800 22 88 33

Po-Pá: 7:00-19:00

So-Ne: 9:00-14:00

Rozpis ceny

Slovníček pojmů pro cestovatele

Přeprava

CharterLetecký spoj objednaný cestovní kanceláří pro větší skupiny cestujících. Tyto lety se organizují sezónně.
SlotVolné časové úseky, které žádá letecká společnost, v nichž je možné létat na jednotlivá letiště. Platí pro příletové i odletové časy.
SeatingRozmístění cestujících v letadle nebo v autobusu.
TransferMístní přeprava osob (většinou autobusová) z letiště v zahraničí do hotelu a zpět. Cestovní kancelář může nabízet také svozy z nástupních míst v ČR na letiště v ČR.
Waiting listČekací listina, seznam náhradních cestujících. Přepravce sem zapisuje další zájemce o přepravu v případě plné obsazenosti linky. Pokud se některé z rezervovaných míst před odletem uvolní, bude nabídnuto zapsanému zájemci z waiting listu.
Letištní a bezpečnostní taxyPovinné příplatky, které jsou součástí základní ceny zájezdu. Jejich výši stanovuje letecká společnost.
Palivový příplatekPovinný příplatek, je součástí základní ceny zájezdu. Jeho výši ovlivňují ceny ropy a stanovuje ji letecká společnost.
Odletová taxaPoplatek v místní měně nebo USD nebo EUR. Platí se na odletovém letišti při opuštění navštívené země. Je součástí základní ceny zájezdu.
VízumVstupní poplatek do některých zemí. Jeho vyřízení je možné v ČR před odletem nebo po příletu do destinace.

Služby cestovního ruchu

VoucherPoukaz na konkrétní zájezd cestovní kanceláře. Cenina, doklad o zaplacení daných služeb předem. Obsahuje popis služeb, jejich rozsah i jména osob, pro které jsou určeny. Poukaz se předkládá obvykle na recepci hotelu nebo poskytovateli služeb v místě určení.
Rooming listRozdělení účastníků zájezdu, přehled objednaných typů pokojů včetně jmen.
BookingObjednávka služeb cestovní kanceláře.
OverbookingPřeknihovh2ání služeb. Prodej více letenek nebo pokojů v hotelu, než kolik jich je reálně k dispozici. Jedná se o běžnou praxi v cestovním ruchu. Statisticky se totiž dá určit, jaké procento cestujících se nedostaví k odletu nebo kolik klientů nepřijede do hotelu. O to se pak navyšuje celková prodávaná kapacita. V případě, že službu chtějí čerpat všichni, zajistí přepravce nebo provozovatel náhradu pro klienty, na které se nedostalo.
Services confirmedPotvrzení objednaných služeb
PrebookedObjednáno s předstihem
PrepaidPředplaceno
Baby-cotVypůjčení dětské postýlky na vyžádání v hotelu. Některé hotely ji poskytují zdarma, jinde se za tuto službu platí.
InfantDítě ve věku do dvou let
Cestovní pojištěníPojištění osob při cestách na dovolenou do zahraničí i tuzemska. Jeho rozsah si klient sjednává s pojišťovnou. Lze se pojistit například pro případ nemoci, úrazu, ztráty nebo poškození zavazadel či odpovědnosti za škodu na zdraví nebo majetku. Výhodné cestovní pojištění nabízí eTravel ke každému zájezdu.
Cestovní připojištěníRozšíření cestovního pojištění o další položky. Připojistit se lze například pro sporty nebo pro případ zrušení zájezdu ze zdravotních důvodů nebo nevyužitou dovolenou při hospitalizaci nebo předčasném ukončení zájezdu.
Storno zájezduZrušení zájezdu ze strany zákazníka. Pro případ zrušení zájezdu ze zdravotních důvodů je možné se pojistit. V tomto případě kryje pojištění zpravidla 70-80% nákladů na storno, dle podmínek konkrétní pojišťovny.
Pojištění CK proti úpadkuPovinné pojištění cestovních kanceláří dané zákonem. V případě bankrotu cestovní kanceláře má klient nárok na kompenzaci, případně zajištění návratu z dovolené.
DelegátZástupce cestovní kanceláře v místě dovolené. Zastupuje cestovní kancelář v místě pobytu. Zabezpečuje transfer klientů z letiště do hotelu, poskytuje informace, nabízí fakultativní výlety a služby, provází turistické skupiny na výletech atd. Obvykle má na starosti více hotelů nebo ubytovacích objektů a do střediska může dojíždět.
Fakultativní výletZpravidla jednodenní poznávací výlet na zajímavé místo v dané oblasti.
Základní cena zájezduCena na dospělou osobu. Nezahrnuje cestovní pojištění, parkování na letišti nebo další zpoplatněné služby. Za nejmenší cestovatelskou skupinu se považují dvě dospělé osoby. Pokud cestuje jedna dospělá osoba s dítětem, platí se stejná cena, jako by cestovali dva dospělí. V některých případech může mít dítě cenu za dětskou letenku případně i slevu v hotelu/ubytovacím zařízení.

Stravování

Kontinentální servírovaná snídaněJednodušší snídaně, podává se slané nebo sladké pečivo, máslo, džem, čaj, káva a/nebo džus.
Rozšířená kontinentální servírovaná snídaněRozšířená snídaně, obohacená o světlé či tmavé pečivo, vejce, salám, sýr.
Bufetová snídaněSamoobslužný systém švédských stolů. Nabízí se slané i sladké pečivo, sýr, různě upravená vejce, salám, máslo, džem, někde také jogurt, cornflakes, teplá kuchyně, ovoce, káva nebo čaj. Úroveň a bohatost bufetu je dána kategorií hotelu.
PolopenzeSnídaně a večeře. Součástí snídaně bývají nápoje, zatímco večeře jsou zpravidla bez nápojů.
Polopenze včetně nápojůSnídaně a večeře. Součástí večeře je nápoj, většinou 1/4 l vody nebo vína.
Plná penzeSnídaně, obědy a večeře
All inclusivePlná penze (snídaně, oběd a večeře, zpravidla formou bufetu) rozšířená o dopolední či odpolední občerstvení, vybrané nealkoholické a alkoholické nápoje zpravidla místní výroby podávané během dne. Odpolední káva nebo čaj a pečivo, někdy i zmrzlina pro děti. Rozsah stravy se v jednotlivých hotelech liší a je dán také jeho kategorií.
Ultra all inclusiveProgram all inclusive rozšířený o sportovní aktivity, zábavu a další občerstvení.
Servírovaná stravaStravování s obsluhou, většinou výběr z nabídky několika jídel, případně z jídelního lístku. Obědy ani večeře zpravidla nezahrnují nápoje.
Bufetová stravaSamoobslužný systém švédských stolů. Podle denní doby se takto podávají snídaně, obědy i večeře zahrnující předkrm, hlavní chod i dezert. Nápoje zpravidla nejsou součástí obědů ani večeří.
À la carteVýběr z jídelního lístku

Ubytování

Extra bedPřistýlka
Bunk bedPalanda
Twin bedDvě oddělená lůžka
Matrimonial bed, double bedManželská postel, dvojlůžko
Single roomJednolůžkový pokoj. Pokoj s jedním lůžkem případně dvoulůžkový pokoj s jedním neobsazeným lůžkem, většinou bez balkonu.
Double roomDvoulůžkový pokoj. Pokoj pro dvě osoby s dvěma oddělenými lůžky nebo dvojlůžkem, často s možností přistýlky.
Double room + extra bedDvoulůžkový pokoj s přistýlkou
Family roomRodinný pokoj, větší dvoulůžkový pokoj, kde je možné ubytovat nejméně dvě dospělé osoby a dvě děti.
ApartmánPokoj s dvěma pevnými lůžky a oddělená kuchyňka, s možností dalších přistýlek. Případně obývací prostor s vybaveným kuchyňským koutem a rozkládací pohovkou a oddělená ložnice se dvěma lůžky.
StudioJedna místnost s pevnými lůžky a s kuchyňským koutem, obvykle s možností přistýlky.
MezonetApartmán umístěný ve dvou patrech.
SuiteNadstandardní hotelový pokoj typu apartmá bez kuchyňského koutu, zpravidla ji tvoří dvě místnosti.
BungalovSamostatná, stavebně oddělená, ubytovací jednotka v obdobném uspořádání a vybavení jako apartmán.
Vodní vilaStejný typ ubytování jako bungalov/apartmán umístěný na kůlech nad vodní hladinou.
SVSea view, výhled na moře
FSVFull sea view, přímý výhled na moře
SSVSide sea view, boční výhled na moře
GVGarden view, výhled do zahrady
IVInland view, výhled do vnitrozemí
IMaV.Marina view, výhled na přístav
Standardní pokoj Klasický pokoj tvořící většinu ubytovací kapacity hotelu.
Promo pokoj Levnější varianta klasického pokoje. Bývá umístěný v méně prestižní části hotelu, případně má méně atraktivní výhled či starší nábytek a vybavení.
Úsporný pokoj Podobně jako u promo pokoje, za příznivější cenu je potřeba počítat se starším nebo nedokonale funkčním zařízením, případně menší velikostí či horším výhledem.
Joker pokoj O typu pokoje pro vás rozhoduje až recepční na místě podle aktuální obsazenosti hotelu. Může se jednat o nejlepší, ale i o nejméně příznivou variantu.

Informace pro cestovatele

×