Jak se na dovolené vyhnout faraonově nemoci, choleře, břišnímu tyfu a jiným exotickým průjmovým onemocněním?

Dovolená v exotické destinaci je pro mnoho lidí vysněným zážitkem. Jak se na ni připravit, aby vám pobyt v daleké zemi nezkazily exotické nemoci, jako je např. faraonova nemoc, cholera, břišní tyfus či různá průjmová onemocnění, vám poradí eTravel.

Stetoskop

Jednou z velmi nepříjemných exotických nákaz je tzv. faraonova nemoc, která se vyskytuje v Egyptě. Mezi příznaky faraonovy nemoci neboli faraonovy kletby patří silná nevolnost a střevní obtíže, jež vyvolávají egyptské bakterie ve vodě a jídle, na které není naše tělo zvyklé. Pokud vás faraonova nemoc na dovolené postihne, pomůžou vám na průjem egyptské léky, jako např. Anitnal, Diax nebo Drotazide, které seženete v místních lékárnách i ve formě sirupu pro děti. Prevencí proti faraonově nemoci je dodržování základních hygienických zásad, může pomoci také užívání probiotik před cestou a očkování proti choleře.

Cholera: nebezpečné průjmové onemocnění

Onemocnění cholerou vás může postihnout v rozvojových zemí jihovýchodní Asie, Afriky, Jižní Ameriky, dále v zemích bývalého Sovětského svazu a na Středním východě. Jde o akutní infekční průjmové onemocnění, jež se šíří prostřednictvím nakažených osob. Kontaminována může být voda i potraviny. Mezi příznaky cholery, které se objevují obvykle od 2 do 5 dnů od nakažení, patří časté a řídké průjmy spojené s následnou extrémní dehydratací, svalovými křečemi, poklesem krevního tlaku, případně až selháním ledvin. Nezbytná je rychlá rehydratace i antibiotická léčba snižující infekčnost nemocného.

Břišní tyfus: příznaky, výskyt a léčba

Břišní tyfus se vyskytuje v zemích s nižším hygienickým standardem v Asii, Africe, Střední a Jižní Americe. Jde o závažné infekční onemocnění, které přenáší lidé nakažení bakterií Salmonella typhi. Nakazit se na dovolené můžete kontaminovanými potravinami, vodou a předměty, kterých se infikované osoby dotýkaly. Příznaky břišního tyfu jsou vysoká horečka, únava, nechutenství, zimnice, bolesti břicha, hlavy, případně vyrážka, zácpa či průjem. Břišní tyfus se léčí antibiotiky. Účinnou prevencí břišního tyfu je očkování před cestou do exotické destinace.

Hygienické zásady na cestách proti průjmovým onemocněním

Abyste na dovolené předešli zmíněné faraonově nemoci, břišnímu tyfu, choleře, cestovatelským průjmovým onemocněním a obecně exotickým nemocem, které jsou charakteristické střevními obtížemi, dodržujte následující hygienické zásady:

  • nepijte vodu z kohoutku, ani si s ní nečistěte zuby, používejte pouze balenou vodu,
  • pečlivě si myjte ruce před jídlem nebo aplikujte bezoplachový dezinfekční gel,
  • vyhněte se nedostatečně tepelně upraveným pokrmům z pouličních občerstvení,
  • ovoce a zeleninu omývejte před konzumací balenou vodou,
  • nepijte nápoje s ledem,
  • nechte se před dovolenou očkovat.

Očkování do zahraničí

Před cestou do exotické země si zajděte do očkovacího centra, kde vám odborníci na cestovní medicínu poradí, proti kterým exotickým nemocem byste se měli před dovolenou v dané destinaci nechat očkovat. Mezi základní očkování pro cestovatele patří očkování proti žloutence typu A a B, proti tetanu, břišnímu tyfu, případně proti choleře pro dovolenou v zemích s nižším hygienickým standardem, a pokud cestujete do zemí Latinské Ameriky nebo subsaharské Afriky, také očkování proti žluté zimnici.

Očkování proti cestovatelským průjmovým onemocněním

Očkování proti choleře se podává ve formě dvou dávek nápoje a chrání i před nejčastějšími cestovatelskými průjmovými onemocněními po dobu zhruba 3-6 měsíců. Očkování proti choleře stojí zhruba 1 000 – 1 500 Kč.

Očkování proti břišnímu tyfu poskytuje imunitu přibližně na 3 roky, podává se v jedné dávce formou injekce a stojí zhruba 1 000 Kč.

Lékárnička na cesty

Před dovolenou v exotických oblastech je vhodné vybavit se lékárničkou na cesty. Co by správná cestovatelská lékárnička měla obsahovat:

  • náplasti,
  • dezinfekci,
  • léky proti bolesti,
  • přípravky na horečku,
  • léky proti průjmu (např. živočišné uhlí, Imodium, Ercefuryl nebo Endiaron) a přípravky na rehydrataci v případě průjmu (např. Valosun, Kulíšek apod.).
Zdravotní pomůcky

Před každou dovolenou doporučujeme sjednání cestovního pojištění od ERV Evropské pojišťovny, a.s., která poskytuje výhodnou nabídku cestovního pojištění s vysokým pojistným plněním. S cestovním pojištěním bude vaše dovolená bez starostí.

Bude se vám hodit