800 22 88 33

Po-Pá: 7:00-19:00

So-Ne: 9:00-14:00

Nastavení skupinyKlasická Srí Lanka

12-denní kombinovaný zájezd.

Je nám líto, Vašim požadavkům nevyhovuje žádný termín.

1. den

Praha - Dubai - Colombo
15:55 Plánovaný odlet linky Emirates z Prahy – Ruzyně (Terminál 1).
Předpokládaná doba letu do Dubaje cca 6 hod.
V Dubaji přestup v rámci Terminálu 3 na další linku Emirates.
Během obou leteckých úseků Vám bude v ceně letenky poskytnuta bohatá nabídka stravovacích služeb i nápojů (včetně alkoholických).

2. den

Waikkal
02:45 Předpokládaný odlet linky Emirates do Colomba. Délka letu cca 4,5 hod. 08:30 Přílet na Bandaranaike International Airport v Katunayake u Colomba. Po vyřízení vstupních formalit a vyzvednutí zavazadel budete očekáváni místním řidičem/průvodcem, který Vás doveze do hotelu (cca 30 minut jízdy). Ubytování.
Zbytek dne patří Vašemu relaxu po dlouhé cestě a prvnímu seznámení s místními reáliemi.
I při bouřlivějším moři jistě oceníte jak velký bazén (jeden z největších na Srí Lance) tak i druhý v klidové zóně.
Pro občerstvení můžete využít – za úhradu – jak hotelová zařízení (bar u hlavního i klidového bazénu), tak turistické restaurace v pěším dosahu hotelu. V případě polopenze stravovací služby v ceně zájezdu začínají večeří v hlavní hotelové restauraci.

3. den

Pinnawala, Kandalama
Po snídani opustíte první hotel a vydáte se na cca čtyřhodinovou cestu směrem do centrální části země zvané „Kulturní trojúhelník“ (jsou v něm téměř všechny zásadní památkové lokality ostrova).
První zastávkou bude velmi populární sloní sirotčinec v Pinnawale – inu marná sláva, slon a čaj, to jsou synonyma pro Srí Lanku! Ale nečekejte zde klasickou zoologickou zahradu, i když sloni jsou chováni v zajetí, je to velmi specifické zařízení. Funguje již několik desetiletí a jeho smyslem byla a je péče o divoká slůňata, která z jakýchkoliv důvodů přišla o matku, dále o slony handicapované (je zde například slon, který kdysi v oblasti tehdejšího konfliktu s Tamilskými Tygry šlápl na minu nebo velký slon-samec oslepený pytláky atd.) a v neposlední řadě je tu generace slůňat, která se již narodila zde. Současné stádo čítá cca 60 kusů a uvidíte je na dvou místech: V klasickém velkém výběhu, jehož součástí je přístřešek, pod ketrým jsou nejmenší slůňata krmena mlékem a potom v řece, kam je stádo opakovaně voděno vždy na cca hodinovou koupel.
Váš průvodce zná jak harmonogram krmení tak i koupelí, a proto operativně rozhodne o pořadí prohlídek.
Poobědvat (ve vlastní režii) lze jak zde v několika restauracích – většinou na terasách nad řekou, kde se stádo koupe – nebo až po dalších dvou hodinách v hotelu. Na řešení se také s ohledem na časové dispozice domluvíte s Vaším průvodcem.
Do cíle Vašeho dalšího pobytu na břehu vodní nádrže Kandalama nedaleko městečka Dambulla v centru ostrova přijedete v průběhu odpoledne. Tak jako řadu dalších, i tuto nádrž nechali zbudovat moudří králové již v prvních stoletích našeho letopočtu, aby měli v obdobích sucha dostatek vláhy pro rýžová pole svých poddaných.
Ubytujete se a budete mít jediné cca 2-3 volné hodiny v tomto hotelu, které můžete využít relaxem ve zdejším velmi příjemném bazénu, v ještě příjemnějším hotelovém baru, nebo vycházkou k vodní ploše.
Den završí možnost večeře v hotelové restauraci (při polopenzi v ceně).

4. den

Sigiriya, Habarana, Polonnaruwa
Ještě před začátkem tohoto programu Vás průvodce bude informovat o podmínkách oblečení do areálu královského města Polonnaruwa.
Věci na převlečení si během dopoledne necháte ve Vašem voze/busu. Snídaně, po které se vydáte úzkými silničkami mezi rýžovými poli a místními vesničkami na místo, které považujeme za nejstěžejnější památku Srí Lanky – skalní komplex Sigiriya. Cesta trvá cca 50 minut a doporučujeme vyrazit co nejdříve (nejlépe do 08:00), abyste výstup na vrchol absolvovali alespoň částečně ve stínu, který sama skála poskytuje. Ideální je velmi lehké oblečení – tričko, kraťasy, sandály, čepice proti úpalu. A také další tričko do rezervy, do kerého se po sestupu jistě rádi převléknete.
Samotný výstup na vrchol není až tak náročný, nicméně pokud si na něj netroufnete, je možné na ostatní účastníky počkat na velké plošině u Lví brány těsně před závěrečným výstupem.
Návrat dolů stihnete ještě dopoledne a pak pokračujete zhruba třicetiminutovou jízdou do města Habarana. Na jeho okraji funguje řada provozovatelů vyjížděk na slonech. Půl- až hodinová vyjížďka povede okolní buší a nezřídka i do nějaké té vodní plochy. Tento program je fakultativní dle dohody s průvodcem, který Vás bude informovat o aktuální ceně (obvykle 5-10 EUR / os.). Tedy nic povinného, ale říká se, že nejhezčí pohled na svět je ze hřbetu koně. No a kam se „hrabe“ kůň na slona, že...
Z Habarany do Polonnaruwy je to něco přes hodinu jízdy po poměrně kvalitní široké silnici. Ještě než tam dorazíte bude příležitost k obědu (za úhradu) v příjemné restauraci.
Po několika minutách jízdy Vás čeká areál ruin druhého nejvýznamějšího královského města v historii ostrova. Po pádu Annuradhapury v 10. století bylo toto místo vybráno za nové královské sídlo. Ačkoliv historie Polonnaruwy není tak dlouhá (jen několik století), je zde celá řada úžasných památek v kompaktním a mnohem zachovalejším stavu, takže zde naleznete reprezentativní obrázek o starých časech: ruiny velkého královského paláce (údajně měl 7 podlaží!), audienční síně, řady chrámů, obrovskou stúpu... Nedaleko se v areálu Gal Vihara nachází další monumentální památka té doby – obří sochy Buddhy vytesané do skály. Počítejte s tím, že na některých místech (i zde u soch) se musíte zout a sundat pokrývku hlavy. V areálu se také nachází dílny na zpracování dřeva s velmi dobrou příležitostí nákupu suvenýrů z tohoto materiálu.
V pozdním odpoledni Vás čeká něco přes dvě hodiny cesty zpět do hotelu. Je možné ji přerušit u vodní nádrže Minneriya, kde se ve stejnojmenném Národním parku pořádají coby fakultativní program jeep safari za divokými slony, vodními buvoly a další flórou a faunou. Tento program je opět za úhradu a je dobré se předem dohodnout s průvodcem jak na jeho aktuální ceně (obvykle 40-50 EUR), tak především smysluplnosti účasti. Jde o to, že jízda trvá téměř 3 hodiny a garance, že uvidíte slony (o které tu v prvé řadě jde), neexistuje. Nicméně jestliže se zde budete pohybovat v období sucha, šance je veliká a můžete za soumraku vidět i několik desítek těchto nádherných zvířat. Čím je větší vlhko, tím menší šance, že sloni opustí divokou buš a půjdou k vodě.
V hotelu Vás pak samozřejmě čeká možnost večeře (při polopenzi v ceně).

5. den

Dambulla, Matale, Peradenyia
Snídaně ukončí Váš pobyt u nádrže Kandalama. Protože nejbližším bodem bude návštěva jeskynního chrámu v Dambulle, je třeba si obléci kalhoty, které nebudou „příliš sexy“ (optimum aspoň přes kolena) a tričko se zakrytými rameny. Ženy toto obvykle elegantně vyřeší šátkem... Do areálu se zouvá a jestli Vám není moc příjemné tak chodit v místech, kde předtím „ťapkaly“ desetitisíce jiných bosonohů, stačí maličkost – vzít si s sebou nějaké starší ponožky.
Cesta do Dambully trvá necelou půlhodinku. Nejdříve si vyfotíte obří sochu zlatého Buddhy a pak Vás vyvezou k boční brance, čímž si ušetříte cca polovinu pěšího výstupu. Cesta ke vstupu do samotného areálu trvá cca 15-20 minut a je třeba se mít trochu na pozoru: pohybuje se zde poměrně velká tlupa opic. Samy o sobě nejsou agresívní, ale nějaké větší lesklé předměty (opravdu velké naušnice, přívěsky, spony do vlasů,...) by mohly vyvolat jejich zvědavost. Rozhodně nekrmit!
V areálu je celkem 5 jeskyní – od nejstarší z prvního století před naším letopočtem až po relativně nejnovější – nádherně zdobených malbami, sochami především Buddhy, ale i bohů, králů a dalších bájných bytostí, zmenšených dagob atd. Na rozdíl od minulosti se zde může bezproblémově fotografovat. Cesta z Dambully do oblasti Kandy trvá celkem cca tři hodiny a zhruba ve dvou třetinách Vás čeká další zajímavá zastávka: Zahrada koření.
Ne nadarmo toto byl hlavní předmět zájmu již prvních kolonistů – Portugalců a zejména Holanďanů. Během krátké exkurze uvidíte, jak roste vanilka, muškátový oříšek, aloe, kakao atd. atd. V další fázi Vás čeká přednáška a demonstrace co se z čeho vyrábí a na co je to dobré a věřte nám, že řada těch věcí opravdu funguje...
No a pochopitelně v místním obchůdku si tyto produkty můžete na závěr zakoupit.
Nedaleko je rodinná restaurace, kde se turisté mohou obvykle zastaví na oběd. Hned po obědě se ještě podíváte do místní batikové dílny. Většina z Vás to asi sama zkoušela, třeba ve škole.
Ale tady uvidíte, jak to dělají opravdoví mistři.
Je to práce delikátní a v určitých fázích i hodně fyzicky náročná. Na konci exkurze obvykle bývá malá módní přehlídka (modely budete Vy sami) a opět možnost nákupu na závěr.
V Matale je také jeden z nejkrásnějších tamilských (= hinduistických) chrámů na Srí Lance. Interiér není obvykle přístupný, nicméně krátký fotostop u monumentálního zdobeného vchodu určitě stojí za to!
Pak již začne cesta stoupat do hor, projedete místy, kde věrní posledního kandyjského krále kladli r. 1815 poslední odpor Britům.
V Peradenyii, městečku známém velkou univerzitou a slavnou botanickou zahradou, odbočíte z hlavní silnice. Zdánlivě nekonečná, křivolaká a povětšinou rozbitá silnička vystoupá až k „paláci v oblacích“, jak se zdejšímu hotelu říká. Úchvatný výhled Vám bude satisfakcí za to trmácení!
Čeká Vás zde ubytování, krátký oddech a možnost večeře (při polopenzi v ceně).

6. den

Peradenyia, Kandy
Snídaně a odjezd. Po cca půlhodině jízdy dorazíte k bráně Královské botanické zahrady v Peradenyi. Na prohlídku jejího areálu počítejte cca 3 hodiny – je velká a je v ní opravdu co vidět: pavilon orchidejí, obří bambusy, aleje palem či unikátních obřích seychellských kokosů, stromy na kterých hnízdí tisícihlavá hejna velkých netopýrů... Nemusíte být právě botaniky a přesto věříme, že to pro Vás bude příjemné dopoledne. Před polednem návrat do hotelu s možností oběda (za úhradu) a krátkého relaxu.
V časném odpoledni opět odjezd, tentokráte do druhého největšího města Srí Lanky – Kandy. Myslete na to, že celé odpoledne můžete být relativně „nalehko“, ale na konci dne budete pro návštěvu chrámu potřebovat dlouhé kalhoty či dostatečně dlouhou sukni a zakrytá ramena (a opět třeba ponožky...) – záleží na Vás, jestli se tak obléknete na celý den či si vezmete převlečení do autobusu.
Po příjezdu do Kandy (cca 30 minut) se podívate do dílen na zpracování dalšího přírodního bohatství ostrova – drahých kamenů (včetně filmové projekce, v jak neuvěřitelně primitivních podmínkách se kameny těží), obchodů s hedvábím (sárí apod.) či populárními tričky atd. Jistě při tom „nasajete“ tu pravou nefalšovanou pouliční atmosféru Kandy.
Navečer pak začíná v místním krytém amfiteátru pásmo folklorního programu – typických kandyjských tanců doprovázených místními hudebníky a zejména vynikajícími bubeníky. Možná si někdo řekne, že na nějaký folklór pro turisty není moc zvědavý, ale my věříme, že i shlédnutí této show bude patřit k celkovému pozitivnímu dojmu, který ve Vás Srí Lanka zanechá!
Jen pár kroků od amfiteátru, již po setmění, čeká jedno z nejposvátnějších míst celého buddhistického světa: Dalida Maligawa, chrám uchovávající údajný Buddhův zub. Relikvii rozhodně neuvidíte, nicméně areál chrámu – zejména ve večerním osvětlení – na Vás jistě zapůsobí magickým dojmem.
Po prohlídce návrat do Vašeho hotelu. V případě polopenze v ceně večeře.

7. den

Čajová továrna, moře
Snídaně a odjezd do vybraného hotelu u moře.
Protože však v oblasti Kandy začínají první čajové plantáže, nesmí v itineráři chybět exkurze do jedné z továren na jeho zpracování.
Dozvíte se jaký je rozdíl mezi černým a zeleným čajem (zelený se zde téměř neprodukuje), projdete si celý provoz od sušení čerstvých lístků až po třídění dle kvality (nejlepší je B.O.P. čili Broken Orange Pekoe).
A v místním obchůdku nakoupíte, protože co přivézt známým za suvenýry ze Srí Lanky když ne dřevěného Buddhu, slona či čaj..?
Odpoledne dorazíte do vybraného hotelu u moře, a tím končí služby Vašeho průvodce.
Případná polopenze začíná večeří v den příjezdu.

8.-10. den

Snídaně, relax, v případě polopenze večeře.

11. den

Moře - Colombo
Snídaně, relax. Uvolnění pokoje dle dispozic hotelu (obvykle do 12:00). Za příplatek možnost late check-out (pokoj až do večerního odjezdu plus večeře).
Cca 21-22:00 transfer na letiště, kde musíte být krátce po půlnoci.

12. den

Colombo - Dubai - Praha
02:55 Plánovaný odlet linkou Emirates do Dubaje, přílet cca 06:00.
10:20 Plánovaný odlet linkou Emirates do Prahy, přílet cca 13:50

Cena zahrnuje:

- Letenku Emirates Praha - Dubai - Colombo a zpět v economy cl., let. a palivové taxy
- Dopravu klimatizovaným vozem či minivanem (Den 02-07)
- Služby místního anglicky hovořícího řidiče / průvodce (Den 02-07)
- Ubytování v uvedených hotelích ve dvoulůžk. pokojích (s možností přistýlky), 5x snídani
- Asistenci místní agentury, základní pojištění léčebných výloh, zákonné pojištění CK
- Příplatek Comfort package zahrnuje poplatek za elektronické vízum, 5x polopenzi (večeře v uvedených hotelích během okruhu) a vstupné do všech objektů v rámci programu.
- Prodloužení u moře: Cena za osobu zahrnuje ubytování 4 noci ve vybraném zařízení ve dvoulůžkovém pokoji (s možností přistýlky) se snídaní nebo polopenzí, včetně závěrečného transferu na letiště.

Cena nezahrnuje:

Cena zájezdu nezahrnuje vyřízení povinného elektronického víza ETA (možno za příplatek), obědy, večeře (možnost za příplatek) nápoje (kromě snídaní), vstupné do objektů a areálů v rámci programu (možno za příplatek), fakultativní programy (za úhradu), poplatky za použití foto- či videokamery, spropitné a další nespecifikované platby osobního rázu.

Poznámka:

Při závazné rezervaci do 19.07. SLEVA 10% ze základní ceny!
Ceny pro třetí osobu na přistýlce (dospělý / dítě), prodloužení pobytu u moře či odlet z Vídně na vyžádání.

Počasí

Bentota

32°C Polojasno

Galle

30°C Polojasno

Induruwa

26°C Převážně oblačno

Koggala

30°C Polojasno

Negombo

30°C Skoro jasno

Weligama

30°C Polojasno

×