Vyberte zemi
29.07–28.09.2021

Italské Marche: dovolená v regionu ukrývajícím celou Itálii na jednom místě

Jestli se o nějakém italském regionu mluví jako o turistickém pokladu, jde o region Marche ve střední Itálii. Jedná se sice o oblíbenou turistickou oblast obyvatel severní Itálie, avšak nikde tu nenarazíte na přeplněné pláže či promenády. Pozornosti českých turistů stále ještě Marche uniká. Tento nádherný kus země v sobě přitom ukrývá všechny krásy Itálie na jednom místě - dlouhé pláže, krásné moře, hory, lesy, piniové háje, památky i neuvěřitelné množství muzeí a obrazáren plných umění. Chcete-li poznat Itálii s tím nejlepším, co nabízí, je Marche ideální místo.

Potenza Picena, Marche, Itálie
Potenza Picena, Marche, Itálie

Proč jet na dovolenou do Marche?

Turistika v nádherné krajině

Vyznavači pěší turistiky budou na dovolené v Marche přímo nadšeni mírně zvlněnou oblastí nedaleko provincie Pesaro se zelenými pahorky, která je jako dělaná pro túry a kratší procházky, během nichž si naplno užijí půvab zdejších piniových hájů. Líbit se v Marche bude i milovníkům hor. Region totiž protíná 572 metrů vysoký horský masiv Conero. Turisticky velmi zajímavá je také ohromná koncentrace historických i kulturních památek a obrovské množství muzeí a galerií v italském Marche.

Krásy přírody

K velkým lákadlům pro dovolenou v Marche patří impozantní krasové jeskyně Frasassi, do nichž můžete zavítat v rámci prohlídky. Uvidíte jednotlivé jeskyně, zajímavě nasvícené krápníky vysoké i desítky metrů a ochladíte se ve stále teplotě 14 stupňů, která zde v podzemí panuje. Za vidění rozhodně stojí také národní parky Gran Sasso e Monti della Laga a Monti Sibillini, stejně jako další přírodní parky na území Marche a v jeho okolí.

Region se pyšní pozoruhodným rozložením zástavby při pobřeží, která vás na dovolené v Marche jistě zaujme. Místní lidé tu v historii stavěli svá obydlí na vyvýšených místech nad mořem, aby mohli obdělávat políčka a chovat hospodářská zvířata. Památky a historická centra městeček z toho důvodu najdete v Marche vždy na kopci. S rozšířením turistiky se později začalo stavět i v blízkosti pláží.

Kouzelné pláže

Malebné pobřeží italského Marche lemují převážně písečné pláže. Krásné pláže najdete např. v letovisku Fano, které ukrývá kromě písečné pláže i pláž pokrytou drobným štěrkem. Pláže od sebe odděluje krásný přístav. Kromě pláží stojí v letovisku Fano v italském Marche za zmínku také řada památek ve starobylém středu města. Dále se oblast pyšní výbornou kuchyní plnou ryb, mořských plodů a dobrého vína.

Sirolo beach, Marche
Pláž Sirolo, Marche, Itálie

Kde strávit dovolenou v Marche?

Pokud vyrazíte na dovolenou do Marche ve střední Itálii, najdete tu pěkná místa pro pobyt u moře. Doporučujeme například elegantní lázeňské město Pesaro s řadou památek, jimž vévodí katedrála a hrad Rocca Constanza.

Oblíbená jsou také letoviska rozesetá podél pobřeží jižně od metropole Ancony. Vyzkoušejte dovolenou například v Marcelli di Numana s řadou památek v historické Numaně, v Potenza Picena nedaleko historického Ascoli Piceno či v Lido di Fermo.

Turisticky velmi atraktivní je pak Palmová riviéra na samém jihu kraje Marche. Patří sem Cupra Marittima, kde můžete vidět archeologický park nebo historická perla Grottammare. Za hlavní prázdninové letovisko této oblasti se ovšem považuje San Benedetto del Tronto s proslulou palmovou promenádou. 

Pesaro, Marche, Itálie
Pesaro, Marche, Itálie

Kam dál?

Nezaujala vás Palmová riviéra ani kraj Marche?