Vyberte zemi
17.05–16.07.2021

Rady na cestu na Fidži

Doklady a víza

Pro cestu na Fidži je nezbytný cestovní pas s platností nejméně 3 měsíce po návratu a vízum, které občané ČR obdrží na Fidži - tzv. návštěvnické vízum.

Vízum se vystavuje na dobu 4 měsíců od příletu a je možné jej na místě prodloužit na 6 měsíců. Podmínkou pro vstup do země je také zpáteční letenka a dostatek finančních prostředků.

Zdravotní a bezpečnostní rizika

Zdravotní péče je na Fidži na dobré úrovni. Mnoho hotelů má k dispozici hotelové lékaře, ceny za ošetření však mohou být vyšší než u běžných zdravotnických zařízení.

V naléhavých případech poskytují stálou službu nemocnice v Lautoce nebo ve městě Suva, kde byla otevřena také klinika s dekompresní komorou pro potřeby potápěčů. Ostatní nemocnice a kliniky poskytují pouze omezený rozsah zdravotní péče.

Zdravotní péče se hradí, proto se doporučuje uzavřít cestovní pojištění pro exotické destinace.

Pro cestu na Fidži není stanoveno speciální očkování. V případech, že turista pobýval před příletem na Fidži v oblastech postižených žlutou zimnicí, může být vyžadováno očkování proti této nemoci.

Při pobytu na Fidži se turistům doporučuje věnovat zvýšenou pozornost svým osobním věcem, pořídit fotokopie cestovních dokladů a důležitých dokumentů a doklady uložit do trezoru.

Sezóna cyklónů je na Fidži od listopadu do dubna. V zemi se občas vyskytuje horečka dengue, a proto je třeba se bránit před kousnutím moskyty častým používáním repelentních prostředků.

Zajímavosti

Ostrov Taveuni

Ostrov proslulý překrásnou přírodou. U jezera Tagimoucia nacházejícího se v kráteru sopky roste národní květina Fidži - midinilla, která kvete od září do prosince rudými květy. Centrem je městečko Waiyevo, nedaleko od něj (cca 10 min.) se nachází místo, kde prochází 180. poledník.

Viti Levu

Nejvyhledávanější památkou na tomto ostrově jsou písečné duny Sigatoka, které vznikly činností větru u řeky Sigatoka. Tyto duny se táhnou cca 5 km kolem pobřeží a dosahují výšky 20 m a představují významné archeologické naleziště. Byly zde nalezeny kosterní pozůstatky a další předměty např. úlomky keramiky, jejich vývoz je však přísně zakázán!! V roce 1988 byla oblast dun zahrnuta do fidžijského kulturního dědictví.

Národní park Koroyanitu

Fidži zahrnuje šest národních parků, z nichž nejpopulárnějším je překrásný park Koroyanitu. Prostředí úchvatné zeleně nabízí krásu tropické flory a fauny ostrova Fiji. Pohádkový park je ideální místem pro turistiku a horská kola. Koroyanitu oplývá působivým deštným pralesem, vodopády i zelenajícími se hřebeny kopců. Bylo zde zachováno 6 původních vesnic, které přibližují původní život obyvatel a přispívají k udržení tradic. Úžasné místo pro poznání života na Fiji a ráj pro milovníky přírody.

Potápění

Potápění je nejoblíbenější aktivitou na Fiji, které obklopuje obrovský útes. Potápěči si zde užijí překrásné průzračné laguny i svět korálů. Kombinace teplých vod a skvělé viditelnosti dělá z Fiji podvodní ráj. K nejlepším potápěčským lokalitám se řadí Yasawas, Mamanucas, Nadi a Coral Coast. Zajímavé možnosti pro potápění nabízí také Kadavu, Vanua Levu, Tavanui a skupina ostrovů Lau. Fidži je místo, které by příznivcům potápění nemělo zůstat utajeno.