800 22 88 33

Po-Pá: 7:00-20:00

So-Ne: 9:00-14:00

Nastavení skupinyVelký okruh národními parky amerického jihozápadu / 21 dní

Je nám líto, Vašim požadavkům nevyhovuje žádný termín.

Návrh trasy (v závislosti na Vámi zvolené destinaci) LOS ANGELES > SAN FRANCISCO

Toto je návrh trasy, nicméně záleží jen na vás, jakou cestu si zvolíte. S obytným vozem nemáte prakticky žádná omezení, hlavní je to, kdy a kde musíte vůz vrátit.
Jsme schopni vám zařídit převzetí / vráceni "RV" např. v San Franciscu, Los Angeles, Las Vegas, Denveru, Salt Lake City a mnoha jiných místech (poslední dvě jmenovaná města jsou obzláště vhodná pokud chcete vidět i NP Yellowstone).
K dispozici jsou vozi vhodné jak pro páry (2 os., tak i rodiny nebo přátelé (až 6 lůžek).
Pro ty, kteří preferují osobní vůz + ubytování v hotelu / motelu, mámé připraven "záložní" plán - přesnou trasu se zarezervovaným ubytování. Zeptejte se nás na detaily, rádi vám pomůžeme.

Proč práve s naší CK?
Detailně zpracovaný program včetně vzdáleností, kilometráže, doby přejezdů.
Doporučení, kde se zastavit.
Seznam kempů a míst kde nocovat.
Velký autoatlas USA v ceně.
Vozy jsou kompletně pojištěné, s možností se je jště připojistit a dokoupt si za zvýhodněné ceny např. GPS, kempingové vybavení, extra míle atd.
Prostě mít dovolenou "all Inclusive".
Spolehlivé zázemí - máme více jak 20 let zkušeností. Doporučíme ten správný vůz a trasu pro vás - nechte si poradit od těch, kteří opravdu vědí.
24 hod. servis - ani v případě potíží vás neopustíme. Naše emergency linka je jen pro vás a funguje 24/7.

1. den

PRAHA > LOS ANGELES Spojené státy americké

Odlet z Prahy do Los Angeles (s 1 přestupem).
Ubytování v hotelu nedaleko letiště.
Vydejte se na prohlídku Los Angeles a navštivte např. Hollywood Blvd. a The Walk of Fame, Sunset Strip a Sunset Bl vedoucí do Beverly Hills, Krásný výhled na město se Vám naskytne z Mulholland Drive a nezbytné nákupy je dobré vybavit Rodeo Drive. Pokud však dáváte přednost odpočinkovějšímu zážitku, vydejte se na Venice Beach Boardwalk. Pokud jste příznivci akčnější zábavy neměli byste vynechat zábavní park Universal Studios případně Disneyland.

Fakultativně prodloužení pobytu v LA, např. v hotelu u moře.

2. den

LOS ANGELES > JOSHUA TREE > KINGMAN Spojené státy americké

V poledne vás vyzvedne v hotelu řidič a odveze do půjčovny karavanů. Převzetí vozu.
Odjezd do města Kingman u Route 66 s návštěvou NP Joshua Tree.

Národní park Joshua Tree se rozkládá na území Kalifornie a svou západní částí zasahuje do oblasti Mohavské pouště. Své jméno Joshua Tree, neboli Jozuův strom získal park podle stromovité rostliny juka, která je typická právě pro tuto oblast.
Rostlinu pojmenovali zbožní mormonští kolonisté, kterým větve tohoto stromu připomínaly ruce proroka Jozua.
Park je situován severovýchodně od Palm Springs, v nadmořské výšce od 1000 do 1700 metrů. Do východní části parku však zasahuje Coloradská poušť, výškové rozdíly se tak projevují hlavně na vegetaci – v polohách nižších než 1000 metrů nad mořem se vyskytují spíše keře a kaktusy. Park od severu až k jihu protíná zpevněná silnice vedoucí přes Cottonwood Pass.

3. den

KINGMAN – GRAND CANYON (SOUTH RIM)

Přejezd do NP Grand Canyon.

Grand Canyon je nejznámější a mylně považován za největší kaňon na světě. Vytvořila jej řeka Colorado v severní Arizoně ve Spojených státech amerických. Tvoří podstatnou část národního parku Grand Canyon, jednoho z prvních národních parků založených v USA.
Prezident Theodore Roosevelt byl jedním z hlavních zastánců založení tohoto parku, k ochraně zdejší krajiny.

Kaňon, který tok řeky Colorado modeloval milióny let, je téměř 446 kilometrů dlouhý, se šířkou od 500 metrů do 29 kilometrů. Největší hloubka je okolo 1 600 metrů. Řeka Colorado a její přítoky se téměř dva milióny let zařezávají vrstvu po vrstvě sedimenty coloradské plošiny.

Prvním Evropanem, který zaznamenal zmínku o existenci Velkého kaňonu, byl Španěl García López de Cárdenas v roce 1540. První vědeckou expedici vedl koncem 60. let 19. století major americké armády a geolog John Wesley Powell. Powell označil zdejší souvrství sedimentárních hornin za otevřenou knihu zaznamenávající velký příběh. Dávno před Evropany však v oblasti kaňonu i v jeho stěnách sídlili původní obyvatelé Ameriky.

Jižní okraj (South Rim):
K jižnímu okraji obří hříčky přírodních sil o délce pěti set, šířce dvaceti a hloubce dvou kilometrů přijedeme silnicí č. 64, na níž z č. 89 odbočíme v Cameronu. Není člověka, který při prvním spatření Velkého kaňonu – Grand Canyon neotevře ústa v němém úžasu. Pocit osobní nedůležitosti zachvátil španělského průzkumníka García Lópeze de Cárdenase, který v roce 1540 stanul jako první Evropan tváří v tvář propasti neskutečných rozměrů. Nejinak si vedl objevitel, etnolog a jednorukký veterán občanské války John Wesley Powell, jenž v roce 1869 vyjel ve čtyřech pramicích na výpravu peřejemi řeky Kolorádo do nitra kaňonu. Tři z devíti mužů nevydrželi útrapy divoké jízdy a expedici předčasně opustili. Později je zabili Shivwitsové, kteří je mylně pokládali za vrahy několika svých žen. Powell se vrátil jako hrdina s pověstí bystrého vědce, který pochopil jemné předivo ekologie Kolorádské plošiny – Colorado Plateau, jejíž součástí je i Velký kaňon.
Jižní okraj nabízí neopakovatelné rozhledy na strašlivý škleb obnažených vrstev hornin, které by mohly jazykem geologů vyprávět o dobách dávno minulých. Skalní bloky výšky jednoho a půl kilometru jsou rovněž zprávou o trpělivé práci řeky Kolorádo, která se poprvé zařízla do dna mělkého moře před šesti miliony lety. Kouzelný je západ a východ slunce, kdy vysoký obsah železa zvětralých skal rozehraje v teplém světle překotnou symfonii barev. V Grand Canyon Village vede podél srázu pěší stezka Rim Trail. Ale ty nejhezčí vyhlídky, jako Hopi Point leží západně od střediska a jezdí k nim autobusy přehledně značené kyvadlové dopravy - Shuttle (zdarma). Podrobný jízdní řád s mapou dostaneme po příjezdu do parku.

Fakultativně např. výlet helikopterou.

4. den

GRAND CANYON (SOUTH RIM)

Volný program u Grand Canyonu.

5. den

GRAND CANYON > LAKE POWEL

Dnes se vydejte do Page u jezera Powel. Odjezd ke kaňonu Antelope, bezpochyby jednomu z nejúchvatnějších a nejfotografovanějších míst na americkém jihozápadě.
Fakultativně komentovaná prohlídka cca 1,5 hod.

ANTELOPE CANYON
Pouhých pár mil východně od arizonského městečka Page leží úzký štěrbinový kaňon vyřezaný do červeného pískovce periodickým působením říčky Antelope Creek. Jedinečná katedrála světla s pravidelně obroušenými stěnami je ukryta pod povrchem okolního terénu až v hloubce 10 metrů. V čase právě kolem poledne, v době, kdy je slunce nejvýše na obloze a dovnitř dopadají kolmo jeho paprsky, rozehrává se zde nepopsatelné divadlo – jedinečná hra světel a stínů. V tuto dobu stěny úzkého kaňonu doslova září a pro klasický fotoaparát je to nejvhodnější čas pro pořízení zdařilých snímků. Doba takového nasvícení je závislá na postavení slunce na obloze, pozdě odpoledne, ostatně stejně jako brzy ráno je soutěska ponořená do stínu. Celé místo leží v těsné blízkosti navažské tepelné elektrárny, jejíž 3 vysoké komíny jsou neomylným ukazatelem směru již z veliké dálky. Antelope Canyon leží na území indiánské rezervace Navajo, samotní Indiáni mají turisticky atraktivní místo ve své péči a tak se z něj snaží vytěžit maximum co lze. Vlastní soutěska má dvě části, do severní (Lower Canyon – blíže k jezeru Powel) se po zaplacení příslušného vstupného může jít bez průvodce a doba návštěvy není nijak časově limitována. Jižní část soutěsky (Upper Canyon) má výchozí místo na parkovišti přímo u silnice Hwy 98, zde sedí pod malým dřevěným přístřeškem Indiáni a opět vybírají vstupné. Do jižní části se musí jet organizovaně indiánskou dodávkou, čas zde strávený je hodinově limitován a každý další přesčas se musí řádně zaplatit. Jižní část je o poznání prostornější, pohodlnější a také více navštěvovaná. Většina fotografií použitých pro pohlednice, kalendáře a propagaci vzniká právě zde. Několik skalních oken ve stropě umožňuje efekt vrženého sloupu světla, který se dá zvýraznit zvířením jemného prachu pokrývajícího dno soutěsky. Dlužno dodat, že obě části kaňonu má na starosti jiná rodina Indiánů, proto pro každou část je zvláštní vstupné neopravňující navštívit část druhou.

6. den

LAKE POWEL > MONUMENT VALLEY

Odjezd do Bluff přes Monument Valley.

Fakultativně prohlídka posvátných míst v Monument Valley s indiány kmene Navajo.

MONUMENT VALLEY
Typy na místa, která byste rozhodně neměli minout:
• East and West Mitten Buttes
• Merrick Butte and Mitchell Mesa
• Elephant Butte
• The Three Sisters
• Camel Butte
• Rain God Mesa

Americký národní park Monument Valley je znám hlavně z reklam na jistou značku cigaret. Tabák je však to poslední, co zde naleznete. Je to totiž posvátné místo původních obyvatel Ameriky. Po dlouhé cestě písečnou pustinou se najednou návštěvník ocitne u bran národního parku. Ještě kousek musíte popojet a objeví se před vámi první skály nejrůznějších tvarů. Působí majestátně, záhadně a mnohdy i komicky. Je to však místo s dlouholetou tradicí a od pradávna vzbuzuje v lidech úctu. Skrz naskrz celým regionem je cítit vliv domorodých Američanů. Monument Valley se nachází v Arizoně, konkrétně v srdci oblasti, která se nazývá Navakea neboli Země Navahů.
"Monument Valley je velmi posvátným místem Navahů," řekl Garry Holiday, indiánský umělec z tohoto kmene. "Jediné a hlavní sdělení lidí z našeho kmene je to o životě, vyváženosti a harmonii s přírodou, zemí a se všemi lidmi světa," dodal další z tamějších obyvatel.

7. den

MONUMENT VALLEY > MESA VERDE

Odjezd do NP Mesa Verde.

Fakultativně:
4 hodinová průvodcovaná prohlídka (v angličtině) „700 Years Tour„ během které se „vydáte na cestu časem“ do 6. až 13. stol. Prohlédnete si stará neleziště a sídla (puebla) místních dávných obyvatel, kmene sběračů a lovců Anasazi.
Začátek v 8:00 nebo 14:00. Vzdálenost od Bluff cca 2 hod cesty.

Národní park Mesa Verde v Coloradu chrání úžasný div – jedny z nejlépe zachovalých útesových obydlí světa. Park zabírá 211 kilometrů čtverečních a skýtá četné trosky domů a vesnic postavených předky tajemného indiánského kmene Anasaziů. Skalní město nabízí velkolepý pohled na život členů tohoto kmene, kteří zde vytvořili své domovy někdy mezi léty 600 až 1300 našeho letopočtu.
Kultura Anasaziů zde vzkvétala více než 700 let. A Mesa Verde o tom podává svědectví. Je to jediný park v USA, který je zaměřen výhradně na archeologii.

8. den

MESA VERDE > MOAB

Přejezd do města Moab, které leží mezi NP Canyonlands a Arches.
Před příjezdem do Moabu se po vaší levé straně objeví divoký národní park Canyonlands neboli Země kaňonů.

NP CANYONLANDS
Park je rozdělen do 4 částí: Island in the Sky, Maze, Needles, rivers.
„Bohužel“ ani jednu z oblastí byste němeli vynechat.

O pár desítek kilometrů západněji se před Vámi rozprostře divočina národního parku Canyonlands - Země kaňonů. První správce parku Bates Wilson varoval návštěvníky slovy: „buďte připraveni vzdát se pohodlí“. Měl pravdu. Jen nepatrná část této 1360 čtverečních kilometrů veliké rezervace nabízí pohodlný průzkum z okénka vozu. Namísto toho je rájem pěších cestovatelů, kteří s batohem na zádech vyrážejí k mnohadenním výpravám do nitra rozervaných skal a odloučených kotlin vymletých řekami Kolorádo a Green. Mnozí cestovatelé považují Zemi kaňonů za nejúžasnější výtvor přírodních sil v Utahu i celých Spojených státech.
Park je rozdělen na tři části: do jižní The Needles – Jehly a severní Island in the Sky – Ostrov v oblacích dojedeme vozem, ale do západní a velmi nepřístupné The Maze – Labyrint to jde jen pěšky.
Ostatně slovo labyrint nejlépe vystihuje krajinou scenérii erozí rozbitých vrstev hornin, roklí, srázů, věží a hor. Při jejich spatření se jistě každému geologovi roztluče srdce radostným vzrušením.

The Needles je protkána sta kilometry tras, které jsou výzvou pro majitele silných vozů s náhonem na všechna kola (tzv. 4WD - four wheel drive). V Needles Visitor Center se můžete zastavit pro informační materiály a ke krátké konzultaci s rangerem ohledněpěších výletů. Snadno možná zjistíte, že na některých místech byste potřebovali přinejmenším traktor kombinovaný s buldozerem, ale přitom jen metr široký a ne o moc delší, abyste dokázali vyhnout všem nástrahám úzkých soutěsek.
Velmi hezký pěší výlet je Big Spring Canyon Overlook Trailhead vede k soutoku Koloráda a Green – Confluence Overlook. Oblíbený je také Elephant Trailhead k špičatým věžičkám Chesler Park Viewpoint nebo o něco dále k vyhlídce Druid Arch na charakteristické kamenné jehly z bílého pískovce. V drtivé většině případů jde o několikahodinové (10-18 km tam i zpátky) klopýtání výmoly, přelézání balvanů a někdy i hledání správné cesty.

The Island in the Sky na severu je nejvíce navštěvovanou partií parku. Obrovská náhorní plošina zde převyšuje zbytek parku o několik stovek metrů. Po asfaltové silnici se dostanete až na vyhlídku View Point Overlook, odkud v neskutečném panorámatu spatříte obě řeky, jižní Needles i vzdálené útvary The Maze na západě. Při pohledu do krajiny jakoby rozřezané frézou šíleného umělce vás zachvátí buď deprese, nebo němý úžas.
A pokud zůstanete do pozdního odpoledne, ucítíte dokonalé vytržení i posvátné osamění znásobené teplými odstíny barev generovaných sluncem klonícím se k obzoru.

9. den

MOAB

Volný program na prohlídku NP Arches.

NP ARCHES
Typy na místa, která byste rozhodně neměli minout:
• Delicate Arch
• North & South Windows a Turret Arch
• Wolfe Ranch

Dva tisíce kamenných oblouků - to je více než kdekoli jinde na světě zdobí náhorní poušť národního parku Arches jen dvacet kilometrů severně od Moabu. Mezi nimi jsou opravdoví obři: protáhlý Landscape Arch úplně na severu rezervace je s 91 metry délky asi vůbec největší přírodní most na celé planetě. Kouzelný Delicate Arch se dokonce prosadil coby symbol Utahu na státní poznávací značku.
Zdejší kamenné útvary vznikly za mnoho miliónů let z rudohnědého pískovce. Ten je tvořený několika vrstvami, lišícími se tvrdostí a odolností proti erozi.
Pod pískovcem je několik set metrů silná vrstva soli, která tu zbyla po odpaření prehistorického moře. Tato vrstva soli se pod tíhou pískovce vytvarovala. Proces dokončila eroze. Oblast je v nadmořské výšce okolo 1 600 metrů a jsou zde studené zimy. Voda zateklá do skalních puklin zvětšuje při mrznutí svůj objem a stává se tak důležitým faktorem přetvářejícím v průběhu milionů let zdejší krajinu.

Asi před 15 milióny let byla Kolorádská plošina pozdvihnuta a řeky Colorado a Green River odsud odnášely usazeniny. Řeky se zařezávaly do podloží a tak vznikly hluboké kaňony. Největší počet skalních oblouků je v oblasti Devils Garden, kde je i gigantický oblouk Landscape Arch. Tudy také vede 30 km dlouhá vyhlídková silnice, procházející parkem. Nejmenším obloukem je Baby Arch (91 cm), největším Landscape Arch měřící přibližně 100 m. Při vstupu do parku si nepochybně všimneme skalního sousoší Three Gossips, které tvoří rozpadlé oblouky. Nedaleko od něj je pak Balanced Rock, mnohatunový asymetrický kámen balancující na vysoké skále jen na malé ploše. Mezi nejnavštěvovanější oblouky patří oblouky v lokalitách Devils Garden a The Windows Section.
Oblast byla vyhlášena v roce 1929 národním monumentem, v roce 1971 národním parkem.
Vzhledem ke strhujícím pohledům na rudohnědé a oranžové pískovcové útvary patří NP Arches k nejfotografovanějším národním parkům na americkém kontinentě.

10. den

MOAB > BRYCE CANYON

Přejezd do Bryce Canyon.

NP BRYCE CANYON
Typy na místa, která byste rozhodně neměli minout:
• Rainbow & Yovimpa
• Ponderosa Canyon
• Agua Canyon

Další zajímavá místa a vyhlídky:
• Swamp Canyon
• Paria View
• Bryce Point
• Inspiration Point
• Sunset Point
• Sunrise Point
• Fairyland Canyon
• Mossy Cave

Park protínají desítky kilometrů delších i kratších stezek. Prakticky každou z nich zvládne při troše vůle kdokoli. Podrobnou mapu tras obdržíme zdarma v návštěvnickém středisku. Nejvíce oblíbená pěšinka Navajo Loop Trail sbíhá dolů z místa Sunset Point v severní části parku. Končí zhruba po sedmi kilometrech ve Fairyland Point - Pohádkové říši. Strmá cestička vede ke dnu kaňonu, kde odhalí kamenné věže v neopakovatelných perspektivách. Teprve zde si člověk uvědomí trpělivou práci vody, která miliony let omílala rudý pískovec, a obrušovala skálu v tenké ostny. Také zde uvidíme vzácné borovice prorůstající stísněným prostorem do značné výšky.
Věžové útvary v Queen Garden, které nalezneme v závěru téhož výletu, patří k těm nejkrásnějším. Po dvou, třech hodinách volné a nenáročné chůze vyběhne chodníček zpět na okraj kaňonu. Ve vyšších partiích srázů se otevřou úchvatné rozhledy do nitra kaňonu. K severnímu odloučenému konci Rainbow a Yovimpa Point vede asfaltová silnice podél okraje hluboké strže. Na dvaceti devíti kilometrech mineme spoustu vyhlídek a odpočívadel.

Fotografové si zde přijdou rozhodně na své. Doruda zbarvené monolity, fantaskní tvary a množství stínů nadchnou zvlášť při zapadajícím slunci. Odborníci doporučují použít polarizační filtr se stativem. Ale i vyložený amatér zde nemá co zkazit. Za místo s nejpůsobivějším výhledem je považována vyhlídka Bryce Point v první třetině parku.

11. den

BRYCE CANYON
Volný program na prohlídku Národního parku.

12. den

BRYCE CANYON > ZION

Odjezd do NP Zion.

NP ZION
! Do NP je během sezóny (1.4.-30.10.) zakázan vjezd vozem kvůli enormnímu počtu návštěvníků. Funguje zde tzv shuttle system – dopravu do a z parku zajišťují autobusy, které staví na mnoha zastávkách (auta smějí pouze do Zion-Mt. Carmel Highway). Park si tak můžete projít sami pěšky (více jak 160km stezek), s místním rancherem, na kole nebo třeba na koni.

Jedním z nekrásnějších národních parků v Severní Americe je určitě i Zion. Nachází se na rozhraní tří geologických oblastí, konkrétně Colorado colorádské plošiny, velké kotliny a mojavské pouště. Park je situován na jihozápadě Spojených států ve státě Utah, nejbližším městem je Springdale. I díky již zmíněnému geologickému rozhraní je každoročně oblíbenou zastávkou mnoha turistů. Mohou zde spatřit jak výjimečné geologické útvary, tak pestrou škálu fauny a flory.
Národní park Zion byl vyhlášen již v roce 1909, tehdy však nesl jiný název. Původní Mukuntuweap National Monument byl na nynější název přejmenován až v roce 1919. Ve třicátých letech 20. Století se součástí parku stala i oblast nazývaná Kolob Canyons, dříve označovaná také jako Zion National Monument.

13. den

ZION > LAS VEGAS Spojené státy americké

Odjezd do Las Vegas.

Jaké je tohle oslnivé město hazardu? Proč jej jedni zbožňují a jiní zatracují? Tyhle otázky si lidé kladou většinou, až se vymaní z jeho kouzla, opustí přeplněné ulice a vydají se vstříc opuštěným pouštím, které jej obklopují. Las Vegas je městem kasin, jejichž noblesa bere dech. Ulice bují zábavou, oslňují výbuchy světel neonů, šokují obřími obrazovkami a uzemňují nepochopitelnými atrakcemi za miliony, miliony a miliony dolarů.

14. den

LAS VEGAS

Ve Vegas je pořád co dělat a ač se jedná o město hříšného hazardu ani rodiny s dětmi si nepřijdou zkrátka.
V podvečer si dopřejte nezapomenutelnou vyhlídku helikoptérou nad Las Vegas, nebo pokud dáváte přednost „stát pevnýma nohama na zemi“, tak vyhlídka a večeře v hotelu Stratosphere Vás jistě uspokojí.

15. den

LAS VEGAS > DEATH VALLEY

Odjezd do Death Valley.
! Během léta je vjezd přímo do Death Valley s obytnými vozy zakázán !

Death Valley, neboli česky Údolí smrti, podle názvu nezní zrovna jako místo, kam by se chtěl člověk někdy podívat. Pokud však nedáte na první dojem a nenecháte se odradit, budete překvapeni, kolik krásy a zajímavostí se pod tímto názvem ukrývá.
Jde totiž o nejníže položené místo Kalifornie, Ameriky a vlastně i celé západní polokoule.

Údolí smrti zaujímá plochu 8 tisíc km2 na jihozápad od pohoří Sierra Nevada ve Velké sníženině, při okraji Mohavské pouště. Údolí táhnoucí se v délce 225 km je součástí stejnojmenného národního parku, který byl vyhlášen v roce 1994, do té doby byl znám jako Národní Monument. Celá tato oblast je považována za nejsušší místo v Americe, někteří odborníci dokonce tvrdí, že je nejteplejší pouští na světě. Průměrné roční srážky nedosahují ani 5 cm.
V letních měsících zde panují vedra, kdy rtuť teploměru vystoupá běžně přes 50°C, přesto má okolní příroda sve neopakovatelné kouzlo.

16. den

DEATH VALLEY > MAMMOTH LAKES

Přejezd do Mammoth Lakes na východní straně NP Yosemite.

17. den

MAMMOTH LAKES > NP YOSEMITE

Přejezd do NP Yosemite kolem jezera Mono. Pobyt uprostřed NP.

Mono Lake
Cestovatelům se v Lee Vining otevře úchvatný pohled na obrovské modré jezero Mono Lake, z něhož trčí šedivě bílé vápencové věže – tufy.
Každého překvapí, že hladina Mono Lake je rozlita ve výšce 1952 metrů. Mono Lake bylo kdysi označeno za mrtvé jezero. Nežijí v něm ryby, neboť je téměř třikrát slanější než obyčejná mořská voda.
Toto horské oko je navíc přesyceno alkalickými minerály, takže na omak připomíná mýdlový roztok.
Spisovatel Mark Twain, který tudy kdysi projížděl, později poznamenal, že se voda „dobře hodila k praní oděvů“. Navzdory složení žijí v jezeru garnáti, na jeho březích posedávají miliony mušek, které naštěstí nejeví o člověka zájem, a ve vzduchu poletuje na čtyřicet tisíc kalifornských racků, kteří zde hnízdí. V roce 1941 odklonili radní v Los Angeles hlavní jezerní přítoky, aby uspokojili potřeby suchem strádající aglomerace. Ekosystém jezera, které nemá odtok, kvůli tomu v roce 1984 málem zkolaboval. Hladina poklesla o rekordních 13 metrů a hrozilo úplné vyschnutí. Nyní tečou řeky opět starými koryty a jezero se zvolna plní.
Katastrofální úbytek vody obnažil celé zahrady jehlanců, které vznikly probubláváním vápníku na povrch. Tyto vzácné „vodní krápníky“, někdy o výšce deseti metrů, zase za pár let zmizí pod vodou. K jezeru, respektive do rezervace Mono Lake Tufa, se nejlépe přiblížíte přes město Lee Vining.

Yosemitský národní park rozkládající se na území Kalifornie byl založen v roce 1890 a je tak třetím nejstarším parkem na území Spojených států amerických. Zaujímá území o rozloze 3080 km2 a v současné době patří mezi nejnavštěvovanější místa v zemi. Své jméno získal park podle starého indiánského názvu Uz-u-mati, což v překladu znamená medvěd grizzly.

Jednou z největších zajímavostí je nepřehlédnutelný kilometr vysoký skalní masív El Capitan, který dominuje spodní části Yosemitského údolí. Žulová stěna je neodolatelnou výzvou pro horolezce, kteří si jejím zdoláním splní svůj životní sen. El Capitan je také místem, kam se rádi vydávají tzv. base-jumpeři, neboli skokani s padáky. Dalším takovýmto lákadlem je skalní stěna Half Dome měřící 2695 metrů nad mořem, kde převýšení dosahuje kolem 1400 metrů. Pod těmito horskými velikány se rozkládají krásné louky Tuluomne meadows.

Nejvyšším vrcholem Yosemitského národního parku je Mt. Lyell dosahující nadmořské výšky 3997 metrů. V parku najdete také spoustu krásných vodopádů, které spadají z vysokých žulových útesů.
Nejznámějším vodopádem je Yosemite Fall, který je se svou výškou 740 metrů pátým nejvyšším vodopádem světa. Následují vodopády Bridalveil (189 m), Nevada (181 m) a Vernal (96 m).

18. den

NP YOSEMITE
Volný program v NP.

19. den

NP YOSEMITE > SAN FRANCISCO
Přejezd do San Francisca. Vrácení vozu a individuální přesun do hotelu v San Francsiscu.

20. den

SAN FRANCISCO - PRAHA
Do odletu volný program. Navštivte nejznámější památky San Francisca a jeho okolí jako je pevnost Alcatraz, přístav a most Golden Gate či skvělé Chinatown.
Později odpoledne transfer na letiště a odlet do Prahy s přestupem.

21. den

PRAHA
Přílet do Prahy

Počasí

Miami

28°C Jasno

Havajské Ostrovy

31°C Polojasno

Las Vegas

25°C Skoro jasno

New York

28°C Jasno

×