800 22 88 33

Po-Pá: 7:00-19:00

So-Ne: 9:00-14:00

Nastavení skupinyBezva parta na cestách: Srí Lanka

Je nám líto, Vašim požadavkům nevyhovuje žádný termín.

Den 01: PRAHA - DUBAI - COLOMBO

Krátce po poledni se sejdeme na letišti V. Havla v Praze- Ruzyni. Dle letového řádu pak odletíme prvním spojem, který nás po cca 6 hodinách letu dopraví do nejdůležitější metropole SAE Dubaje.
Pokud by pro některé účastníky byl výhodnější odlet se stejnou společností z Vídně či Budapešti, včas nás o takovou variantu požádejte. V takovém případě se spolu setkáme v tranzitním prostoru dubajského letiště.

Den 02:PŘÍLET NA SRÍ LANKU, SLONÍ SIROTČINEC, OBLAST KANDY

Do Dubaje dorazíme okolo půlnoci a budeme mít dostatek času na přestup. Druhý spoj stejných aerolinek už bude kratší – po cca 4 hodinách letu, v ranním čase přistaneme na mezinárodním letišti v Katunayake severně od metropole Colomba. Po absolvování vstupních procedur nás již bude čekat místní řidič a průvodce, doprovázející nás až po opětovný návrat na letiště.
Naše cesta nejprve povede do srdce ostrova – oblasti druhého největšího srílanského města Kandy. Jsou to celkem cca 4 hodiny jízdy a abychom si je trochu zpestřili a relaxovali, zhruba v polovině se zastavíme v Pinnawale, kde je již několik desetiletí provozován populární sloní sirotčinec. I když dnes víceméně funguje víceméně jako turistická atrakce, jeho původní poslání bylo a je bohulibé: ujímat se opuštěných slůňat, která by ve volné přírodě neměla žádnou šanci na přežití. Dnešní stádo čítá cca 60 kusů a nejvděčnějším momentem je krmení malých přírůstků mlékem a především koupel v místní řece.
Nad řekou je několik terasových restaurací s dobrým výhledem a nám jistě první seznámení se srílanskou kuchyní přijde vhod.
Do místa prvního pobytu dorazíme odpoledne. Nad univerzitním městečkem Peradenyia jen pár kilometrů od Kandy je vysoko ve stráni umístěn skvěle stylový hotel s fantastickým výhledem do kraje. Zde se ubytujeme na 2 noci, trochu relaxujeme a dáme si večeři.

Den 03: VLAKEM DO KRÁLOVSTVÍ ČAJE, ODPOLEDNE MĚSTO KANDY

Cejlonský čaj, to je prostě fenomén, takže dopoledne se vypravíme právě za ním. A i když se s pěstováním začíná již v nadmořské výšce okolo 600m, tedy na zdejší úrovni, za tím nejlepším je třeba se vydat do hor.
Zpestřením nám bude zhruba hodinový úsek malebným krajem z Kandy do Nawalapitiya, který absolvujeme místním vlakem.
Pak nás již náš řidič dopraví do cca 1.200m n.m., kde si prohlédneme jednu z nejznámějších továren pocházejících ještě z koloniálních časů a uvidíme celý proces, jak se ze zelených lístků stává černý čaj nejvyšší jakosti.
V tuto chvíli již budeme v lůně centrálního horského království plného nejen čajových plantáží, ale také spektakulárních vodopádů. Přímo naproti nejznámějšímu v Rambodě si dopřejeme oběd.
Odpoledne se vrátíme do města Kandy. Dalším tradičním „produktem“ Srí Lanky jsou drahokamy a polodrahokamy, podíváme se, jak z nich místní mistři tvoří nádherné šperky.
Místní tance, tak odlišné od všeho, co známe z Evropy, mají tisícileté tradice. A není náhodou, že nejlepší tanečníci i doprovázející bubeníci jsou právě z Kandy. Jejich show nesmí chybět v žádném itineráři, včetně atraktivní chůze po žhavém popelu. Mezitím se nám venku již setmělo a v magické večerní atmosféře navštívíme mekku všech vyznavačů buddhismu: Chrám Buddhova zubu.
Posvátnou relikvii, přinesenou na ostrov z Indie ještě před naším letopočtem, není možné spatřit. Výjimkou je ceremoniál Púdža, kdy ti nejšťastnější alespoň zahlédnou schránu, ve které je údajně uchovávána. Mnohem důležitější však bude celkový dojem z návštěvy tohoto místa… Na večeři se vrátíme do našeho hotelu.

Den 04: MOTOROVÉ TŘÍKOLKY, NÁDHERNÁ BOTANICKÁ ZAHRADA, VŮNĚ KOŘENÍ

Po snídani se s Kandy rozloučíme a aby byl náš odjezd stylový, budou na nás čekat populární motorové tříkolky, kterým se všude v jihovýchodní Asii říká „tuk-tuk“. Ty nás dovezou do nedaleké Královské botanické zahrady. Tedy člověk nemusí být zrovna botanik, aby si vychutnal velkolepý areál s trsy obřích bambusů, alejemi palem, dřevinami dovezenými z celého světa včetně legendárních seychelských palem s největšími kokosy na světě, tisícihlavými hejny netopýrů-kaloňů… i takový pavilon orchidejí bude zážitek!
Z Peradenyie povede naše cesta na sever a dále pak na východ až k pobřeží. Bude dlouhá, cca 5-6 hodin, takže pořádná zastávka nesmí chybět. A bude to ta z nejvoňavějších! Není tajemstvím, že evropské koloniální mocnosti usilovaly o tento ostrov především kvůli něčemu, co se kdysi vyvažovalo zlatem: koření. Oblast Matale, kterou budeme projíždět, je pěstováním pověstná. Jednu ze „zahrad“ navštívíme a poznáme, jak roste kakao, vanilka, skořice, hřebíček apod. Pak se nám dostane názorné ukázky, jaká přírodní medicína a kosmetika se zde vyrábí. Nu a oběd nám tu také dají…
V Matale se nachází nejkrásnější hinduistický chrám mimo sever ostrova s monumentální věží – gopuram a alespoň krátká zastávka nám přiblíží druhou nejpočetnější skupinu obyvatel – Tamily.
V pozdních odpoledních hodinách konečně dosáhneme u městečka Valaichchenai východního pobřeží a ubytujeme se ve stylovém hotelu přímo ve středu jedné z nejkrásnějších srílanských pláží – Passikudah.

Den 05: ZASLOUŽENÝ ODPOČINEK U MOŘE

Konečně pořádný relax: hřejivé vody Indického oceánu, ale též zdejší příjemný bazén, k odpočinku přímo zvou. Snídani, oběd i večeři nám nabídne hotelová restaurace.

Den 06: KRÁLOVSKÁ POLONNARUWA NA KOLECH, POTÉ PROJÍŽĎKA NA SLONECH

Dopoledne (ranní koupel doporučena!) nabereme zpáteční směr. Cca po 1,5 hod. jízdy je Polonnaruwa a v ní ruiny jednoho z historicky nejslavnějších království, které dominovalo Srí Lance v cca XI. – XIII. století. Areál je rovinatý, a proto nasedneme na kola a pěkně si jej projedeme od Citadely s královským palácem a audienční síní, přes chrámovou část, kolem obří stúpy až k nádherným sochám Buddhy vytesaným ve skále v místě zvaném Gal Vihara. Hned za branami areálu můžeme navštívit dílnu vyrábějícím ze dřeva vše od malých sošek, tradičních masek až po stylový nábytek.
V Polonnaruwě se též naobědváme. Než dorazíme k poslednímu našemu hotelu, budeme projíždět Habaranou, kde jsou pořádány populární projížďky na slonech. A protože slon je jakýmsi leitmotivem naší cesty, nemůžeme tuto zkušenost, která nám dopřeje bezprostřední kontakt s tímto nádherným zvířetem prostě vynechat!
Odpoledne se ubytujeme v nejlepším z hotelů naší trasy a při relaxu ve fantastickém bazénu budeme mít přímo před očima zlatý hřeb naší cesty, který nás čeká poslední den: fenomenální Sigiriyu…

Den 07: UNIKÁTNÍ JESKYNNÍ CHRÁM V DAMBULLE A PAK ZA DIVOKÝMI SLONY

Po snídani se vydáme do nedaleké Dambully. Na úbočí skály, dominující okolní krajině, se nachází jedna z nejvýznamnějších památek Srí Lanky: jeskynní chrám, jehož kořeny sahají do prvního století před naším letopočtem. Jeskyní je přístupných pět a jsou neskutečně vyzdobeny stovkami soch Buddhy, malými drobami, nástěnnými a nástropními malbami. Fantastická atmosféra!
Apropos – při výstupu i sestupu (kamenné schodiště) pozor na všudypřítomné opice makaky.
Nejsou nebezpečné, ale rády kradou…
Na oběd se vrátíme do hotelu, krátká siesta a v časném odpoledni vyrazíme za divokými slony. Tento kraj je od nepaměti znám migrováním jejich stád i jednotlivců a my budeme při cca dvouapůlhodinovém jeep safari mít velmi dobrou šanci je spatřit. Krom toho můžeme při troše štěstí vidět nějakého krokodýla, buvoly, jeleny a tlupy vzájemně si konkurujících opic makaků a hulmanů. Je potřeba si uvědomit, že ve volné přírodě žádné záruky, že slony uvidíme, nejsou. Od toho slouží ZOO. Ale jakákoliv šance je vidět v přirozeném prostředí stojí za pokus, co říkáte..?
Těsně před setměním se vrátíme do hotelu na večeři.

Den 08: SKALNÍ KOMPLEX SIGIRIYA – ZLATÝ HŘEB NAŠÍ CESTY!

Kdo nebyl na Sigiriyi, ten nebyl na Srí Lance, to je slogan, za kterým si stojíme. Unikátní skála čnící cca 200 metrů nad okolní krajinu nabízí story hodnou hollywoodského thrilleru z V. století našeho letopočtu a výstup, při kterém projdeme areál zahrad načež vystoupáme k neuvěřitelně krásným freskám polonahých dívek. Dále podél Zrcadlové zdi se dostaneme na plošinu, které vévodí obří lví tlapy coby pozůstatek stejnojmenné brány. A pak již železné schodiště na vrcholek, kde jsou půdorysy paláce, vodní nádrž vytesaná ve skále či kamenný trůn. Plus samozřejmě fantastický výhled do kraje.
A teď pozor: využijeme faktu, že náš hotel je pouhých cca 20 minut jízdy skály a vyrazíme ještě před snídaní. Tak se vyhneme horku a především nekonečným davům, které tam každý den proudí! Krátce po deváté si budeme na hotelové terase vychutnávat naši snídani a dívat se na skvost, na jehož vrcholku jsme Větší část dne bude sloužit k závěrečnému relaxu před cestou domů, včetně oběda. V případě zájmu se můžeme vypravit do nedalekého speciálního obchodu s textilem, kde si lze pořídit na památku stylové sárí i populární trička se srílanskými motivy.
Důležité je vědět, že pokoje máme k dispozici až do večerního odjezdu. Večeři dostaneme dnes trochu dříve (případně bude zařízena cestou) a před námi bude poslední úsek na letiště, kde bychom měli být okolo půlnoci.
ještě před chvíli byli.

Den 09: COLOMBO – DUBAI - PRAHA

Zhruba o třetí hodině ranní vyrazí náš spoj směr Dubai, kde dosedneme časně ráno. Cca 3 hodiny jistě budou dostatečnou rezervou pro přestup, navíc zde jistě mnozí z nás popustí uzdu shoppingovým choutkám v populárních letištních dutých frees…
Na pražské letiště bychom měli dorazit krátce po poledni.

Stravování

Plná penze.

Počasí

Bentota

28°C Dešťové přeháňky

Galle

28°C Převážně oblačno

Induruwa

19°C Polojasno

Koggala

27°C Skoro jasno

Negombo

27°C Polojasno

Weligama

28°C Převážně oblačno

×