1. eTravel.cz
  2. Slovensko
  3. Slovenská kuchyně

Ochutnejte slovenskou kuchyni a typická slovenská národní jídla

Slovenská kuchyně je ovlivněna kuchyní českou, maďarskou, polskou i rakouskou. Mezi základní suroviny slovenské kuchyně patří kuřecí, hovězí, skopové a vepřové maso, mléko a mléčné výrobky (obzvlášť sýry), dále obiloviny, luštěniny, houby, brambory, kysané zelí a jiná zelenina. K přípravě pokrmů se podobně jako v české kuchyni používá sádlo a olej. Typickým kořením je paprika, pepř, kmín, majoránka a česnek. Slovenská kuchyně se liší regionálně. Například na jihu je velmi patrný vliv maďarské kuchyně, je zde typické podávání guláše a různých uzenin a masných výrobků. Národním jídlem pro celé Slovensko jsou halušky.

Halušky
Brynzové halušky se slaninou

Začněte hodování slovenskou polévkou

Mezi tradiční polévky slovenské kuchyně patří kapustnica (polévka z kysaného zelí, smetany, hub, švestek, klobásy a uzeného masa), šošovicová polievka (čočková polévka) a fazulová polievka (fazolová polévka).

Jaká jsou další tradiční jídla slovenské kuchyně?

Guláš

  • Guláš - od českého guláše se liší tím, že je připraven ze skopového masa, případně z mixu vepřového a hovězího masa
  • Halušky - hrudky z bramborového těsta podávané s brynzou, slaninou či zelím
  • Liptovské droby - smažené "jitrnice" ze směsi brambor a škvarků nebo masa
  • Pagáč - pečivo ve tvaru vdolku (slaninové nebo škvarkové)
  • Paradajkový salát - rajčatový salát s cibulí
  • Pirohy - taštičky z bramborového těsta, obvykle s brynzou a sypané smaženou slaninou
  • Vyprážaný bravčový rezeň - vepřový řízek
  • Živánská pečeně - pečené vepřové maso s cibulí, klobásou, uzeninou a brambory
  • Tradiční přílohou slovenské kuchyně jsou brambory, knedlíky, lokše (bramborové placky) a bílý chléb. Podobně jako v Čechách, také na Slovensku se často podávají různé omáčky. Tzv. prívarky jsou obvykle zahuštěné moukou, případně smetanou nebo mlékem a jejich základem je zelenina (např. hrachový, kapustový či karfiolový prívarok). 

    Místní specialita: ovčí sýry

    Vyhlášené jsou místní sýry, obzvlášť ovčí. Mezi nejznámější patří bryndza (z ovčího mléka nebo ze směsi ovčího a kravského mléka), oštiepok (valašský ovčí sýr žlutavé barvy ve tvaru šišek vhodný k zapékání či smažení), parenica (pařený ovčí sýr uzený či neuzený) a korbáčik (pařený sýr ve tvaru zapletených copů).

    Slovenské halušky s brynzou či zelím 

    Již zmíněné halušky jsou typickým národním slovenským pokrmem. Podávají se obvykle se zelím (strapačky), brynzou a slaninou nebo s uzeným sýrem a klobásou (furmanské halušky). Jde o malé hrudky z bramborového těsta protlačené přes cedník a vařené ve slané vodě. 

    Oslaďte si život slovenskými dezerty

    Slovenské dezerty jsou poměrně podobné českým dezertům. Mezi tradiční sladká jídla patří na Slovensku různé záviny (ořechové, tvarohové, jablečné či makové), koláče, kynuté buchty, sladké knedlíky s ovocem a šúlance (šišky s mákem). Na sladko se připravují také pirohy a tzv. rezance (s tvarohem, marmeládou a sypané mákem či ořechy). Velmi oblíbený je tzv. skalický trdelník. Mezi tradiční slovenské cukroví patří vánočka, vanilkové rožteky (rohlíčky), čokoládové šuhajdy nebo medvedie labky. Populární jsou také tzv. bobálky neboli opekance (pečené kuličky z kynutého těsta s tvarohem, ořechy nebo mákem). 

    Trdelník
    Trdelník

    Co by vás mohlo dále zajímat