800 22 88 33

Po-Pá: 7:00-19:00

So-Ne: 9:00-14:00

Nastavení skupinyLetní poznávací a pobytový speciál za srílanskými nej

Je nám líto, Vašim požadavkům nevyhovuje žádný termín.

1. den

Odlet z Prahy (Vídně)
Cca dvě hodiny před plánovaným odletem (15:45, změna vyhrazena) se sejdeme na letišti V. Havla v Praze - Ruzyni a odbavíme se na let společnosti Emirates do Dubaje. Jestliže je pro někoho dostupnější odlet se stejnou společností z Vídně, můžeme mu takovou možnost nabídnout. Setkání s ostatními pak proběhne v tranzitním prostoru dubajského letiště. Plánovaný přílet do Dubaje je okolo půlnoci (cca 6 hodin letu z Prahy).

2. den

Přílet do Colomba a odjezd do tzv. Kulturního trojúhelníku
Po půlnoci přestoupíme v Dubaji na další linkový let Emirates, který po cca 4 hodinách letu přistane v ranních hodinách na mezinárodním letišti Bandaranaike v Katunayake severně od Colomba. Projdeme vstupními procedurami (povinná víza zařizujeme!) a po přivítání místními zástupci se vypravíme do centrální části ostrova zvané Kulturní trojúhelník: jsou v něm todiž téměř všechny stěžejní památkové lokality Srí Lanky.
Tento první přesun potrvá necelé čtyři hodiny a zhruba v polovině - aby cesta nebyla tak úmorná - jej přerušíme návštěvou populárního sloního sirotčince v Pinnawale. Je to vyhledávané a vděčné místo, zachraňující opuštěná divoká slůňata či slony zdravotně postižené, zkrátka tvory, kteří by ve volné přírodě neměli šanci přežít. Naše návštěva tak přispěje k chodu tohoto chvályhodného zařízení. Apropos - víte, že právě odtud před nedávnem přicestovaly dvě sloní slečny do pražské ZOO? V některé z terasových restaurací nad řekou, kde se stádo koupe, spojíme příjemné s užitečným: čas při pozorování těch úžasných zvířat využijeme k možnosti občerstvení - oběda. To jistě po dlouhé cestě přijde vhod...
V časném odpoledni dorazíme do místa našeho prvního pobytu - hotelu v oblasti města Kandy. Zbytku dne bude patřit relax dle individuálního gusta: v bazénu, na baru, procházkou v areálu či "šlofíkem" v hotelovém pokoji.

3. den

Ty největší zážitky, které poskytuje město Kandy a jeho okolí
Dopoledne započneme v jedinečné Královské botanické zahradě v Peradenyi. Člověk nemusí být zrovna botanik, aby si procházku tímto kouzelným areálem užil: monumentální trsy bambusů, úžasné seychellské obří kokosy Coco de mer, aleje královských palem, památné stromy zasazené slavnými návštěvníky... a na konci pavilon orchidejí, jak jinak.
Protože v oblasti Kandy se již začíná pěstovat pověstný cejlonský čaj, navštívíme některou z továren na jeho zpracování (např. v Giragamě) včetně - většinou ještě původního britského - vybavení. Tak aromatický zážitek lze završit pouze nákupem místních produktů.
Odpoledne se přesuneme přímo do města Kandy, opravdového srdce Srí Lanky. Navštívíme továrnu na zpracování bohaté škály místních drahokamů, folklorní show prezentovanou nejlepšími místními bubeníky a tanečníky (ano, ti jsou právě z Kandy) včetně finální ukázky chůze po žhavém popelu, abychom pak den zakončili návštěvou Dalida Maligawa aneb Chrámu Buddhova zubu. Díky posvátné relikvii je pro každého buddhistu chrámem číslo jedna a v kouzelné večerní atmosféře, vyšperkované ceremoniálem púdža, bude jistě zlatým hřebem návštěvy Kandy.

4. den

Cesta na sever bude provoněna kořením a návštěvou dvou zajímavých chrámů různé víry
Po snídani se s oblastí Kandy rozloučíme a přesuneme se cca o tři hodiny (čistého času) severně. Již cca po hodině jízdy je městečko Matale a v něm či blízkém okolí tři zajímavé zastávky. Přímo ve městě najdeme zřejmě nejúžasnější tamilský chrám mimo sever ostrova - Muthumariamman Kovil. Jeho interiér běžně přístupný nebývá, ale pohled na monumentální gópuram - cca pětatřicetimetrovou věž zdobenou více než tisícovkou soch a sošek všech hinduistických božstev za krátkou zastávku stojí.
Za branami města se rovněž zastavíme v naopak buddhistickém klášteře Aluvihara. Jeho význam je hlavně historický - je kolébkou písemné formy buddhismu a budeme-li mít štěstí uvidíme, jak vypadala tradiční forma zápisů na palmové listy. Šokem pro znalce buddhismu musí být vyobrazení pekelných hrůz na stěnách místní svatyně.
Nejdelší zastávkou bude exkurze do zahrady koření. Je jich zde celá řada a jedná se o jakési "showroomy", kde uvidíme, jak roste vanilka, hřebíček, skořice, kakao a další koření, kvůli kterým se za dávných časů o Srí lanku pobili Portugalci, Holanďané, ale i Britové. Až si celou zahradu projdeme, dostane se nám ukázky co se z čeho vyrábí a nač se používá v přírodní medicíně či kosmetice.
V pozdním odpoledni se ubytujeme ve druhém z hotelů na naší trase.

5. den

Kdo nebyl na Sigiriyi, ten nebyl na Srí Lance. A o Dambulle platí totéž.
Kdo nebyl na Sigiriyi, nebyl na Sri Lance, ten titulek prostě sedí, monumentální skála Sigiriya se svou unikátní historií hodnou hollywoodského thrilleru je místní "Number One" bez jakékoliv diskuze a nemůže chybět v programu žádného poznávacího zájezdu na Srí Lanku. Areál zahrad, famózní freskové vyobrazení nádherných dívek, zbytky lví brány a paláce na vrcholu... a to pěkně prosím z pátého století! Výstup na vrchol (je cca 200 metrů nad okolním terénem) není nijak extrémně fyzicky náročný a dá se - pokud někdo z nás usoudí, že "to nedá" - přerušit na místě, kde se dá počkat na ostatní, až budou sestupovat. V případě zájmu lze v nedaleké Habaraně zařadit fakultativní projížďku na slonech.
Hotelový bazén (či bar atd., viz Den 02) bude bází pro pár hodin našeho zaslouženého relaxu.
Odpoledne se opět vypravíme do míst, která nejsou od našeho hotelu daleko. Historie se zde psala ještě dříve, takříkajíc v dobách, kdy v našich končinách frustrovaní lišáci zoufale hledali někoho, komu by dali dobrou noc. Ano, kořeny nádherného jeskynního chrámu v Dambulle zasahují již do prvního století před naším letopočtem. Navštívíme všech pět přístupných jeskyní s desítkami soch Buddhy, stropními malbami, malými dagobami atd. To vše v atmosféře přicházejícího soumraku, to prostě nemá chybu.

6. den

Královská Polonnaruwa bude tečkou na cestě za hřejivými vodami nádherné pláže Passikudah
Tento den zakončí poznávací část našeho zájezdu na Srí Lanku a dovede nás na východní pobřeží. Viděli jsme neopakovatelná místa a rádi na ně budeme vzpomínat, ale je také potřeba nabrat síly a energii. Dnešní cíl naší cesty proto bude kouzelné pobřeží Indického oceánu na východě ostrova. Ale ještě máme na trase jednu důležitou návštěvu: historicky i chronologicky druhé nejvýznamější královské město Polonnaruwu. Kompaktní areál rozvalin nás vrátí zpět do 11. až 13. století. O významu Polonnaruwy dodnes svědčí zbytky královského paláce (měl prý 7. pater!), audienční síně, skupina svatyní, monumentální stúpa a opravdové finále představují 4 velké sochy Buddhy vytesané ve skále v Gal Vihara. Po zániku města již žádné sinhálské království nemělo tu moc a sílu a kolonizátorům, kteří sem v dalších stoletích dorazili, nedokázala roztroušená královstvíčka dlouhodobě vzdorovat.
Mimochodem - areál Polonnaruwy je relativně rovinatý a dá se absolvovat tradičně, tedy kombinací krátkých přesunů naším busem s pěšími prohlídkami. Ale jestli chceme zážitek příjemný a netradiční, můžeme se - samozřejmě v dostatečném předstihu - domluvit, aby nám náš místní průvodce obstaral za tímto účelem kola. Vyzkoušeno, vyhodnoceno velmi pozitivně! Z Polonnaruwy zbývají poslední cca dvě hodinky cesty po výtečné nové asfaltce východním směrem, až u malého tamilského městečka Valaichchennai dospějeme k Indickému oceánu. V samém srdci pláže Passikudah se ubytujeme v nejlépe položeném a nejstylovějším ze zdejších hotelů, a už budeme jen odpočívat, koupat se v moři či bazénu, procházet se jak po této pláži, tak po mnohem delší nedaleké panenské Kalkudah, využívat služeb výborného spa centra atd. atd. atd.
Základní podoba našeho zájezdu počítá pouze se dvěma nocemi zde, ale dle přání každého z nás lze nabídnout prodloužení pobytu u moře prakticky o libovolný počet dnů (nocí).

7. den

Lenošíme a užíváme si...
Relax v našem hotelu v zátoce Passikudah.

8. den

Hřejivá náruč nádherných zátok Passikudah a Kalkudah
...aneb ještě trochu si zalenošíme... anebo si uděláme výlet do východní metropole Trincomalee?

9. den

Tak ještě ranní koupel, něco dobrého na zub a pak zpátky napříč ostrovem
Odpoledne zahájíme nejdelší přesun našeho zájezdu na Srí Lanku - návrat zpět na západ ostrova. Cesta může trvat okolo osmi hodin, takže flexibilně zařadíme pár přestávek. Na letiště dorazíme večer, ale ještě předtím si můžeme domluvit zastávku na večeři, případně pokoje v nějakém slušném hotýlku nedaleko letiště, kde bychom se osprchovali a převlékli na cestu.

10. den

Vše má svůj konec a my se vracíme do Prahy (příp. Vídně)
Již za tmy dorazíme zpět na letiště severně od Colomba a odbavíme se na let Emirates do Dubaje, kam přiletíme časně ráno (obvykle okolo šesté). Pražská linka Emirates odlétá z Dubaje okolo deváté a do Prahy přiletí obvykle krátce po poledni (aktuální letový řád bude součástí Vašich Pokynů na cestu, které obdržíte současně s uzavřením Smlouvy o zájezdu).

Hotely:

Maalu Maalu Resort+Spa Passikudah****+
Poloha: Cca 30 km severně od městečka Batticaloa se nachází malé městečko Valaichchennai, u kterého se silnice z Habarany a Polonnaruwy napojuje na pobřežní komunikaci. Cca 5 km od něj je zátoka Passikudah a hotel je přímo v jejím centru Přímo na pláži..

Spojení:
Z mezinárodního letiště u Colomba cca 7-8 hodin via Dambulla či Kandy. Silnice via Dambulla je poměrně kvalitní, ale je zde celou cestu limit 70 km / hod.
Též viz naše poznávací zájezdy na Srí Lanku.

Hotel:

Velmi netradičně koncipovaný hotel má relativně jednoduché vybavení: recepce se základním servisem, restauraci, bar, bazén s dětskými částmi, karaoke/bar. V r. 2013 byl otevřen druhý plážový restaurant a nový poolbar a obchůdek se suvenýry. Připojení na internet prostřednictvím placené karty, WiFi o blasti recepce a restaurace.

Pokoje:
Po obvodu areálu se táhnou 2 řady nakoso (vždy alespoň částečný výhled na moře) postavených patrových vilek - vždy 1 pokoj v přízemí a 1 v patře, se samostatným vchodem. Obsahují celkem 36 pokojů Deluxe (cca 46m2), z nichž většina těch horních má navíc v podkroví Attic Room se 2 lůžky pro děti (lze zde tedy ubytovat i čtyřčlennou rodinu).
V každém pokoji je LCD TV se satelitním příjmem, klimatizace (attic room má samostatnou), ventilátor, minibar, telefon, sejf, varná konvice (káva/čaj), velká koupelna s vanou, otevřenou sprchou, 2 umyvadly, fénem a WC. Krytý balkon/terasa. V čele jsou směrem k moři obrácena 2 dvojčata vilek se Suites (horní mají opět Attic Room). Kromě nejlepšího výhledu mají navíc uprostřed terasu s malým bazénkem (vždy pro celou čtveřici suites) a v koupelně vířivku.

Aktivity:
Za úhradu komfortní Ayur Vie Spa, možnost půjčení kol, výlety, šnorchlování.

Stravování:
Polopenze - snídaně a večeře formou buffetu (vyjímečně v případě nízké obsazenosti výběr z menu). V poledne možnost a la carte (ve vl. režii).

Aliya Resort + Spa Sigiriya ****+

Poloha:
V tzv "Kulturním trojúhelníku" v centru ostrova coby ideální výchozí pozice pro návštěvu Polonnaruwy, Dambully, NP Minneriya, případně Anuradhapury a především skalního komplexu Sigiriya.

Spojení:
Viz naše poznávací zájezdy na Srí Lanku.

Hotel:
Na konci roku 2013 zcela nově otevřený hotel renomovaného hotelíéra (viz též Amaya Lake, Maalu Maalu aj.) má hlavní centrální budovu s recepcí, lobby, hlavním restaurantem a barem. Z hlavní budovy se po schodišti sestoupí na velkolepou terasu s rozměrným bazénem. Raritou je Paddy Museum s expozící téměř třítisíciletých tradic pěstování rýže na Srí Lance. Zde je také další malý restaurant.

Pokoje:
Vysoce kvalitní ubytování nabízí 96 prostorných pokojů (52m2) umístěných po čtyřech v patrových pavilonech. Každý pokoj má velkou předsíň, koupelnu s vanou a sprchovým koutem, WC, fén, v pokoji pak minibar, klimatizaci, sejf, Sat-TV, pokrytí WiFi, terasa či balkon. pro fajnšmekry je zde 18 stejně vybavených a zastřešených luxusních stanů.

Aktivity:
Krytý badmintonový kurt a fitness. Samozřejmostí je špičkové welness centrum zaměřené na ayurvedické procedury Ayur Vie Spa (za úhradu).

Stravování:
Pro obvyklou polopenzi snídaně a večeře formou buffetu, při nízké obsazenosti vyjímečně večeře výběr z menu. Během dne možnost stravování a la carte (za úhradu).

Cinnamon Citadel Kandy ****

Poloha:
Pouhé 4 kilometry od centra Kandy, s báječně relaxujícím výhledem na řeku a vegetaci (bez osídlení) na druhém břehu.

Spojení:
Viz naše poznávací zájezdy na Srí Lanku.

Hotel:
Tradiční součást tradičního lokálního řetězce nabízí svým hostům komplexní recepční služby, lobby, hlavní restaurant, a la carte restaurant Café C" a bar, sladkovodní bazén, bezplatné připojení na internet.

Pokoje:
Celkem 119 komfortně zařízených prostorných pokojů (cca 41m2) je vybaveno koupelnou (většinou sprcha, část pokojů má vanu), WC, fénem, telefonem, TV, klimatizací, varnou konvicí (káva/čaj), minibarem, sejfem a balkonem.

Stravování:
Polopenze - snídaně a večeře ve formě buffetu.

Cena zahrnuje:

Letenku Praha - Dubai - Colombo a zpět společnosti Emirates (economy class), veškeré letištní a palivové taxy
Ubytování v uvedených hotelích (ve vyjímečných případech v hotelích srovnatelné kategorie ve stejném regionu) 7 nocí, polopenzi Dopravu klimatizovaným minivanem / busem včetně finálního transferu zpět na letiště
Vstupy do jednotlivých objektů a lokalit dle programu
Služby místního anglicky hovořícího řidiče a průvodce (dny 02-06) Při min. 6 účastnících doprovod kvalifikovaného pracovníka CK Marco Polo Intl. (netýká se případného dalšího prodloužení pobytu u moře)
Základní pojištění léčebných výloh

Cena nezahrnuje:

Obědy (možnost ve vl. režii během programu zajištěna), nápoje
Obvyklé spropitné (není vyžadováno, nicméně patří k bontonu), poplatky za úschovnu obuvi či použití fotoaparátu či kamery v některých objektech Programy označené jako fakultativní
Nespecifikované náklady osobního charakteru
Povinné vstupní vízum ETA, komplexní připojištění (obé možno připlatit)

Počasí

Bentota

27°C Převážně oblačno

Galle

26°C Převážně oblačno

Induruwa

19°C Polojasno

Koggala

24°C Dešťové přeháňky

Negombo

27°C Polojasno

Weligama

26°C Převážně oblačno

×