Vyberte zemi
24.04–23.06.2021

Rady na cestu do Chile

Doklady a víza

Občané ČR mohou cestovat do Chile na základě platného cestovního pasu a pobývat na tomto území za účelem turistiky po dobu maximálně 90 dnů.

Mezinárodní očkovací průkaz není vyžadován.

Při vstupu do země je cizinec povinen vyplnit tzv. bílou imigrační kartu. Její první část odevzdává při vstupu, druhou je povinen schovat a odevzdat při odjezdu. Přihlašovací povinnost neexistuje.

Zdravotní a bezpečnostní rizika

Mezi ČR a Chile neexistuje dohoda o bezplatném poskytování zdravotní péče, která je v Chile velmi nákladná.

Český občan může zdravotní péči využít pouze tehdy, pokud ji uhradí v plné výši (běžné vyšetření okolo 50 USD, hospitalizace až tisíce USD). Částku po návratu předkládá k úhradě své zdravotní pojišťovně v ČR.

Sjednání kvalitního mezinárodně platného zdravotního pojištění je nezbytné.

Nutno počítat s tím, že některé soukromé kliniky požadují uhrazení zdravotní péče ihned, případně předem v hotovosti, a to bez ohledu na to, zda cizinec má či nemá mezinárodní pojištění.

Chile je poměrně klidnou a bezpečnou zemí, přesto se nedoporučuje navštěvovat např. chudinské čtvrti Santiaga.

Turisticky atraktivní jih je z bezpečnostního hlediska téměř bezproblémový, situaci na severu komplikuje sousedství s Bolivií a Peru, zeměmi produkujícími koku.

........Zajímavosti........

Chile je nesmírně zajímavá země, která se pyšní krásou jezerní oblasti v povodí řeky Bío Bío s několika vyhaslými sopkami, vodopády, jezery a zasněženými vrcholky And i ledovci a samozřejmě místy jako Pacifik a Ohňová země. V Chile můžete obdivovat vicuňu, patagonskou lamu, plameňáky, pelikány, tučňáky a lvouny.

Zajímavosti

Hlavní město Santiago, tak jako všechna jihoamerická města, koloniální centrum s řadou domů z období španělské nadvlády. Santiago je ale také krásné, moderní město, které jako jedno z mála na světě nabízí možnost navštívit lyžařská střediska stejně jako nádherné pláže. V okolí Santiaga se nachází zajímavé vesnice, které lákají poklidnou atmosférou venkovského života. Nezapomeňte navštívit zdejší vinice a okusit lahodná chilská vína.

Velikonoční ostrov a sochy Rapa Nui

Jeden z nejslavnějších ostrovů, obestřený tajemstvími, která jej provází. Velikonoční ostrov je malý, kopcovitý ostrov vulkanického původu ležící v Tichém oceánu. Jedná se o významnou archeologickou lokalitu a jeden z nejvzdálenějších obydlených ostrovů. Velikonoční ostrov proslavily obří kamenné sochy, kterých se zde nachází více než 900. Některé z nich dosahují výšky více než 12 metrů a váží přes 90 tun. Dodnes zůstává tajemstvím vznik a rozmístění soch takových rozměrů po celém ostrově.

Poušť Atacama

Uprostřed nejsušší pouště světa Atacamy, se v nadmořské výšce 2 440 m. n. m., rozkládá městečko San Pedro de Atacama. Poutavé místo láká útulnými hospůdkami i krásou působivého náměstí Plaza de Armas. Zdejší Museo Gustavo Le Paige je považováno za jedno z nejlepších muzeí Jižní Ameriky. Kromě zajímavých památek je San Pedro de Atacama ideálním místem pro výlety do národní rezervace Los Flamengos, na solnou pláň El Salar, za malebnými skalními útvary El Valle del Arcoiris nebo k jednomu z nejvýše položených gejzírů na světě Los Geysers del Tatio.