Rady na cestu do Bolívie

Doklady a víza

Pro cestu do Bolívie musí občan ČR předložit cestovní pas ČR s platností nejméně 6 měsíců, zpáteční letenku a doklad o očkování proti žluté zimnici (do určených oblastí Amazonie).

U turistických cest do Bolívie nepřesahujících 90 dnů platí pro občany ČR bezvízový styk. Přihlašovací povinnost není v Bolívii zavedena.

Zdravotní a bezpečnostní rizika

V Bolívii funguje síť soukromých a státních zdravotnických institucí, přičemž soukromá zařízení poskytují péči na vyšší úrovni.

Pro pobyt v Bolívii by měl mít každý cestovatel sjednáno zdravotní pojištění. Na jeho základě je poskytována nezbytná lékařská péče. Je nutno počítat s úhradou ošetření, proplacení nákladů řeší pacient na základě doložených účtů se zdravotní pojišťovnou v ČR.

Bolívie je zemí s poměrně vysokou pouliční kriminalitou. Pro pobyt platí všechna obecná pravidla, jejichž dodržováním lze předejít okradení. Zejména není vhodné cestovat a pohybovat se po městě v noci, chodit do odlehlých čtvrtí.

Za nejnebezpečnější regiony Bolívie jsou považovány La Paz, Santa Cruz a Cochabamba. Před cestou je doporučeno kontaktovat zastupitelský úřad a dotázat se na aktuální situaci v zemi.

Ve městech jsou pro přepravu bezpečnější taxi než místní mikrobusy, ve kterých dochází k okrádání turistů. Všeobecně platí, že při cestování hromadnou dopravou (taxi, mikrobus) je třeba se mít na pozoru.

S ohledem na náročné atmosférické poměry v La Pazu, související s vysokou nadmořskou výškou, se doporučuje pohybovat se v tomto městě a obdobně výše položených oblastech spíše pomaleji a častěji odpočívat, nejíst těžká a tučná jídla a přijímat velké množství tekutin.

Zajímavosti

Vysokohorská republika v srdci jihoamerického kontinentu láká cestovatele především svou přírodou. Poznáte impozantní místa jako Andy, amazonský prales a jezero Titicaca. Z fauny stojí za zmínku především medvěd, jaguár, vicuna, lama, alpaka, tapír, želvy, krokodýli a vládce nad Andami kondor. Bolívie je také velmi zajímavá svými nalezišti minerálů.

La Paz

Největší město Bolívie, La Paz, leží ve výšce okolo 4 000 m. n. m., a je nejvýše položeným hlavním městem světa. Obklopují jej vrcholy majestátných hor, mezi nimi i nejslavnější hora Bolívie, Illimani, měřící 6 460 m. Více než polovinu obyvatel tvoří potomci Indiánů. K lákadlům města patří kostel Iglesia de San Francisco z 16. století nebo jedinečný Čarodějnický trh - Mercado de Hechiceria, kde se dají zakoupit nejrůznější amulety, podivné elixíry, sušené mrtvolky zvířat, ale i výborné sladkosti. Za návštěvu stojí Museo de Metales Precioso Pre-Columbinos, věnované předkoloniální těžbě a zpracování zlata, stříbra i mědi, Museo Tabmo, či zajímavé muzeum Museo de Coca, zaměřené na tuto magickou rostlinu. Přibližně sedmdesát kilometrů od La Paz se nachází archeologické centrum Bolívie a naleziště Tiahuanaco.

Potosí

Koloniální město, v 16. století největší průmyslový komplex na světě, kde se těžilo stříbro. Oblast Potosí má významné technické a architektonické památky, město bylo zapsáno na seznam UNESCO. Uličky centra zdobí typické domy se španělskými balkony, bohatě zdobené kostely a chrámy. Jedním z nejzajímavějších je jezuitský kostel La Compaňía de Jesús, krásou okouzlují i kostely Iglesia de Belén (Betlémský kostel) a Iglesia de Mercéd (kostel Boží milosti).

Národní park Torotoro

Národní park Torotoro se řadí k menším národním parkům. Leží na východě jihoamerických And a je významnou paleontologickou lokalitou s hlubokými kaňony, jeskyněmi a nalezišti fosílií. K nejatraktivnějším místům parku patří jeskyně Humajalanta, dlouhá 4 600 metrů a hluboká 164 metrů, naleziště dinosauřích pozůstatků, kaňon Waca Senq'a s vodopády a přírodními bazénky a archeologické naleziště Llama Chaqui. Nádherný kout přírody, který stojí za to.