Zájezdy
Letenky
2 dospělí | bez dětí
22.11.2018–21.01.2018
Vyberte dopravu
Vyberte destinaci

Nové ETD kontroly zavazadel na pražském letišti

Od pondělí 15. května 2017 Letiště Václava Havla Praha zavádí nové ETD kontroly zapsaných zavazadel. Toto opatření se provádí například Německu a běžné je i na letištích v USA. Cestujících se nijak nedotkne, naopak se zvýší bezpečnost v letecké přepravě. Cílem je odhalit stopy výbušnin a předejít jejich naložení do nákladního prostoru letadla.

Jak vypadá ETD kontrola?

Není se čeho obávat. Prověřovat se bude jen velmi malá část zavazadel. Případná kontrola vašeho zavazadla probíhá na specializovaném pracovišti za přísných bezpečnostních podmínek a po celou je monitorována kamerami. Školení pracovníci ostrahy otevřou kufr a prověří, zda neobsahuje stopové prvky výbušnin.

Při samotné kontrole nebudete přítomni a dozvíte se o ní až na letišti v cílové destinaci. Poznáte to podle toho, že vaše zavazadlo bude zabalené ve fólii a přelepené páskou s logem Letiště Praha.

Toto opatření se samotných pasažérů nijak nedotkne, vlastní kontroly se nezúčastní. O zkontrolování svého zavazadla se cestující dozví na letišti v cílové destinaci. Poznají to podle toho, že jejich kufr bude zabalený ve fólii a opatřený páskou s nápisem Letiště Praha. Uvnitř pak najdete oznámení o kontrole a další informace včetně instrukcí, jak postupovat při případném poškození.

Co dělat, když vám při kontrole poškodí zavazadlo?

Je to nepříjemné, ale může se to bohužel stát. Během kontroly některých zavazadel může dojít k jejich nechtěnému poškození. Týká se to kufrů s integrovanými zámky bez systému TSA, které po otevření již nebudou uzamykatelné. V takovém případě vám zavazadlo navíc pracovních kontroly zajistí i popruhy s logem Letiště Praha.

Pokud máte takto poškozené zavazadlo, máte právo na kompenzaci. Na cílovém letišti vyhledejte reklamační přepážku a do 7 dnů podejte písemnou žádost o odškodnění. Uvedený postup je v souladu s legislativou EU.

Jak se vyhnout znehodnocení zavazadla? Cestujte s kufry, které jsou vybavené zámky TSA systémem. Poznáte je podle označení červeným diamantem. Tyto zámky mohou pracovníci bezpečnostní kontroly odemknout bez poškození univerzálním klíčem.

Podrobnější informace o novém typu kontrol na pražském letišti najdete na stránkách Letiště Václava Havla Praha.

Kam dál?

Přečtěte si článek o bezpečnostních pravidlech na letišti nebo si prohlédněte naši nabídku letních zájezdů.