Rady na cestu do Austrálie

Doklady a víza

Občané ČR pro cesty do Austrálie potřebují cestovní pas platný minimálně 6 měsíců od plánovaného data odjezdu z Austrálie a platné australské vízum.

Výjimku z vízové povinnosti představuje tranzit přes australská letiště, při němž občané ČR neopustí tranzitní prostor letiště, mají zajištěnou letenku pro odlet z Austrálie, jejich odlet se uskuteční do osmi hodin po příletu a mají doklady požadované pro vstup do cílové země.

Pro řízení motorového vozidla na území Austrálie mohou občané ČR pobývající krátkodobě v Austrálii používat jak mezinárodní řidičský průkaz, tak i český řidičský průkaz s úředním překladem do angličtiny.

Zdravotní a bezpečnostní rizika

Zdravotní péče v Austrálii je na vysoké mezinárodní úrovni, tomu však odpovídají velmi vysoké ceny. Z tohoto důvodu je nezbytné před jakoukoliv, i krátkodobou, cestou do Austrálie uzavřít zdravotní pojistnou smlouvu na cestu a pobyt v zahraničí.

Austrálie nepatří mezi zdravotně rizikové oblasti, zvláštní očkování není nutné. Je však zemí s vysokým výskytem rakoviny kůže, proto je nutná zvýšená ochrana pokožky a očí před slunečním zářením.

Nebezpečí skýtají místní živočichové - jedovatí pavouci a hadi, krokodýli. Při koupání v moři hrozí napadení žralokem, smrtelným nebezpečím jsou jedovaté medúzy (box jellyfish) v tropických vodách severního Queenslandu.

Při koupání a surfování v moři je třeba dát zvýšený pozor na výskyt nebezpečných proudů, které mohou plavce odtáhnout daleko od pobřeží.

Při pobytu ve velkých městech je zejména v nočních hodinách nutná obezřetnost v některých čtvrtích (např. Redfern či Kings Cross v Sydney).

Zajímavosti

Queensland

Velký bariérový útes je jedinečným seskupením korálových ostrovů a stovek druhů ryb, které nenajdete nikde jinde na světě. Táhne se více než 2 300 km podél severovýchodního pobřeží Austrálie. Říká se, že kdo neviděl Great Barrier Reef, jakoby v Austálii nebyl. Dalším nezapomenutelným místem Queenslandu je Brisbane a Zlaté pobřeží (Gold Coast), se zlatistými plážemi a rušným nočním životem a Whitsunday Islands. Na severu státu leží deštný prales Daintree, který je součástí světového přírodního dědictví.

Sydney

Kdo navštíví Austrálii, nesmí vynechat Sydney. Pohled na budovu Sydney Opera House je nezapomenutelný. Její interiér čítá přes 1000 místností. Hned vedle se nachází Harbour Bridge, nejfotografovanější památka Austrálie. Největší, ale ne nejdelší, ocelový most světa se tyčí do výšky 134 m nad přístavem. Jeho stavba trvala 8 let a otevřen byl roku 1932. Jedná se o stejný symbol, jako je Eiffelova věž pro Paříž nebo Socha svobody pro New York.

Jižní Austrálie

Vyhlášený region Barossa a městečko Coober Pedy jsou proslulými nalezišti opálů. Leží zde turisticky atraktivní pouštní oblast Flinders Ranges. Poloostrovy Eyre a Yorke okouzlují svým pobřežím, jako stvořeným pro surfování a rybaření. Hojně navštěvovaný je i Klokaní ostrov (Kangaroo Island).

Západní Austrálie

Překrásný Perth, město na „Labutí řece“ (Swan River), nabízí úchvatné bílé písečné pláže jen několik minut chůze z městského centra. K zajímavostem západní Austrálie se dále řadí Rottnest Island, domovina Quokka, Fremantle, strategický přístav, Monkey Mia - delfinárium. Západní Austrálie okouzluje krásou národních parků, lesů, divoké květeny a vynikajícím vínem.

Severní Teritorium

Právě tady leží ohromující Kakadu National Park, který je součástí světového přírodního dědictví. Zde se také nachází rudý skalní útvar Ayers Rock, kde domorodci dosud pořádají své náboženské obřady. Mezi další zajímavosti, které určitě stojí za zhlédnutí, patří Olgy (Kata Tjuta) či Kings Canyon.