Rady na cestu do Irska

Doklady a víza

Občané ČR mají právo pobývat na území Irska na základě platného cestovního pasu nebo průkazu totožnosti. Při pobytu delším než 3 měsíce, je nutno si zažádat během 3 měsíců od příjezdu o povolení k pobytu.

Zdravotní a bezpečnostní rizika

Čeští občané mají na základě evropského průkazu zdravotního pojištění nárok na poskytnutí nutné zdravotní péče v Irsku. Základní ambulantní ošetření se poskytuje v ordinaci praktických lékařů nebo obvodních zdravotnických střediscích. Nemocniční péči poskytují státní a soukromé nemocnice.

Zdravotnictví v Irsku je oproti ČR na nižší úrovni. Za jakoukoli návštěvu lékaře či den strávený v nemocnici se platí paušální poplatek, v plné výši se hradí předepsané léky. Za ošetření se platí, pokud podmínky zdravotního pojištění v konkrétním případě neumožňují přímé zúčtování.

Bezpečnostní situace zhruba odpovídá poměrům v západoevropských oblastech bez výraznějších přistěhovaleckých menšin.

Zajímavosti

Útesy Cliffs of Moher

Útesy Cliffs of Moher tvořící 8 km dlouhý pás jsou jednou z nejúchvatnějších a nejnavštěvovanějších atrakcí Irska. Rozhled z 214 m vysokého útesu je opravdu adrenalinovým zážitkem s nejúžasnějšími výhledy v Irsku. Po okrajích útesů vedou úzké stezky, po kterých se ti odvážnější mohou vydat. Pocity, které zažijete při pohledu na mořský příboj pod Vámi, jsou nepopsatelné. Na chráněných převisech strmých stěn hnízdí alkouni a další mořští ptáci.

Killarney National Park

Národní park v nádherné krajině se spoustou jezer, vodopádů, řek a historických budov, s množstvím turistických a cyklistických tras patřící k nejnavštěvovanějším. Nachází se na jihozápadním cípu Irska.

Dublin

Hlavní a také největší město Irska Dublin je dokonalým spojením bohaté architektury 18. století, moderních novodobých budov a pověstných irských pubů. Těch sice existuje nespočetně mnoho po celém světě, ale ty originální a s nejlepší atmosférou se nacházejí právě v irském Dublinu. Milovníky dobrého pití zde čekají tři vyhlášená místa - dublinský pivovar Guiness, nejživější čtvrť v Dublinu – Temple Bar plná barů a hospod a palírna irské whiskey Old Jameson Distillery. Prohlídku těchto zajímavostí si však rozhodně neplánujte na jeden den!

Newgrange

Jedna z nejvýznamnějších chodbových hrobek Evropy s nejasným původem se nachází necelých 60 km severozápadně od Dublinu. Podle legendy je hrobkou králů z Tary, ale z průzkumů vyplynulo, že byla postavena přibližně 3200 let před Kristem a zůstala nedotčena až do roku 1699, kdy byla znovuobjevena. Stavba byla vybudována pouze za použití kamenných nástrojů, její průměr dosahuje 100 metrů. Památka je zapsána na seznamu UNESCO a ročně ji navštíví téměř čtvrt milionu lidí.