800 22 88 33

Po-Pá: 7:00-19:00

So-Ne: 9:00-14:00

Nastavení skupinyČukotka

Objevte krásu arktického léta - scenérie kvetoucí tundry. Při návštěvě vesnic původních obyvatel odhalte tajemství „měkkých mužů“ - šamanů lidu Čukči.

Je nám líto, Vašim požadavkům nevyhovuje žádný termín.

1. den

PRAHA – ANADYR (ČUKOTKA)

2. den

PŘÍLET DO ANADYRU (ČUKOTKA)
Přílet do Anadyru, transfer do hotelu, ubytování, volno.

3. den

ANADYR (ČUKOTKA)
Transfer do přístavu, nalodění, nocleh na kotvící lodi.

4. den

ANADYR - VYPLUTÍ (ČUKOTKA)
Snídaně v lodní restauraci a vyplutí. Plavba ústím řeky Anadyr, kde se často vyskytují běluhy. Přednáškový program.

5. den

PROVIDENIJA (ČUKOTKA)
Zakotvení v zátoce Komsomolskaja. Providenija bylo za dob studené války důležitým vojenským přístavem. Dnes zde za povšimnutí stojí především Beringovo muzeum. V odpoledních hodinách vyplutí na sever.

6. den

LAVENTIJA (ČUKOTKA)
Přes den návštěva městečka Laventija, v němž poklidně žije asi tisícovka převážně původních sibiřských obyvatel Čukči. Odpoledne pokračování v plavbě na sever. V zátoce Laventija lze často pozorovat plejtváky šedé, kteří zde tráví večerní siestu.

7. den

DĚŽŇOVŮV MYS A VESNICE UELEN
Ráno je plánován výsadek na nejvýchodnějším místě euroasijského kontinentálního celku – Děžňovově mysu. Za jasného počasí lze dohlédnout až k americkým břehům. V průběhu dne vylodění ve vesničce Uelen, známé díky uměleckým předmětům z mroží „slonoviny“. Uelen byl také základnou několika archeologických výprav, které objevili pozůstatky ranných obyvatel živících se lovem ryb a velryb z dob 500 př. n. l. – 1000 n.l.

8. den

OSTROV KOLČIN
Tento nenápadný ostrov byl kdysi důležitou ruskou vědeckou základnou. Vědce a dnes také cestovatele sem lákají pobřežní útesy, které nabízí mimořádně příhodné životní podmínky arktickému ptactvu. Na tomto výjimečném místě tak najdeme mimo jiné kormorány, racky, alkouny či širokozobé papuchalky.

9. – 12. den

OSTROVY WRANGEL A HERALD
Ostrov Wrangel byl ještě nedávno pro nevědecké expedice uzavřeným územím. Do roku 1700 před Kristem zde žila nejmladší populace mamutů vůbec; byla to však menší zvířata než obvyklí obři, protože na ostrově nebyla velká hojnost potravy. Dnes je oblíbeným místem páření ledních medvědů. Najdeme zde i polární vlky, tuleně, lumíky, pižmoně a několik druhů arktického ptactva. Navštívíme historická místa v bývalém přístavišti Dragi Harbor a pokud dovolí počasí a led, vydáme se k ostrůvku Herald, k němuž zamířilo během svých výprav do ledových severních vod jen několik málo dobrodruhů. O to větší pokoru budí skutečnost, že zde téměř všechny tyto výpravy skončili špatně – zima, málo potravy a lodě rozdrcené ledem se staly osudem několika desítek severem posedlých. Dnes je ostrov místem páření a pobytu mrožů.

13. den

ZÁLIV SEVEROSIBIŘSKÉ POBŘEŽÍ
Členité severosibiřské pobřeží a příslušníci národa Čukči, kteří zde žijí, viděli pouze nemnoho Evropanů a jiných „cizáků“. Životní styl je od základu určován starými způsoby a tradicemi, které vychází ze soužití s drsnou přírodou. Při plavbě ve vodách kolem pobřeží lze pozorovat plejtvákovce šedé, mrože a velryby grónské.

14. den

ZÁLIV KOLJUČINSKAJA
Zátoka Koljučinskaja je magicky divoká, téměř mimozemská krajina. Písečné duny a zóna přílivu jsou ideální hnízdiště pro pestrou škálu ptáků, jako například husa císařská nebo jespák lžícozobý. Při troše štěstí lze jen několik metrů od břehu spatřit plejtváky šedé sbírající potravu.

15. den

OSTROV RATMANOVŮV
Ratmanovův ostrov, neboli Velký Diomédes, je větší z dvou ostrovů, které během studené války tvořili výspy zapřísáhlých nepřátel USA a SSSR. 4 km širokým průlivem prochází hranice USA a Ruska a také mezinárodní datová hranice. Ostrovům se tedy přezdívá také včerejší ostrov (Velků Diomédes, Rusko) a zítřejší ostrov (Malý Diomédes, USA). Tento mezinárodní prostor dnes střeží racci tříprstí, alkouni tlustozobí a papuchalci černobradí.

16. den

NA MOŘI

17. den

ANADYR (ČUKOTKA)
Připlutí do Anadyru. Transfer do hotelu, ubytování, volno.

18. den

ANADYR (ČUKOTKA) – PRAHA
Snídaně, transfer na letiště a odlet do Prahy. Přílet do Prahy.

Informace o lodi

Loď Spirit of Enderby je ideální pro komorní expediční výpravy. Umožňuje vytěžit z trasy každé expedice maximum pobytu v přírodě při současném velkém pohodlí účastníků. Její prostory poskytují díky modernímu vybavení (loď byla rekonstruována v roce 2004) vše, co je k vychutnání neobyčejných zážitků nezbytné – skvělá kuchyně, moderní přednáškovou místnost, kde vědecká posádka podává výklady k zajímavostem na trase a útulné kajuty. Výjimečná je tato loď také tím, že má na palubě vznášedlo, které účastníkům dokáže zpřístupnit místa jinak nedosažitelná. Technická data lodě: Délka: 72 m, postavena: 1984 (rekonstruována 2004), kapacita: 48 osob, motory: 2 dieselové motory o síle 1560 ks (1147 KW), rychlost plavby: 10 uzlů (max. 12 uzlů) Ledoborná klasifikace: ruská klasifikace KM.

Počasí

Moskva

3°C Oblačno

Petrohrad

4°C Převážně oblačno

×