800 22 88 33

Po-Pá: 7:00-19:00

So-Ne: 9:00-14:00

Nastavení skupinySrílanské delikatesy

  • Vůně koření i nádherné botanické zahrady

Vybrané termíny zájezdů s konečnou cenou za skupinu:

01. den

odlet PRAHA (VIENNA) - DUBAI - COLOMBO
Dle Pokynů na cestu se sejdeme na Letišti V. Havla v Praze-Ruzyni. Odpoledne pak odletíme směr Dubai.
V případě alternativy z Vídně je odlet v pozdních večerních hodinách (obě varianty s Emirates).

2. den

Přilétáme do Colomba a odpočineme si v hotelu poblíž letiště
Po příletu do Dubaje (pražská linka krátce po půlnoci, vídeňská v ranních hodinách) můžeme využít veškeré zázemí mezinárodního letiště: restaurace i obchody fungují nonstop.
V poledne odlétá náš další spoj Emirates (společné pro Prahu i Vídeň) směr Colombo, kde přistaneme navečer.
Projdeme imigračním (pasovým) odbavením, vyzvedneme si naše zavazadla, můžeme (doporučeno) si hned na letišti vyměnit nějakou hotovost a pak už nás bude očekávat náš řidič, který nás zaveze do hotelu jen pár minut od letiště. Tady budeme mít večeři a pořádně si po cestě odpočineme.

3. den

Sloní sirotčinec a pak centrální část zvanou Kulturní trojúhelník začneme Dambullou
V pohodě se nasnídáme a pak již společně vyrazíme do centrální části zvané Kulturní trojúhelník: je v něm totiž převážná většina zásadních památkových lokalit ostrova.
A aby cesta nebyla dlouhá (celkem cca 4-5 hod.), pěkně si ji rozdělíme zastávkou v místě zvaném Pinnawala. Zdejší sloní sirotčinec byl před několika desetiletími založen s bohulibým úmyslem: je to vyhledávané a vděčné zařízení, zachraňující opuštěná divoká slůňata či slony zdravotně postižené, zkrátka tvory, kteří by ve volné přírodě zřejmě neměli šanci přežít. Naše návštěva tak přispěje k jeho chodu. Apropos - víte, že právě odtud nedávno přicestovaly dvě sloní slečny do pražské ZOO? V restauraci s terasou nad řekou, kde se stádo koupe, bude příležitost občerstvit se obědem (ve vl. režii).
Do prvního pobytového místa nedaleko slavné skály Sigiriya dorazíme v pozdním odpoledni. Krátce předtím budeme míjet první z úžasných kulturních dědictví (UNESCO) ostrova – Dambullu. Kořeny nádherného jeskynního chrámu zasahují již do prvního století před naším letopočtem. Navštívíme všech pět přístupných jeskyní s desítkami soch Buddhy, stropními malbami, malými dagobami atd.
Po prohlídce zbývá cca půlhodinka a jsme v našem dalším hotelu, kde strávíme dvě noci.

4. den

Kdo nebyl na Sigiriyi, nebyl na Srí Lance, královská Polonnaruwa čeká odpoledne
…ten titulek prostě sedí, monumentální skála Sigiriya se svou unikátní historií hodnou hollywoodského thrilleru je místní "Number One" bez jakékoliv diskuze a nemůže chybět v programu žádného poznávacího zájezdu na Srí Lanku. Povíme si dávný příběh pojící se se vznikem Sigiriye i jen pár let staré nešťastné love story, která zde tragicky skončila. Čeká nás areál zahrad, famózní freskové vyobrazení nádherných dívek, zbytky lví brány a paláce na vrcholu... a to pěkně prosím z pátého století! Výstup na vrchol (je cca 200 metrů nad okolním terénem) není nijak extrémně fyzicky náročný a je možné jej - pokud někdo z nás usoudí, že "to nedá" - přerušit na místě, kde lze počkat na ostatní, až budou sestupovat.
Odpoledne si prohlédneme historicky i chronologicky druhé nejvýznamější královské město Polonnaruwu. Kompaktní areál rozvalin nás vrátí zpět do 11. až 13. století. O významu Polonnaruwy dodnes svědčí zbytky královského paláce (měl prý 7. pater!), audienční síně, skupina svatyní, monumentální zvonovitá stúpa a opravdové finále představují velké sochy Buddhy vytesané ve skále v Gal Vihara.
Dle zájmu účastníků lze na podvečer zařídit - coby fakultativní program (cca 60 EUR) - jeep safari za divokými slony a dalšími zvířaty do nedalekého Národního parku Minneriya.

5. den

Cesta na jih do Kandy bude provoněna kořením
Po snídani se s oblastí Sigiriya rozloučíme a přesuneme se cca o tři hodiny (čistého času jízdy) jižně. Cca v polovině této cesty je městečko Matale a v něm či blízkém okolí jedna krátká a jedna dlouhá zajímavá zastávka. Přímo ve městě najdeme zřejmě nejúžasnější tamilský chrám mimo sever ostrova Muthumariamman Kovil. Jeho interiér nebývá vždy přístupný, ale pohled na monumentální gópuram – cca pětatřicetimetrovou věž zdobenou více než tisícovkou soch a sošek všech hinduistických božstev za krátkou zastávku stojí.
Tou delší zastávkou bude exkurze do zahrady koření. Je jich zde celá řada a jedná se o jakési "showroomy", kde uvidíme, jak roste vanilka, hřebíček, skořice, kakao a další koření, kvůli kterým se za dávných časů o Srí Lanku pobili Portugalci a Holanďané, aby vavřín vítězů nakonec připadl Britům. Až si celou zahradu projdeme, dostane se nám ukázky co se z čeho vyrábí a nač se používá v přírodní medicíně či kosmetice.
Marná sláva, ledascoc opravdu funguje a je možné si tyto přírodní produkty přímo zde koupit.
V pozdním odpoledni se na další dvě noci ubytujeme ve třetím hotelu na naší trase.

6. den

Výlet do hor, za vodopády a královstvím čaje, odpoledne srdce ostrova Kandy
Protože Kandy je již v podhůří, vypravíme se dopoledne vzhůru o hezkých pár stovek výškových metrů, až do míst, kde nádherná svěží zeleň čajových plantáží pokrývá téměř všechny okolní stráně. Jednu z tradičních továren navštívíme a prohlédneme si celý proces, jak se z čersvých zelených lístků vyrábí pověstný černý cejlonský čaj nejvyšší jakosti. Jak voňavý zážitek… Samozřejmě v továrním obchůdku bude možnost si místní produkci nakoupit. Kde jsou hory, tam jsou horské bystřiny. A těm občas nezbývá, než spadnout hezkých pár desítek metrů dolů. Jeden z nejmalebnějších vodopádů, Ramboda Falls, je oblíbenou zastávkou s možností se naobědvat ve vyhlídkové restauraci.
Odpoledne se vrátíme přímo do města Kandy, opravdového srdce Srí Lanky. Navštívíme továrnu na zpracování bohaté škály místních drahokamů (spojeno s filmovou prezentací a malým muzeem těžby), dle zájmu také nějaký ten obchod se sárí či dalším oblečením „na památku“ atd. V podvečer shlédneme folklorní show prezentovanou nejlepšími srílannskými bubeníky a tanečníky (ano, ti jsou právě z Kandy) včetně finální ukázky chůze po žhavém popelu, abychom pak den zakončili návštěvou Dalida Maligawa – Chrámu Buddhova zubu. Díky posvátné relikvii (která ovšem není veřejně ukazována) je pro každého buddhistu poutním místem číslo jedna a v kouzelné večerní atmosféře a osvětlení, vyšperkované každodenním ceremoniálem púdža, bude jistě zlatým hřebem návštěvy Kandy.

7. den

Po prohlídce přírodních skvostů botanické zahrady již nabereme směr moře
Snídaní završíme náš pobyt ve vnitrozemí a naše cesta povede k moři. Nicméně dopoledne ještě strávíme nedaleko našeho hotelu velmi příjemnou prohlídkou Královské botanické zahrady v Peradenyi. Člověk nemusí být zrovna botanik, aby si procházku tímto kouzelným areálem užil: monumentální trsy bambusů, úžasné seychellské obří kokosy Coco de mer, aleje královských palem, památné stromy či pavilon orchidejí. V této lokalitě také s oblibou hnízdí tisícihlavá hejna velkých netopýrů – kaloňů.
V odpoledních hodinách dorazíme na jihozápadní pobřeží do Bentoty a ubytujeme se v našem hotelu.

8. - 9.den

Volno, relax
Druhá část naší cesty bude patřit tomu správnému odpočinku u hřejivých vod Indického oceánu:
Club Bentota, Bentota Beach by Cinnamon, Centara Ceysands Resort + Spa ... pobyty s all inclusive
Avani Bentota Resort + Spa ... pobyty s polopenzí

10. den

Vracíme se na letiště.

11. den

odlet COLOMBO - DUBAI – PRAHA (VIENNA)
Po půlnoci odlétáme zpět směr Dubai a Praha či Vídeň, kam bychom měli dorazit krátce po poledni.

Možnosti ubytování

Počasí

Bentota

31°C Mlžný opar

Galle

29°C Polojasno

Induruwa

22°C Převážně oblačno

Koggala

33°C Převážně oblačno

Negombo

29°C Polojasno

Weligama

29°C Polojasno

×