Vyberte zemi
16.06–15.08.2021

Rady na cestu do Uruguaye

Víza a doklady

Pro vstup občanů ČR na území Uruguaye je vyžadován platný cestovní pas, u turistických pobytů nepřesahujících 90 dnů platí bezvízová dohoda.

V Uruguayi neexistuje přihlašovací povinnost, cizinci na hraničním přechodu vyplňují pouze vstupní/výstupní formulář.

Při cestách z Uruguaye je nutno počítat s úhradou letištního poplatku.

Zdravotní a bezpečnostní rizika

Zdravotní péče v Uruguayi je na dobré úrovni, fungují státní i privátní zařízení, v zemi existuje kvalitní systém záchranné služby.

Neexistuje dohoda o bezplatném poskytování zdravotní péče. Při cestách do Uruguaye je nutno sjednat cestovní pojištění, případné náklady na zdravotní péči jsou velmi vysoké.

Doporučeno je očkování proti hepatitidě A a břišnímu tyfu. Uruguay požaduje očkování proti žluté zimnici od osob přijíždějících z endemických oblastí výskytu žluté zimnice.

V zemi nehrozí riziko malárie, žluté zimnice či jiných onemocnění, způsobených hmyzem.

V porovnání s ostatními zeměmi Latinské Ameriky lze Uruguay považovat za bezpečnou zemí s nízkou kriminalitou. Při dodržení základních bezpečnostních pravidel je cesta do Uruguaye bezproblémová. Obezřetnost se doporučuje ve větších metropolích, podmínky v zemi jsou srovnatelné s podmínkami v ČR.

Zajímavosti

Montevideo

Hlavní město Uruguaye leží na pobřeží Atlantského oceánu, přibližně 200 km východně od argentinské metropole Buenos Aires. Největší a nejdůležitější město země je významným přístavem, svou oblibu si získalo díky skvělým plážím a úžasné atmosféře. Obdivuhodná je zdejší architektura. Montevideo nabízí krásné náměstí Plaza Independencia, zaujme socha Mausoleo de Artigas, palác Palacio Salvo, divadlo Teatro Solís nebo náměstí Plaza Constitución s katedrálou Iglesia Matriz. Montevideo se pyšní nejvyšší životní úrovní z celé Jižní Ameriky.

Colonia

Překrásný koloniální přístav založený Portugalci v roce 1680 ukrývá působivé historické jádro, které je směsí portugalských, španělských a post-koloniálních architektonických prvků. Na seznam UNESCO bylo město zapsáno roku 1995. V místním námořním muzeu je vystaven vrak Graf Spee, německého válečného křižníku, který byl na počátku druhé světové války potopen u Mar del Platy.

Záliv La Plata

Jedním z největších vývozních artiklů této jihoamerické země jsou krásné pláže na pobřeží Mar del Platy či Atlanstkého oceánu. Rovněž na hranicích s Brazílií se nachází několik atraktivních lagun, nejznámější z nich je Laguna Merín. Záliv La Plata byl dějištěm jedné z námořních bitev během druhé světové války v Atlantiku mezi německým a spojeneckým námořnictvem. Odehrála se 13. prosince 1939 u ústí řeky Rio de la Plata.