokračujeme na jih, přes Bjerkvik na souostroví Vesteralen a dále na souostroví Lofoten. Vysněným cílem všech cestovatelů je velkolepá příroda, kdy se obrovské a dramaticky tvarované horské štíty zrcadlí v průzračných vodách Norského moře. Ještě dnes se zajedeme podívat do typického lofotského přístavu Honningsvaer, a poté nás čeká nocleh v hlavním městě Lofot, Svolvaer.
9. den: Po snídani se vydáme za poznáním souostroví: cílem je malebném Reine-Moskenes a poslední obydlené místo souostroví, A (opravdu se jmenuje A!). Vše je tu zvláštní: sušáky na tresky, rybářské chatky, řvoucí ptačí kolonie, další podmořský tunel. Za pěkného počasí podnikneme vycházky, v případě deště může být cílem vikingské muzeum, sklárna nebo akvárium. Odpoledne se pak poplavíme ze Svolvaeru zpátky na pevninu, kde ze Skutviku budeme pokračovat na nocleh v oblasti Fauske.
10. den: Krajinou modelovanou ledovcem přejedeme do pustin polárního kruhu (poslední fotografie tundry, sobů a Laponců) a odpoledne nás čeká vycházka k fotogenickému splazu ledovce Svartisen. K němu se dostaneme postupně autobusem, loďkou přes ledovcové jezero a přibližně hodinovým pěším výstupem. Nocleh v Mo i Rana.
11. den: Přes Mosjoen, údolím Namdalen a poté kolem jezera Snasavatn pojedeme do Trondheimu. Samozřejmě se zastavíme u peřeje Laksfossen, u prehistorické rytiny soba Bolareinen, a čeká nás i procházka bývalým hlavním městem Norského království Trondheimem s cennou katedrálou. Nocleh v oblasti Trondheimu.
12. den: Ve Storen odbočíme z „tradiční“ trasy a údolím Gauldalen přijedeme do hornického Rorosu, zapsaném na listině světových památek UNESCO. Měď se zde už netěží, ale originální část městečka stojí za prohlídku. Pokračování přes Tynset a Alvdal civilizací téměř nedotčeným údolím řeky Gloma na nocleh v Oslo.
13. den: Oslo, prohlídka města (Holmenkollen, Vigelandův park, muzea Fram a Kon Tiki na poloostrově Bygdoe, pěší zóna před radnicí v přístavu). Pokud jste již v Oslo byli, průvodce vám doporučí další možnosti. Odpoledne se nalodíme na luxusní trajekt a vydáme se na celonoční plavbu do Kodaně. Noc v kajutách na lodi, fakultativně večeře.
14. den: Po přistání v Kodani společná prohlídka města (Malá Mořská víla, přístav Nyhavn, paláce Amalienborg a Christianborg, impozantní radnice, socha Hanse Christiana Andersena). Největším zážitkem je okružní plavba a pěší zóna Stroget. Transfer na letiště pro klienty s leteckou dopravou, ostatní odjezd do Gedseru na noční trajekt do Rostocku.
15. den: Návrat do ČR, příjezd do Prahy v ranních hodinách.

Tipy pro správnou volbu,Tipy pro správnou volbu,Tipy pro správnou volbu

Komplexní poznání Skandinávie během jednoho zájezdu. Jedinečná příroda, kultura a historie severských zemí. Návštěva Stockholmu, Helsinek, Kemi, Ivalo, Nordkappu, Alta, Lofotenu, Mo i Rana, Osla, Kodaně a dalších míst.

×