800 22 88 33

Po-Pá: 7:00-19:00

So-Ne: 9:00-14:00

Nastavení skupinyZa půlnočním sluncem - Špicberky s českým průvodcem

Je nám líto, Vašim požadavkům nevyhovuje žádný termín.

1. den Helsinky

Kolem poledne odlet do Helsinek, transfer z letiště do centra města a ubytování na 2 noci se snídaní v hotelu Crowne Plaza nebo podobný. Odpoledne nás čeká 3 hodinová prohlídka města (minibus/pěšky).
Začneme od pomyslného středu – hlavního náměstí Kauppatori ležícího přímo u přístavu trajektů. Zde můžete navštívit některý z pravidelně konaných trhů, ale pokud chcete vidět tradiční tržní výrobky (ryby, ovoce a zelenina či pečivo), tak pokračujte podél přístavu do Kauppahalli, staré cihlové tržnice.
Na severním okraji Kauppatori pak stojí za pozornost radnice a pro reprezentativní účely používaný Prezidentský palác.Na východ od Kauppatori je pak na ostrově Katajanokka, lemujícím přístav, pěkná secesní čtvrť s řadou konferenčních a kulturních budov. Na bližší straně ostrova stojí jeho dominanta, katedrála Uspenski, jejíž dominantnost je ještě umocněna umístěním na malém skalnatém kopci. Katedrála byla vybudována na konci 19. století z pálených cihel a má několik pozlacených kopulí, tolik typických pro ortodoxní kostely. Severně od Kauppatori, o jeden blok domů dále, začíná Senátní náměstí s další městskou dominantou, kterou je Suurkirkko neboli Helsinkská katedrála. V centru náměstí stojí bronzová socha cara Alexandra II. V pravém dolním okraji (ve směru od Kauppatori) stojí modrý dům Sederholm, postavený roku 1757, který je nejstarší kamennou budovou ve městě.

2. den celodenní výlet do Porvoo

Porvoo či švédsky Borgå je malebným jihofinským městečkem ležícím zhruba 50 kilometrů od Helsinek. Jeho základy pocházejí už z počátku 13. století a městem je oficiálně od roku 1346, čímž je po Turku druhým nejstarším finským městem.
Porvoo stojí u řeky, na konci hlubokého zálivu.Porvoo si podobně jako jiná finská města prošlo svými obdobími požárů, ale jako jedno z mála si dokázalo uchovat část své původní krásy - nynější staré město s malými domky a klikatými uličkami. Na jihu staré město kontrastuje s empírovou čtvrtí vystavenou za ruské nadvlády jako kontrast oproti staré švédské výstavbě. Na její návrh měl vliv ve Finsku tolik angažovaný architekt Carl Ludvig Engel.
Skutečným klenotem Porvoo a nejtypičtějším cílem fotografů jsou ale červené skladištní budovy na břehu řeky. Byly vystavěny v průběhu 18. století a sloužily k vykládání nákladů obchodních lodí a jejich překládání. Porvoo bylo totiž významným obchodním centrem Finska té doby. Zřejmě nejkrásnější výhled na tuto část města vám poskytne most na Mannerheiminkatu. V závěru dne návrat do Helsinek.

3. den vyhlídková plavba souostrovím

Po snídani - v 11:00 začíná vyhlídková plavba souostrovím v okolí Helsinek. Plavba trvá cca. hodinu a půl.
Uvidíme nejkrásnější památky Helsinek vč. katedrály či pevnosti z moře.
Volné odpoledne k procházkám po městě či nákupům. Okolo 9. hodiny večerní transfer na letiště a odlet na Špicberky.

4. den Špicberky!

V noci přílet na Špicberky, transfer do hotelu a odpočinek po tří hodinovém letu z Helsinek. Správní středisko souostroví SVALBARD – LONGYEARBYEN.
Osada je pojmenovaná po americkém podnikateli Johnovi Munro Longyearovi, který jako vedoucí společnosti Coal založil arktické město a první velký důl na Špicberkách. Větry sužovaný LONGYEARBYEN nepůsobí nijak přitažlivě. Několik málo domů, tvořících cosi jako centrum, najdete asi 500 m od fjordu.
Odpoledne přejedeme do osady Bolterdalen, kde již čeká asi 80 husky. Naučíme se zapřahat psí spřežení a pak se vydáme na výpravu. Navečer návrat do hotelu.

5. den plavba po Isfjordu

Po snídani obdržíme teplé a voděodolné oblečení a přepravíme se do přístavu. Na otevřených lodích si užijeme Isfjord, který je dlouhý více jak 100 km a divoký život na jeho březích. V překladu Isfjorden znamená Ledový fjord, je to druhý nejdelší fjord na Špicberkách a součást stejnojmenného národního parku. Tvoří přirozený vodní kontakt nejdůležitějších měst Longyearbyenu, Barentsburgu a Pyramiden. Poté doplujeme k bývalé radiové stanici Isfjord Radio, kde budeme ubytováni a čeká nás dvouchodový oběd. Odpoledne strávíme zkoumáním okolí a také divokého života a krásné nedotčené krajiny. Večeře o 3 chodech a odpočinek.

6. den Isfjord

V 8 hodin ráno snídaně, po snídani nás čeká procházka po pobřeží. Průvodce nám bude vyprávět příběhy lovců a o jejich tvrdém životě. Popovídáme si o geologii, květinách i zvířatech. Možná se nám podaří najít i nějaké zkameněliny. Oběd bude opět se dvěma chody. Po obědě se nalodíme a poplujeme zpět do osady Longyearbyen. Zbytek dne odpočinek či procházka po okolí.

7. den výlet k ledovci Nordenskjold

Poslední den v této nedotčené nádheře se podíváme do zálivu s ledovcem Nordenskiöld. Plujete si na lodi a náhle velmi silně zahřmí. Zvuky trvající několik jednotek až desítek sekund vás ohromí. Za okamžik se kolem na hladině moře objeví první kry. Když budete mít štěstí, možná, že se nějaké té kry i dotknete. Je to neuvěřitelný pocit, být tak blízko vedle majestátního výtvoru přírody. Zmocní se vás všudypřítomná bezmocnost nad tím, jak je člověk vskutku malým, nebetyčným tvorem, nejen ve vesmíru, ale i na „pouhé“ Zemi.

8. den odlet

Po snídani volné dopoledne a odpoledne k procházce a prohlídce osady Longyearbyen, možnost návštěvy polárního muzea či nákupu suvenýrů. Poté autobusem odjezd na letiště a odlet přes Helsinky do Prahy. Odlet je kolem 2. hodiny ranní druhý den.

Stravování

Se snídaní, Dle programu.

×