800 22 88 33

Po-Pá: 7:00-19:00

So-Ne: 9:00-14:00

Nastavení skupinyTuristika - Laponsko

Je nám líto, Vašim požadavkům nevyhovuje žádný termín.

Popis

Laponsko, nekonečné pláně, ale i velehory za polárním kruhem. Země Sámů, přírodního národa, který si i přes využívání moderních technologií dodnes zachoval svůj tradiční způsob obživy pastevectvím sobích stád, kulturu, jazyk, ale i šamanizmus. V odlehlých švédských horách se často se Sámy i soby potkáme. Všech 12 dvoutisícových vrcholů za polárním kruhem leží právě zde, na trase našeho zájezdu. Většinu času náročného, ale krásného treku strávíme v národním parku Sarek. Společně s parky Stora Sjöfallets, Padjelanta a Ragotvoří i největší komplex národních parků Evropy a oblast je zapsána na seznamu UNESCO jako rezervace Laponia. V Sareku platí přísná pravidla ochrany přírody, která mimo jiné zakazují vybudování jakýchkoli cest, značení, infrastruktury (budeme několikrát brodit), a proto se sem dostane jen minimum turistů. Let vrtulníkem na okraj NP je v ceně. Díky termínu na přelomu léta a podzimu již budeme mít šanci spatřit polární záři.
Přestože je zájezd logisticky náročný, umožníme vám dostat se do nitra „poslední evropské divočiny“. Dlouhý trek bude výrazně snazší díky překřížení silnice, kam nám doprovodné vozidlo doveze čerstvé zásoby, a kde je i možnost sprchy. Komárů se již v tomto termínu zájezdu obávat nemusíte. Trek zahájíme přeletem vrtulníkem na hranice národního parku. Vydáme se do centrálního Sareku, kde za příznivých podmínek vystoupáme na některé z atraktivních vrcholů. Ze Sareku přejdeme do NP Padjelantaa NP Stora Sjöfallet, odkud přeplujeme trajektem přes jezero Akkajaurek silnici. Závěr treku bude již po dálkových turistických trasách a zavede nás pod nejvyšší horu Švédska Kebnekaise (2 110 m n. m.), na kterou za příznivých podmínek vystoupáme či podnikneme túry v jejím okolí.

Program

1. - 2. den: Odlet z Prahy s přestupem ve Stockholmu do Kiruny. Město Kiruna je novodobým centrem švédského Laponska. Uvidíme dřevěný kostel a dozvíme se zajímavosti o jedněch z největších a nejmodernějších rudných dolů světa a s tím souvisejícím stěhováním města, které má plnou podporu místních obyvatel. Přejezd do Kvikkjokku (cca 350 km), let vrtulníkem na hranici NP Sarek. Místo přistání, resp. začátku treku závisí na aktuálním počasí a stavech místních vodních toků.

3. - 9. den: Putování srdcem NP Sarek. Půjdeme divočinou zcela nezasaženou civilizací, mezi vysokými štíty a ledovci. Charakter zdejší krajiny je v Evropě neopakovatelný, jsou zde široká údolí i alpínský charakter. Užijeme si snad všechny představitelné typy terénu: bažiny, prodírání hustou vegetací, suťoviska a morény, brody, sníh, ale i příjemné horské louky. Podle počasí uskutečníme výstupy „na lehko“ na některé z dostupných vrcholů. Místo vrcholových túr je možný i odpočinek a čas je zároveň rezervou pro případ nepřízně počasí. Místy bude doslova modro zralými borůvkami. Doprovázet nás budou samozřejmě sobi.

10. den: Na křižovatce národních parků Sarek, Padjelanta a StoraSjöfallets se napojíme na turistickou magistrálu Padjelantaleden. Ta nás dovede k jezeru Akkajaure, přes které nás trajekt převeze k turistické chatě Ritsem. Nocleh v kempu, kde je mj. možnost usušit si oblečení a doplnit si předem objednané zásoby dovezené naším doprovodným vozidlem.

Pozn.: POKUD NEMÁTE DOSTATEK ČASU, MŮŽETE ZDE TENTO ZÁJEZD UKONČIT ODLETEM DO PRAHY DALŠÍ DEN.

11. - 13. den: Přesuneme se asi o 50 km východně, kde se napojíme na známou královskou cestu Kungsleden, po které se vydáme k horské chatě Kebnekaise Fjällstation. Během prvního dne nás čeká veslování na třech lodích podle tradičního místního způsobu samoobslužné dopravy přes jezero Teusajaure. Půjdeme již po značených cestách, převážně údolími a budeme se kochat panoramaty okolních hor.

14. den: Budeme se pohybovat v okolí nejvyšší hory Švédska Kebnekaise (2 110 m n. m.). Podle chuti a počasí vystoupíme na Kebnekaise či podnikneme túry v okolí. Na Kebnekaise má smysl jít jen za velmi dobrého počasí. Výstup není technicky náročný, ale celkové převýšení je 1 900 metrů, túra trvá cca 12 hodin.

15. den: O programu dnešního dne se můžeme rozhodnout podle chuti,buď se ještě zdržíme v oblasti Kebnekaise,nebo budeme pokračovat do cíle treku v sámské osadě Nikkaluokta. V případě zájmu o delší pohyb v horách večerní přelet do Nikkaluoktyvrtulníkem (cena cca 850 SEK/os., není zahrnuto v ceně). Nocleh v kempu.

16. den: Návrat do Kiruny, odlet s přestupem zpět do Prahy.

Turistická náročnost

Tento zájezd je označen černou botičkou, což znamená turistický zájezd s převahou turistiky nad poznáváním z autobusu (přejezdy mezi ubytováním a k nástupům na túry jsou však nutností). Několikahodinové túry, včetně celodenních. Často ve vysokohorském prostředí (vč. zbytků sněhu, krátké vyznačené úseky po okraji ledovce, brodění mělkých potoků apod.) a v kamenitém terénu. U účastníků předpokládáme zvyklost na pohyb na horách a odpovídající výbavu. Součástí zájezdu nejsou jen náročné túry černé, ale i túry s náročností červené botičky. Průvodce na zájezdu může účastníkovi, který nestačína tuto náročnost nebo nemá potřebnou obuv či oblečení, zakázat účast na túře. U některých zájezdů má průvodce s sebou pomocníka.

Minimální počet účastníků

7

Počasí

Stockholm

5°C Jasno

×