Vyberte zemi
28.07–27.09.2021

Rady na cestu do Belize

Doklady a víza

Pro cestu do Belize je vyžadován cestovní pas s platností nejméně 6 měsíců, zpáteční letenka nebo prokázání se prostředky na zpáteční cestu.

Občané ČR mohou vstoupit na území Belize bez víza a pobývat na něm po dobu nepřesahující 30 dnů ode dne vstupu, pokud se nejedná o výdělečnou činnost či studijní pobyt.

O prodloužení pobytu nad 30 dnů lze požádat příslušné imigrační úřady přímo v Belize.

Při vstupu na území Belize mohou migrační úředníci požadovat prokázání dostatečných finančních prostředků na pobyt v Belize, jejich výše není přesně stanovena. Doporučujeme předložit platnou kreditní kartu, která je při vstupu do země akceptována.

Zdravotní a bezpečnostní rizika

Občané ČR mohou vyhledat lékařskou pomoc v místních zdravotnických zařízeních, neexistuje však dohoda o bezplatném poskytování zdravotní péče.

Pokud cizinec nedisponuje akceptovatelným mezinárodním zdravotním pojištěním, musí veškeré náklady na lékařské ošetření uhradit v plné výši na místě.

Centrální nemocnicí je Karl Heusner Memorial Hospital v Belize City.

Při pobytu v pralesních oblastech se doporučuje očkování proti žloutence A i B a proti žluté zimnici.

Belize patří mezi země s poměrně vysokou mírou obecné kriminality, často spojenou s obchodem s drogami. Největší opatrnost je nutná v hlavním městě Belmopanu a na hranicích s Guatemalou.

Doporučuje se parkovat vždy na hlídaném parkovišti, v autě nenechávat nikdy žádné věci, nebrat stopaře, taxi-službu objednávat prostřednictvím recepční, auta pronajímat pouze u známých půjčoven.

Zvýšenou pozornost svým osobním věcem je třeba věnovat v centru měst, v recepcích hotelů, na autobusových zastávkách a také přímo v autobusech. Cenné doklady, pas a letenku uschovejte v hotelovém trezoru.

Pláže v Belize jsou poměrně nebezpečné, vyznačují se zejména silnými proudy, které mohou neopatrného plavce odnést hluboko do moře.

Zajímavosti

Nejlepší potápění na světě

Belize nabízí podle některých cestovatelů nejlepší potápění na světě. Šnorchlování u druhého největšího korálového útesu na světě, Belize Barrier Reef, je nezapomenutelný zážitek. Vyhledávaná je oblast Ambra Caye. Jedna z hlavních turistických atrakcí láká zkušené i začínající potápěče.

Jedinečná golfová hřiště

Ačkoliv jsou v Belize jen dvě golfová hřiště, jsou velmi efektní. Jedinečné hřiště na ostrově Caye Chapel je náročné, nachází se v rozmanitém terénu s úzkými fervejemi. Roaring River Golf Course se rozkládá v bohaté exotické zeleni s množstvím volně žijících živočichů a je dobrou výzvou i pro zkušené golfisty. Čekají zde výzvy, které udělají dojem.

Úchvatné pláže Belize

Nádherné pobřeží Karibského moře doslova pohltí všechny, kdo mají rádi pláže, šnorchlování a potápění. K místům s nejkrásnějšími plážemi se řadí Ambra Caye, Caye Caulker, Placencia, Hopkins a jižní Belize. Čekají zde osamocené pláže, vyhřáté vody Karibiku i nádherný bariérový tes. Tyrkysové vody a pobřeží Belize nabízí dostatek atrakcí a aktivit. Dovolenou v Belize si dokonale užijete.

Pozůstatky tajemné civilizace Mayů

Belize se nacházelo v samotném centru staré mayské civilizace, a tomu odpovídá i množství památek. Belize nabízí největší koncentraci mayských chrámů a dochovaných uměleckých předmětů. K tomu nejlepšímu patří chrám El Caracol, Tikal, k dalším mayským ruinám, které stojí za návštěvu, patří Cahal Pech, Altun Ha, Xunantunich a Lamanai.