800 22 88 33

Po-Pá: 7:00-20:00

So-Ne: 9:00-14:00

Nastavení skupinyISTANBUL

Je nám líto, Vašim požadavkům nevyhovuje žádný termín.

Popis zájezdu

Istanbul – to je evropsko-asijský elegán s neobyčejnou přitažlivostí. Vzrušující spojení pulzující současnosti s orientální minulostí. Nádherné památky, úžasná architektura a skvělé bazary. Navštivme spolu obrovské velkoměsto státu, který se aktuálně nachází kdesi mezi středověkem a budoucností, Evropou a Asií (geograficky i mentálně)! Velkoměsto, které v poslední době neobyčejně zkrásnělo a stalo se tak výkladní skříní moderního Turecka. V Istanbulu vás čekají nevšední a nečekaně silné zážitky. V mnohých mešitách se už toleruje fotografování, na zboží jsou stále častěji vidět i cenovky a nemusíte už (když vás to nebaví či vysloveně otravuje) o cenách smlouvat. Zato však všude můžete konzumovat produkty neobyčejně chutné a zdravé kuchyně s mnohými světoznámými specialitami, vždy z velmi kvalitních a přírodních surovin, poslouchat hudbu úplně rozdílné provenience, pohybovat se v exoticky odlišném sociálním i kulturním prostředí. Nechejte si vymačkat šťávu z granátového jablka, relaxujte a pozorujte okolí – možná vás napadnou nečekané souvislosti. A o to tady jde!

Program zájezdu

1. den: Ráno odlet z Vídně přímým letem do Istanbulu. První seznámení s působivou páteční atmosférou města v okolí reprezentativní pěší zóny Istiklal Cadessi. Můžeme vyjít na křižáckou věž Galata, ze které je ten nejlepší 360° výhled na město a zátoku Zlatý roh. Jedinečný dvoupodlažní Galatský most umožňuje efektivně i efektně propojit severní teritoria města s jeho historicky nejvzácnější a turisticky nejvyhledávanější cestou okolo velké „trojky“ - Hagie Sofie, Modré mešity a paláce Topkapi, dvou exotických bazarů, univerzity, dalších překrásných mešit a dokonce i komorním nádražím – konečnou stanicí Orient Expressu.

2. den: Dnešní den věnujeme pěší fakultativní prohlídce jedné z nejúžasnějších budov světa, stavbě, která měla obrovský vliv na západní architekturu, symbol Istanbulu – chrám Hagia Sofia, Boží moudrost. Dnes slouží jako muzeum zachycující vývoj využití této krásné stavby. Uvidíme také Hipodrom, hlavní náměstí starého Istanbulu. V blízkosti nalezneme také jednu z největších mešit v Turecku, stále plnící svůj účel, Modrou mešitu. Své jméno nese díky nebesky modrým interiérům. Trojlístek uchvacujících orientálních staveb dotváří palácový komplex, sídlo tureckých sultánů a centrum vlády nad celou říší, palác Topkapi. Na závěr dne neopomineme ani „potopený palác“, cisternu Yerebatan.

3. den: Fakultativně můžete absolvovat půldenní vyhlídkovou plavbu po Bosporu, která patří mezi největší atrakce Istanbulu. Průliv oddělující od sebe Evropu a Asii nabízí úchvatnou směsici minulosti a současnosti: siluety minaretů a chrámů, pahorky pokryté piniemi a množství světoznámých pamětihodností Istanbulu. Břehy úžiny jsou lemované starými dřevěnými vilami, paláci z mramoru, pevnostmi a malými rybářskými vesničkami. Odpoledne nákupy na proslulém Velkém bazaru. Naleznete zde nespočet obchůdků s ochotnými prodavači nabízejícími textil, kožešiny, starožitnosti či zlato.

4. den: Individuální volno, návštěva známého Egyptského bazaru, specializujícího se především na potraviny, kde koupíte vše, na co si vzpomenete (čaje, koření, sladkosti, oříšky, olivy, chalvu…). Při jeho návštěvě velmi podráždíte své chuťové a čichové buňky. Doporučujeme zakoupit různé druhy koření, které si můžete na místě očichat a promnout v prstech dle libosti. Transfer na letiště a odlet do Vídně v odpoledních hodinách.

Informace k zájezdu

Kapesné
Vezměte si s sebou cca 60-100 EUR či ekvivalent v USD na vstupné, drobné výdaje a večeře, rezervu 100 EUR pro nenadálé události. Dále prostředky na suvenýry a nákupy dle Vašich zvyklostí v hotovosti či nejlépe platební kartu.

Spropitné
Pro Turky pracující ve službách představuje podstatnou část jejich příjmu. Dolary, eura i libry jsou vysoko ceněny a nikoho se nedotknete, pokud necháte spropitné v jakékoliv „tvrdé“ měně. V restauracích se očekává spropitné ve výši 10 % útraty, jste-li na pochybách, nechte 1 - 2 USD. Hoteloví nosiči dostávají 1 USD za zavazadlo, pokojské 1 USD za den. Recepční očekávají také odměnu za své služby, zvláště při vašem delším pobytu. Taxikářům se částka zaokrouhluje nahoru. Místní průvodci či organizátoři výletů dostávají obvykle spropitné 5-10 USD za den, pokud jste spokojeni.

Doprava
Letecky na přímých linkách. Na místě doprava MHD, transfery z/na letiště mikrobusem.

Doporučený oděv a počasí
Vzhledem k poloze Turecka doporučujeme vzít letnější oblečení, lehké botasky nebo pevné sandály s páskem přes patu. Trička bez rukávů a šortky jsou do Turecka nevhodné. Ženy by se měly oblékat spíše konzervativně, jinak se vystavují nebezpečí obtěžování. Na případnou prohlídku církevních památek musíte mít zahalená ramena a kolena. Počítejte však i s možností deště anebo teplot „jen“ pod 20 stupňů.

Turistická náročnost

Zájezd je označen zelenou botičkou, což odpovídá té nejlehčí turistické náročnosti.

Popis ubytování

Jelikož zajišťujeme ubytování na zájezdech tak, aby co nejlépe vyhovovalo charakteru zájezdu umístěním v přírodě nebo ve městech a přijatelným vybavením pokojů za příznivou cenu, může být v některých zájezdech ubytování více kategorií. V popisu ceny zájezdu a zde je uveden typ ubytování, který je v zájezdu nejčastěji používán. Níže uvedený popis vystihuje přibližnou charakteristiku ubytovací kategorie. Rozměry, vybavení a další náležitosti se mohou místně lišit. Používáme dvoulůžkové pokoje se sociálním příslušenstvím (koupelna, WC). Součástí vybavení pokoje je vysoušeč vlasů.

Vízové a zdravotní požadavky

Občané ČR cestující do Turecké republiky musí mít cestovní doklad platný ještě minimálně 150 dnů od data vstupu na území Turecké republiky. Toto opatření nabude účinnosti od 1.1.2015, avšak vzhledem k možné nejednotnosti výkladu na tureckých hraničních přechodech se doporučuje, aby již nyní občané ČR cestovali do Turecka s cestovním dokladem, který bude platný ještě minimálně 150 dnů od data vstupu na území Turecké republiky.

Minimální počet účastníků

10

Počasí

Istanbul a okolí

18°C Jasno

×