Vyberte zemi
22.09–21.11.2021

Rady na cestu do Švédska

Doklady a víza

Pro cestu do Švédska je nutný platný cestovní pas nebo občanský průkaz. Platí bezvízový styk, ohlašovací povinnost při pobytu do 90 dnů neexistuje.

Zdravotní a bezpečnostní rizika

Mezi Švédskem a ČR neexistuje dohoda o poskytování bezplatné lékařské péče, veškeré poskytnuté lékařské ošetření (i převozy sanitními vozy) se platí. Je nutno mít s sebou evropský průkaz zdravotního pojištění. Občanům ČR se doporučuje uzavřít připojištění pro cesty do zahraničí.

Švédsko je zemí poměrně bezpečnou, ve které neexistují žádná zvláštní opatření nebo omezení. I zde se však vyskytují případy kapesních krádeží, vloupání a vykrádání osobních automobilů a autobusů na volných prostranstvích nebo i parkovištích, zejména v nočních nebo brzkých ranních hodinách.

Doporučuje se parkovat na vyznačených místech a zaplatit stanovený poplatek. Pokuty za špatné parkování se udělují i cizincům.

Ve Švédsku platí zákaz kouření v pohostinských zařízeních (nikoliv venku na "zahrádkách"), není dovoleno požívat alkohol na veřejných prostranstvích. Za alkohol je považováno i pivo od 3,5% výše.

Turista, který navštíví Švédsko, má za povinnost respektovat švédské zákony a další předpisy. V zemi se nachází relativně hodně českých občanů ve výkonu trestu z důvodu nelegálního dovozu narkotik.

V severních a odlehlých oblastech a hlubokých lesích je třeba dodržovat základní pravidla pohybu v neznámém terénu. Zvýšená opatrnost se doporučuje zejména při sjíždění řek, horolezectví a horské turistice.

Zajímavosti

Stockholm

Královská metropole Švédska byla postavena na 14 ostrovech propojených 57 mosty. Pyšní se nádhernými středověkými budovami i moderní architekturou. Typickým rysem Stockholmu je množství zeleně, vody a čistota ovzduší. Město nabízí bohatou historii, kulturní život, muzea, památky a atrakce. K zajímavým místům patří Riksdaghusetn (Parlament), kostely, Kungliga operan (Královská opera) a Kungliga slottet (Královský zámek). Mezi četnými galeriemi a muzei vyniká Vasa museet (muzeum-loď Vasa). Populární je zelený ostrov Djurgården. Komu nestačí 14 ostrovů, okolí Stockholmu nabízí dalších bezmála 30 000 ostrůvků.

Jižní Švédsko

Jižní Švédsko je poseto jezery, mnoha zálivy i většími a menšími ostrovy. Dva největší, Gotland a Öland leží na jihovýchodě v Balském moři. Jsou zde i četné pláže. Celé jižní Švédsko je vhodné pro cykloturistiku, trekking, vodní sporty a rybaření.

Významným městem je Göteborg s mnoha divadly, univerzitou a krásnou katedrálou. V Lundu je rovněž univerzita a pěkný románský dóm, v přístavu Malmö si můžete prohlédnout zámek, v Kalmaru zámek a dóm. V Linköpingu je kulturní muzeum-stará čtvrť a dóm. V Norrköpingu jsou památky z doby bronzové (skalní kresby) i zajímavá ZOO se safari.

Střední Švédsko

Zalesněná oblast s mnoha jezery a desítkami ostrůvků zahrnuje několik rezervací a národních parků, kde jsou vynikající podmínky pro trekking a v zimě pro lyžování. Město Uppsala má nejstarší univerzitu v zemi, v Gamla Uppsala jsou mohyly králů, poblíž je zámek Skoklosters s významným muzeem. K nejstarším městům vůbec patří Södertälje, Eskilstuna, Aborga a Nora. U jezera Mälaren stojí slavný zámek Gripsholm, v Örebro je zámek Gustava Vasy. Ve městě Gävle jsou pěkné staré dřevěné domy.

Dalarna

Kopcovitá krajina s hlubokými lesy patří k nejnavštěvovanějším. Jsou zde tři krásná pohoří, dva národní parky a několik rezervací. Turistické a lyžařské stezky patří k nejvyhledávanějším. V Sälen startuje každoročně populární lyžařský závod Vasaloppet.

Härjedalen

Jen řídce osídlená oblast bez jediného města, s nádhernými pohořími, sahajícími do výšky kolem 1 300 m. V místním národním parku je značné množství medvědů.

Jämland

Nejdůležitější turistickou oblast Švédska tvoří vrcholky pohoří sahající do výše téměř 1 800 m, desítky nádherných jezer, vodopády a kaňony. Je zde několik desítek rezervací s bohatou flórou. I tady je možno narazit na medvědy.