800 22 88 33

Po-Pá: 7:00-20:00

So-Ne: 9:00-14:00

Nastavení skupinySrí Lanka 2015: Kouzlo východních pláží

  • Nádherné zážitky
  • Poznávací zájezd

Je nám líto, Vašim požadavkům nevyhovuje žádný termín.

1. den

Odlet z Prahy
Dle Pokynů na cestu, které každý obdrží současně s uzavřením cestovní smlouvy, se sejdeme na Letišti V. Havla v Praze-Ruzyni. Odpoledne (konkrétní letový řád bude součástí zmíněných Pokynů) pak odletíme směr Dubai, kde přistaneme po cca 6 hodinách letu, abychom přestoupili na další spoj.

2. den

Přílet do Colomba, směr město Kandy
Po cca 4 hodinách dalšího letu přistaneme v ranním čase na mezinárodním letišti Bandaranaike v Katunayake severně od Colomba. Projdeme vstupními procedurami (povinná víza zařizujeme!) a po přivítání místními zástupci se vypravíme do centrální části ostrova zvané Kulturní trojúhelník: jsou v něm todiž téměř všechny stěžejní památkové lokality Srí Lanky.
Tento první přesun potrvá necelé čtyři hodiny a zhruba v polovině jej přerušíme návštěvou populárního sloního sirotčince v Pinnawale. Je to vyhledávané a vděčné místo, které může na řadu návštěvníků působit až příliš "turisticky". Ale má přece jen bohulibé poslání - zachraňuje opuštěná divoká slůňata či slony zdravotně postižené, zkrátka tvory, kteří by ve volné přírodě neměli šanci přežít.
Naše návštěva tak přispěje k chodu tohoto chvályhodného zařízení. Apropos - víte, že právě odtud před nedávnem přicestovaly dvě sloní slečny do pražské ZOO? Nu a zastávka má i praktický význam: v některé z terasových restaurací nad řekou, kde se stádo koupe, spojíme příjemné s užitečným a čas při pozorování těch úžasných zvířat využijeme k možnosti občerstvení - oběda. To jistě po dlouhé cestě přijde vhod...
V časném odpoledni dorazíme do místa našeho prvního pobytu - hotelu v oblasti města Kandy. Zbytku dne bude patřit relax dle individuálního gusta: v bazénu, na baru, procházkou v areálu či "šlofíkem" v hotelovém pokoji.

3. den

Botanická zahrada, čajová továrna a město Kandy
Dopoledne započneme v jedinečné Královské botanické zahradě v Peradenyi. Člověk nemusí být zrovna botanik, aby si procházku tímto kouzelným areálem užil: monumentální trsy bambusů, úžasné seychellské obří kokosy Coco de mer, aleje královských palem, památné stromy zasazené slavnými návštěvníky... a na konci pavilon orchidejí, jak jinak. V areálu také obvykle hnízdí mnohatisícová hejna kaloňů.
Protože v oblasti Kandy se již začíná pěstovat pověstný cejlonský čaj, navštívíme některou z továren na jeho zpracování (např. v Giragamě) včetně - většinou ještě původního britského - vybavení. Tak aromatický zážitek lze završit pouze nákupem místních produktů.
Odpoledne se přesuneme přímo do města Kandy, opravdového srdce Srí Lanky. Navštívíme továrnu na zpracování bohaté škály místních drahokamů, folklorní show prezentovanou nejlepšími místními bubeníky a tanečníky (ano, ti jsou právě z Kandy) včetně finální ukázky chůze po žhavém popelu, abychom pak den zakončili návštěvou Dalida Maligawa aneb Chrámu Buddhova zubu.
Díky posvátné relikvii je pro každého buddhistu chrámem číslo jedna a v kouzelné večerní atmosféře, vyšperkované ceremoniálem púdža, bude jistě zlatým hřebem návštěvy Kandy.

4. den

Cesta na sever bude provoněna kořením a návštěvou dvou zajímavých chrámů
Po snídani se s oblastí Kandy rozloučíme a přesuneme se cca o tři hodiny (čistého času) severně. Již cca po hodině jízdy je městečko Matale a v něm či blízkém okolí tři zajímavé zastávky:
Přímo ve městě najdeme zřejmě nejúžasnější tamilský chrám mimo sever ostrova - Muthumariamman Kovil. Pohled na monumentální gópuram - cca pětatřicetimetrovou věž zdobenou více než tisícovkou soch a sošek všech hinduistických božstev a celá stavba vůbec nás uvedou do světa druhé nejvýznamější skupiny obyatel ostrova.
Za branami města se rovněž zastavíme v naopak buddhistickém klášteře Aluvihara. Jeho význam je hlavně historický - je kolébkou písemné formy buddhismu a budeme-li mít štěstí uvidíme, jak vypadala tradiční forma zápisů na palmové listy.
Šokem pro znalce buddhismu musí být vyobrazení pekelných hrůz na stěnách místní svatyně.
Nejdelší zastávkou bude exkurze do zahrady koření. Je jich zde celá řada a jedná se o jakési "showroomy", kde uvidíme, jak roste vanilka, hřebíček, skořice, kakao a další koření, kvůli kterým se za dávných časů o Srí lanku pobili Portugalci, Holanďané, ale i Britové. Až si celou zahradu projdeme, dostane se nám ukázky co se z čeho vyrábí a nač se používá v přírodní medicíně či kosmetice.
V pozdním odpoledni se ubytujeme ve druhém z hotelů na naší trase.

5. den

Sigirijská skála, dambullské jeskyně... a v podvečer možnost safari za divokými slony!
Tomuto dni budou vévodit dvě fenomenální památky ze seznamu UNESCO: Sigiriya a Dambulla. Kdo nebyl na Sigiriyi, nebyl na Sri Lance, ten titulek prostě sedí, monumentální skála Sigiriya se svou unikátní historií hodnou hollywoodského thrilleru je místní "Number One" bez jakékoliv diskuze a nemůže chybět v programu žádného poznávacího zájezdu na Srí Lanku. Areál zahrad, famózní freskové vyobrazení nádherných dívek, zbytky lví brány a paláce na vrcholu... a to pěkně prosím z pátého století! Výstup na vrchol (je cca 200 metrů nad okolním terénem) není nijak extrémně fyzicky náročný a dá se - pokud někdo z nás usoudí, že "to nedá" - přerušit na místě, kde se dá počkat na ostatní, až budou sestupovat.
V další části dne se opět vypravíme do míst, která nejsou od našeho hotelu daleko. Historie se zde psala ještě dříve, takříkajíc v dobách, kdy v našich končinách frustrovaní lišáci zoufale hledali někoho, komu by dali dobrou noc. Ano, kořeny nádherného jeskynního chrámu v Dambulle zasahují již do prvního století před naším letopočtem. Navštívíme všech pět přístupných jeskyní s desítkami soch Buddhy, stropními malbami, malými dagobami atd.
Oblastí, kde se právě pohybujeme, odpradávna migrují za vodou a potravou divocí sloni. U přírodní nádrže Minneriya, kde se často zdržují, byl zřízen nejmenší národní park Srí Lanky. najdou-li se mezi námi zájemci, můžeme zorganizovat cca tříhodinové jeep safari během pozdního odpoledne a soumraku. Šance slony vidět je poměrně dobrá, krom toho se tu potulují bandy opic makaků či hulmanů, jsou tu divocí buvoli, jeleni i množství zajímavého ptactva.

6. den

Královská Polonnaruwa bude tečkou na cestě za nádhernou Passikudah
Tento den zakončí poznávací část našeho zájezdu na Srí Lanku a dovede nás na východní pobřeží. Viděli jsme neopakovatelná místa a rádi na ně budeme vzpomínat, ale je také potřeba nabrat síly a energii.
Dnešní cíl naší cesty proto bude kouzelné pobřeží Indického oceánu na východě ostrova. Ale ještě máme na trase jednu důležitou návštěvu: historicky i chronologicky druhé nejvýznamější královské město Polonnaruwu. Kompaktní areál rozvalin nás vrátí zpět do 11. až 13. století. O významu Polonnaruwy dodnes svědčí zbytky královského paláce (měl prý 7. pater!), audienční síně, skupina svatyní, monumentální stúpa a opravdové finále představují 4 velké sochy Buddhy vytesané ve skále v Gal Vihara. Po zániku města již žádné sinhálské království nemělo tu moc a sílu a kolonizátorům, kteří sem v dalších stoletích dorazili, nedokázala roztroušená královstvíčka dlouhodobě vzdorovat.
Mimochodem - areál Polonnaruwy je relativně rovinatý a dá se absolvovat tradičně, tedy kombinací krátkých přesunů naším busem s pěšími prohlídkami.
Z Polonnaruwy zbývají poslední cca dvě hodinky cesty po výtečné nové asfaltce východním směrem, až u malého tamilského městečka Valaichchennai dospějeme k Indickému oceánu. V samém srdci pláže Passikudah se ubytujeme v nejlépe položeném a nejstylovějším ze zdejších hotelů, a už budeme jen odpočívat, koupat se v moři či bazénu, procházet se jak po této pláži, tak po mnohem delší nedaleké panenské Kalkudah, využívat služeb výborného spa centra atd. atd. atd.

7. den

Passikudah... lenošíme a užíváme si...
Pláž, moře, bazén, spa centrum, prostě relax!

8. den

Vracíme se zpět... anebo že bychom tu ještě pár dnů zůstali?
Zhruba okolo poledne se vydáme na cestu zpět na západ, tak, abychom na letiště dorazili cca dvě hodiny před odletem (viz letový řád v Pokynech).
Cestou se vždy domluvíme na hygienicko-občerstvovacích zastávkách.
PRODLOUŽENÍ POBYTU:
Pobyt v hotelu u moře si lze pochopitelně prodloužit přiobjednáním dalších služeb - viz ceník. V takovém případě bude transfer na letiště zařízen s příslušným odkladem.

9. den

Colombo - Dubai - Praha
Po půlnoci odlétáme zpět směr Dubai a Praha, kam bychom měli dorazit krátce po poledni.

Počasí

Bentota

28°C Oblačno

Galle

28°C Bouřky

Induruwa

21°C Oblačno

Koggala

27°C Dešťové přeháňky

Negombo

28°C Polojasno

Weligama

28°C Bouřky

×