800 22 88 33

Po-Pá: 7:00-19:00

So-Ne: 9:00-14:00

Nastavení skupinyPřírodní krásy a kultura Ománu deluxe

Je nám líto, Vašim požadavkům nevyhovuje žádný termín.

1. den

Muscat
V odpoledních hodinách odlet z Prahy. Přílet do Muscatu v noci a privátní transfer do hotelu Al Bustan (cca. 30 minut). Ubytování a odpočinek.

2. den

Muscat
Dopoledne vyzvednutí na hotelu. Pojedete se podívat na Sultan Quaboos Grand Mosque, prohlédnete si místní trh a staré město a podíváte se i do Opera House.
Hlavní město Ománu se nachází na východě Arabského poloostrova na pobřeží Ománského zálivu. Je to významný přístav a vládní sídlo sultanátu. K zajímavostem patří pěkné arabské domy, jako např. Bajt Nadir (muzeum), Bajt Grajza (nájemní byt), Bajt Fransa (francouzské velvyslanectví), Bajt Zawawi (velvyslanectví USA), tři pevnosti ze 16. století a královský mramorový palác na pobřeží ze 70. let 20. století. Dominantami Maskatu jsou právě uvedené velmi dobře chráněné portugalské pevnosti (Mutrah, Al Jalali a Mirani).
Jsou využívány policií, a proto jsou veřejnosti nepřístupné. Nejlákavějšími památkami jsou Mešita Ali, Nová mešita a již výše zmiňovaný Sultánův palác. Dalšími turistickými lákadly jsou mořské akvárium v zálivu a muzeum v Medinat Qaboos zobrazující stopy pětitisícileté historie Ománu. Mezi exponáty patří také ukázky stavby lodí a islámská architektura. Další muzeum, Národní muzeum v Ruwi, nabízí prohlídku brilantních stříbrných výrobků. Naopak v Sultánově muzeu ozbrojených sil v pevnosti Bait-al-Falai je zase skvělý přehled vojenské historie Ománu.

3. den

Muscat - Bimakh - Wadi Tiwi - Wahiba sands (4WD)
Kolem 8. hodiny ráno vyzvednutí na hotelu soukromým džípem s anglicky mluvícím řidičem. Dnes uvidíte nádherný přírodní fenomén - Bimmah sinkhole, toto "jezírko" vzniklo propadem vápencového stropu jeskyně. Je 40 metrů široké a 20 m pod povrchem. Jezírko je známé svými rybičkami, které lidem okusují prsty u nohou (není to nebezpečné). Poté již čeká oběd v místní restauraci. Po obědě se vydáte do pouště, cestou se ještě zastavíte na fotografování ve Wadi Tiwi. Wadi Tiwi je horská oáza vytvořená v údolí pramenité řeky, tekoucí z vysokých hor. Oproti Wadi Bani Khalid je Wadi Tiwi více skalnaté s divočejší přírodou. Do kempu v poušti dorazí kolem třetí hodiny odpoledne. Wahiba Sands (zvaná též Sharqiya Sands) pokrývá plochu 12 500 km2. Oblast, jež měří od severu k jihu 180 km a od východu k západu 80 km, dostala jméno po beduínském kmeni Wahiba. Stačí dva dny, abyste se přenesli do úplně jiného světa. Do země nekonečných písků, rozvláčných velbloudů, adrenalinové jízdy v dunách i nekončící romantiky.
Wahiba sands je rozlohou nevelká, ale chytne vás za srdce. Hotel pořádá pro své hosty spoustu aktivit, sjíždění dun na čtyřkolkách, jízda na velbloudech nebo pro ty méně odvážné, sjíždění dun v džípu se zkušeným průvodcem. Doporučujeme vyjít na některou z okolních dun a pozorovat západ slunce či noční procházku bosou nohou v písku a s nebem plným hvězd nad hlavou.

4. den

Wahiba - Wadi Bani Khalid - Wahiba
Snídaně v kempu, kolem 10. hodiny si vás vyzvedne řidič a vyrazíte podél pobřežní silnice s nádhernými plážemi a výhledy z útesů k městečku Sur. Hlavní atrakcí tohoto dne je Wadi Bani Khalid, kde se bude podávat oběd formou pikniku a budete mít dostatek času i na koupání. Wadi je v arabštině označení pro údolí, kde pramení řeky a tím vytváří krásné zelené scenérie a možnosti přírodních jezírek pro koupání a osvěžení. Wadi Bani Khalid je jednou z nejkrásnějších wadi v Ománu a při procházce tímto krásným tropickým kaňonem budete mít pocit, že jste se právě ocitli v ráji. Poté návrat do kempu v poušti a odpočinek.

5. den

Jebel Akhdar (Zelená hora)
Vyzvednutí v 8 ráno v kempu, dnes se vydáte na dlouhou cestu do místních hor. Uvidíte, jak se krajina rapidně mění. Podíváte se do vesnice Birkat Al Mauz, jejíž zavlažovací systém Falaj byl zařazen na Seznam kulturního a přírodního dědictví UNESCO.
Od Birkat Al Mauz budeme pokračovat na vyhlídkovou jízdu do Jebel Akhdar. Navštívíme malebné staré vesnice Wadi Bani Habib a podíváme se do starých opuštěných domů a uděláme si představu o tom, jak tu lidé ještě donedávna žili.
Vzhledem k relativně nízkým teplotám na Jebel Akhdar je tato oblast také známa pro své plantáže růží, ze kterých se vyrábí růžová voda, jež je velmi často užívána ve všech ománských domácnostech. Příjezd do nedávno postaveného hotelu kolem 17. hodiny odpolední. Volno. Doporučujeme ponořit se do zdejší vířivky a u toho sledovat západ slunce......

6. den

Jebel Akhdar - Nizwa - Bahla - Jabreen - Nizwa
Brzy ráno vyzvednutí na hotelu, odjezd do města Nizwa, kde lze strávit celé dopoledne. Projdete si místní souq (tržiště) a také pevnost. Město Nizwa, nazývané „perlou islámu“ je oáza plná zeleně uprostřed strmých hor. Nizwa měla už v 9. století dvě mešity, Shawadna a Sa´al, a pevnost. Pevnost sloužila na obranu města i jako obydlí imámů. Uvnitř najdete několik soukromých místností a také malé etnologické muzeum. Doporučujeme výhled z hradeb. Na střechy domů, starou hradbu, hory i nádhernou sultánovu mešitu. Její kopule zdobí většinu knížek o Ománu, ale nenechte se mást – její nebeská modř byla nedávno změněna na elegantní béžovou barvu.
Poté opustíte Nizwu a vydáte se na prohlídku pevnosti Bahla (cca. 40 km od Nizwy), Bahla je známá svými šikovnými hrnčíři. Je to jediná ománská pevnost zapsaná na seznam UNESCO.
Pevnost Bahla byla postavena během 13. a 14. století. V roce 1406, za vlády imáma Machzúma Íbn al-Falláha, se stalo město Bahla hlavním městem a centrem moci dynastie Nabháníů. V roce 1610 byla dobyta a následně zbořena, a tak je v současné době zříceninou.
Oběd v místní restauraci. Poslední dnešní zastávkou bude hrad Jabreen. Jabreen je obklopen datlovými háji a působí spíše jako zámek než pevnost, sloužil totiž jako útočiště imámů z dynastie Ya´aruba, a to v dobách největšího rozkvětu. Tady se vyučoval korán a islámská poezie. Třípatrová stavba obklopuje dva malé dvory. Odtud vedou schodiště zdobená kaligrafií nahoru, do knihovny a přijímacích sálů. V Jabreenu se zachovaly malované trámové stropy, vyřezávané dveře a tepané truhlice.
Návrat zpět do hotelu kolem 15 hodiny a volné odpoledne k odpočinku.

7. den

vesnice Wakkan - Wadi Mistal - pevnosti Rustaq a Nakl - Muscat
V osm ráno vyzvednutí na hotelu, dnes vás řidič zaveze do wadi Mistal, které je úplně odlišné od ostatních wadi, které jste dosud viděli. Je to široká planina s vrcholky viděnými ve všech směrech - to je pohoří Hajar. Poté vystoupáte nahoru k vesnici Wakan, kde rostou ovocné stromy a vinná réva.
Další zastávkou bude město a pevnost Rustaq.
Pevnost Rustaq, původně Kalat al-Kisra, je ománské opevnění nacházející se u stejnojmenného města. Do dnešní podoby bylo vybudována ve 13. století a patří k nejstarším pevnostem v zemi.
Původní název Kalat al-Kisra pochází od Peršanů, kteří v 7. století ovládali území mezi Suhárem a Rustakem. Pevnost byla během své existence několikrát zrekonstruována. Pevnost obklopují čtyři strážní věže – al-Burdž al-Ahmar (Červená věž) , al-Burdž al-Hadíth, al-Burdž al-Ríh (Větrná věž) a al-Burdž Ašijatín (Ďáblova věž). Dovnitř lze vstoupit jednou ze čtyř bran. Uvnitř stojí mešita a nachází se tu také věznice a zbrojnice. Samotná pevnost má tři podlaží. Ve druhém podlaží je šest pokojů k obývání. Pevností protékají zavlažovací kanálky zvané faladž, které sloužily obyvatelům přítokem vody.
Oběd v místní restauraci. Poslední zastávkou tohoto poznávacího programu bude pevnost Makhl a teplé prameny Thowara. Nakhl znamená "datlová palma", protože pevnost obklopují datlové háje. Poté si můžete smočit unavené nohy v teplých pramenech. Návrat do hotelu v Muscatu kolem 16. hodiny. Ubytování a odpočinek na pláži či u bazénu.

8. den

odlet
Kolem půlnoci odjezd na letiště a odlet domů. Od hotelu dostanete snídaňový balíček sebou.

Počasí

Muscat

31°C Jasno

Salalah

27°C Skoro jasno

×