800 22 88 33

Po-Pá: 7:00-19:00

So-Ne: 9:00-14:00

Nastavení skupinyTa jiná Srí Lanka: Individuální poznávací program

Je nám líto, Vašim požadavkům nevyhovuje žádný termín.

1. den

Odlet Praha
Na letišti Václava Havla v Praze-Ruzyni se odbavíme cca dvě hodiny před odpoledním odletem (letový řád bude upřesněn při rezervaci). Cesta do Colomba bude s přestupem v Dubaji (cca 6 hodin letu), následný přípoj poletí cca 4,5 hod.

2. den

Dechberoucí atmosféra večerní Anuradhapury
V ranních hodinách přiletíme na letiště Katunayake severně od Colomba. Po vyřízení vstupních formalit, vyzvednutí zavazadel a doporučené výměně peněz nás bude očekávat místní průvodce. A protože hned tento den nás čeká jeden z delších přesunů, uděláme nejdříve zastávku v příjemném hotelu kousek od letiště. Zde dostaneme k dispozici pokoje, abychom se mohli v klidu osprchovat a převléknout a samozřejmě nás také čeká občerstvení v podobě snídaně.
Posilněni a připraveni celý náš poznávací zájezd na Srí Lanku odstartujeme odjezdem na sever do Anuradhapury, kam bychom měli dorazit krátce po poledni. Ubytujeme se v hotelu s velmi relaxačně působícím parkovým areálem.
Později odpoledne zamíříme (cca 30 minut) návštívit nejdůležitější místo pro všechny sinhálské Srílančany: Historický areál Anuradhapury, nejstaršího a nejdéle fungujícího království. Nejprve shlédneme objekty, na které je zapotřebí denní světlo. A pak, již v magické atmosféře osvětlení, nás čeká posvátný strom a především obří bílé stúpy se stovkami místních poutníků. Denně se zde koná několik ceremonií celebrovaných významnými buddhistickými mnichy.
Do hotelu se vrátíme na večeři.

3. den

Národní park Wilpattu - den v lůně Matky Přírody
Tento den bude věnován jen a jen přírodě... Po snídani a necelé hodince jízdy přesedneme na jeepy, na jejichž pohodlných vyvýšených a zastřešených sedačkách strávíme většinu dne.
Národní park Wilpattu, co do rozlohy největší na Srí Lance, byl po mnoha letech opět otevřen pro veřejnost. Jeho specifikem - kromě rozlohy cca 1.100 km2 - je na šedesát jezer a jezírek, jejichž velikost se mění dle množství dešťových srážek.
Zejména v jejich okolích lze permanentně pozorovat stovky exemplářů desítek druhů ptactva (kromě vodního celá škála od pávů po orly). Běžně k vidění bývají varani, krokodýli, jeleni, divocí buvoli, divoká prasata, šakali a většinou i nějaký ten slon. Skutečnou výhrou v loterii je pak setkání s některým z medvědů pyskatých či dokonce leopardem, jejichž zdejší populace je prý nejpočetnější na Srí Lance (odhad cca 50 jedinců).
Během dne bude samozřejmě zařazeno několik hygienicko-občerstvovacích zastávek včetně oběda uvnitř parku.
Navečer se vrátíme zpět do svého hotelu, kde máme uchystanou večeři.

4. den

Nejúžasnější tamilský klenot má jméno Nallur Kovil
Snídaní se rozloučíme s Anuradhapurou, protože dalším cílem je poloostrov Jápané na samém severu. Zde nás čeká opravdová premiéra v historii našich poznávacích zájezdů na Srí Lanku!
U Vavunie překročíme vojenský checkpoint, kde ještě před několika málo lety končilo území pod kontrolou vlády a začínalo´území "Tygrů". Ale žádné obavy z tísnivých dojmů, až po Jápané v podstatě žádné pozůstatky té doby nespatříme. Snad jen v Kilinochchi, jinak průměrném městečku na trase, které však bylo neformálním hlavním městem území kontrolovaného Tygry osvobození tamilského Ílamu (dále LTTE), zůstal jako memento stržený vodojem.
Kousek za Kilinochchi je úzký pruh země spojující poloostrov Jápané s ostatním územím, kterému se odpradávna říká Elephant Pass. Zde se na pár minut zastavíme u památníku všem, kteří za čtvrtstoletí leckdy nesmyslného násilí ztratili své životy, ať už byli na jakékoliv straně či (většina) pouhými nevinnými obětmi krvavých hrátek mocných.
Rádi bychom zdůraznili, že toto území je již zcela bezpečné a plně pod kontrolou vlády - navíc do Jaffny vede perfektní nová silnice a mílovými kroky se tam blíží i železnice.
V časném odpoledni se ubytujeme v hotýlku v srdci Jaffny.
Odpoledne musíme začít tím nej- co svět Tamilů i město Jaffna nabízejí: Monumentální chrám Nallur Kandaswamy Kovil je jen kousek od našeho hotelu. Protože se v něm nemůže fotografovat, navštívíme ještě min. jeden z dalších (např. Miralliamman), které nejsou sice tak zásadní, ale fotit se v nich může. Den završí večeře v našem hotelu.

5. den

Ostrov Nagadeepa je příkladem symbiózy dvou náboženství
Dopoledne se vypravíme mimo Jaffnu a mimo pevninu vůbec. Nejprve po několikakilometrové hrázi napříč lagunou přejedeme na ostrov Kayts a odtud po další hrázi na ostrov Punkudutivu, až dorazíme do malého přístaviště, odkud vyjíždějí pitoreskní bářrky k cíli naší cesty: Po cca 15 minutách přistaneme u jediného opravdu zachovalého (proč..? Rádi vám na místě povíme story!) buddhistického chrámu Nagadeepa na malém ostrůvku. V jeho těsném sousedství pak stojí velký chrám hinduistický Naga Pooshani Amman Kovil.
Kolem poledne se vrátíme do města. Asi největší devízou Jaffny jsou jeho obyvatelé a protože mezi Vámi určitě bude 90% vášnivých amatérských fotografů, bude odpoledne patřit volnému času v pitoreskních uličkách (místní rybáři - příslušníci nejnižších kast jsou nejchudší, ale zároveň nejpřátelštější Tamilové, jaké si jen můžete opředstavit) mezi přístavem a Main Street. Najdete zde i monumentální chrám Sv. Jakuba a další katolické svatostánky.
Večeře a nocleh v našem hotelu. Nebo se ještě chcete jednou podívat na Nallur Kovil..? Je to jen pár minut pěšky.

6. den

Ochutnávka krás východních pláží v Nilaveli
Snídaně a sbohem Jaffno, zbohem Jápané. Vracíme se zpět, abychom však od Vavunie zamířili na východní pobřeží. Dosáhneme jej v časném odpoledni severně od přístavu Trincomalee u překrásných pláží Nilaveli.
Ubytujeme se a zbytek dne bude patřit relaxu, koupání a pozorování místních rybářů. U nedalekých skalisek je i terén vhodný ke šnorchlování (i když bohužel většina korálů vzala za své při tsunami).
Večeře je samozřejmě v našem hotelu.

7. den

Příběh Romea a Julie zná i východosrílanské Trinco
Po snídani se po východním pobřeží přesuneme na jih. Nejprve se zastavíme v největším středisku východu Trincomalee, jehož velkou hlubokou přístavní lagunu si velmi cenili Britové během svého koloniálního panství. Na skále Swami Rock ve Fort Frederick navštívíme Koneswaram Kovil. Na Srí Lance je řada krásnějších tamilských chrámů (viděli jste v minulých dnech), tento ale má svůj historický význam. K místu se také pojí legenda nešťastné lásky milenců dvou různých etnik.
Ještě uděláme několikaminutový fotostop u krásně udržovaného válečného hřbitova Commonwealthu - pod úhledně vyrovnanými náhrobky spí svůj věčný sen námořníci, letci a vojáci dislokovaní za 2. světové války na Cejlonu, kteří padli při japonských náletech či v okolních vodách (viz letadlová loď Hermes potopená r. 1942 u Batticaloy).
Během cesty si povíme o zdejších nelehkých časech během občanské války a při tsunami.
Po poledni mineme městečko Valaichchennai a nádherná Passikudah konečně rozevře svou náruč!
Tady se tempo našeho poznávacího zájezdu zvolní: ubytujeme se a už budeme jen odpočívat.

8. den

Hřejivá náruč nádherných zátok Passikudah a Kalkudah
Odpočinek koupání, využití místního spa centra... Případní zájemci se mohou vypravit na nedalekou téměř panenskou pláž Kalkudah.

9. den

Jedeme dál, směr Polonnaruwa
Odjezd z Passikudah na východě do centrální části zvané "Kulturní trojúhelník" bude po snídani. Po cca dvou hodinách jízdy nás čeká prohlídka druhého významného královského města Polonnaruwa. Ta neexistovala tak dlouho jako Anuradhapura, ale je mnohem kompaktnější, včetně obřích soch Buddhy v Gal Vihara. Ubytujeme se na dvě noci nedaleko slavné Sigiriye a Dambully a opět zbude čas na trochu relaxu - s přibývajícími dny se to určitě hodí víc a víc... Pak následuje večeře a nocleh.

10. den

Kdo nebyl na Sigiriyi, ten nebyl na Srí Lance!
Již včera jste měli možnost pohledu na tu monumentální skálu čnící 200 metrů nad okolní terén a dnes po snídani se tam vypravíme. Povíme si přitom příběh z 5. století našeho letopočtu.
Uvidíme areál zahrad v úpatí, úžasné fresky pod skalním převisem a od zbytků monumentální Lví brány vystoupáme na vrchol, kde zůstaly půdorysy dávného královského paláce a dalších staveb.
V okolí nedaleké Habarany se tradičně pořádají projížďky na slonech. Říká se, že nejhezčí pohled na svět je ze hřbetu koně, a kam se "hrabe" kůň na slona... Fakultativní formou může náš průvodce zajistit i pro nás.
Po dopoledním výstupu se určitě bude hodit pár hodin siesty a relaxu v našem hotelu. V pozdním odpoledni nás čeká další z top lokalit Srí Lanky: Jeskynní chrám v Dambulle, který vznikl již v prvním století před n.l. je místo, které prostě nemůžeme vynechat! Pět jeskyní vyzdobených nádhernými malbami, sochami především Buddhy, malými dagobami... a venku všudypřítomné opice, to vše s přicházejícím soumrakem – jak magická atmosféra!
Na večeři se vrátíme do našeho hotelu.

11. den

Směr Kandy, s vůní koření v zádech
Předposlední den našeho putování zamíříme do samotného srdce ostrova - druhého největšího města Kandy. Cca tříhodinovou cestu přerušíme v oblasti Matale, tradičním místě pěstování koření a výroby batiky. Obé samozřejmě navštívíme.
Odpoledne pak čeká samotné Kandy - ono někdejší královské město, které nejdéle vzdorovalo britské koloniální expanzi. Protože Srí Lanka je také proslulá drahými kameny, navštívíme některou ze šperkařských dílen.
V podvečer si vychutnáme taneční umění místních lidí a není nahodou, že se tak stane právě zde: Kandyjští tanečníci a bubeníci jsou na ostrově nejlepší. Závěrečným bonbónkem bude chůze (samozřejmě pouze účinkujících) po žhavém popelu.
Ale den ještě nekončí. Dalida Maligawa, nejvýznamější buddhistická památka nazývaná Chrámem Buddhova zubu v magickém večerním osvětlení čeká na nás! Návrat do hotelu a večeře v hotelové restauraci.

12. den

Šálek pravého ceylonského čaje na rozloučenou
Snídaně, při které si určitě dopřejeme monumentální výhled na okolní kopce, sbalit zavazadla a již míříme směr letiště... Ale samozřejmě ne tak hrr, i tento vlastně poslední den celého poznávacího zájezdu na Srí Lanku máme atraktivní lokality!
Hned po sjezdu z hotelu zamíříme do nedaleké Královské botanické zahrady v Peradenyi, která patří k nejlepším na světě: Více než o sklenících je o rozlehlém parkovém areálu, palmových alejích, obřích bambusech a jiných zajímavých stromech, keřích či květinách. Člověk nemusí být zrovna botanik, aby si tuto návštěvu užil.
A protože v nadmořských výškách okolo 500-600 metrů, kde se pohybujeme, začínají čajové plantáže, zakončíme celý program návštěvou některé z továren na zpracování. Uvidíme celý proces, jak se z natrhaných zelených lístků postupně stává ten nejkvalitnější ceylonský čaj.
Hmmm, jak voňavý zážitek...
Odpoledne pak konečně dosáhneme oblast letiště Katunayake na západním pobřeží, kde naše cesta započala. A aby to bylo doslova budeme mít opět k dispozici pokoje ve stejném příjemném hotýlku, kde se v klidu osprchujeme, převlékneme a vůbec připravíme na cestu. Samozřejmě večeře je v ceně - naše poslední jídlo na Srí Lance. Na pár minut vzdálené letiště odjedeme až okolo půlnoci.

13. den

Colombo - Praha
Již za tmy dorazíme zpět na letiště severně od Colomba a odbavíme se na let Emirates do Dubaje, kam přiletíme časně ráno (obvykle okolo šesté).
Pražská linka Emirates odlétá z Dubaje okolo deváté a do Prahy přiletí obvykle krátce po poledni (aktuální letový řád bude součástí Vašich Pokynů na cestu, které obdržíte současně s uzavřením Smlouvy o zájezdu).
POZNÁMKA:
Řadu užitečných informací si o Srí Lance včetně lokalit v našem programu najdete rovněž v knižním průvodci (Čj), který samozřejmě obdržíte po uzavření Smlouvy o zájezdu a platbě zálohy.
AYUBOWAN, SRÍ LANKO!

Počasí

Bentota

29°C Polojasno

Galle

28°C Převážně oblačno

Induruwa

22°C Dešťové přeháňky

Koggala

28°C Skoro jasno

Negombo

28°C Převážně oblačno

Weligama

28°C Převážně oblačno

×