Vyberte zemi
29.07–28.09.2021

Rady na cestu do Brazílie

Doklady a víza

Občané ČR mohou vycestovat do Brazílie na základě cestovního pasu s minimální platností 6 měsíců po návratu.

Na území Brazílie mohou pobývat bez víza po dobu 90 dnů za účelem turistiky. Tato doba může být prodloužena za předpokladu, že celková doba nepřesáhne 180 dnů v jednom kalendářním roce.

Přihlašovací povinnost za turistu automaticky vyřizuje hotel.

Doklad o očkování (mezinárodní očkovací průkaz) se u občanů evropských zemí nevyžaduje, pokud do Brazílie necestují z jiných jihoamerických zemí s rizikem žluté zimnice.

Při cestách do okolních států (s výjimkou letecké přepravy) je třeba dbát na zajištění výstupního razítka brazilských pohraničních orgánů do cestovního pasu a odevzdání druhé části hraniční průvodky, kterou cestovatel obdrží při vstupu do Brazílie. Bez výstupního razítka vznikají potíže s opětovným vstupem do země. Totéž platí při vstupu do Brazílie.

Zdravotní a bezpečnostní rizika

Zdravotní péče v soukromých zařízeních v Brazílii je na vynikající úrovni. V případě nehody turisty zdarma ošetří pouze státní veřejná nemocniční zařízení. Pacient je vždy povinen zaplatit ošetření bezprostředně na místě, po návratu do ČR žádat o refundaci u pojišťovny, u níž má uzavřeno cestovní pojištění.

Pokud pacient nemá uzavřeno cestovní pojištění, je nutné hradit ošetření v hotovosti nebo platební kartou. V případě hospitalizace je potřeba složit předem částku 1 000-2 000 dolarů nebo předložit platební kartu, garantující úhradu poskytnutých zdravotních služeb.

Speciální očkování není vyžadováno, doporučuje se však očkování proti žluté zimnici, která je rozšířená na celém území, dále očkování proti hepatitidě typu A + B a břišnímu tyfu. Při cestách do oblasti Amazonie je rovněž doporučeno užívání antimalarik.

V deštivé a teplé sezoně prosinec až květen, místy až srpen, je v Brazílii obvyklý výskyt horečky dengue, proti níž neexistuje očkování. Výskyt choroby je v Brazílii endemický; k nejohroženějším oblastem patří severovýchod, středozápad a stát Rio de Janeiro.

Významné riziko přestavuje také možnost nakažení AIDS.

Brazílie je země s vysokou úrovní kriminality. Turisté jsou často terčem přepadení, proto se doporučuje ponechávat veškeré doklady v hotelovém trezoru, v ulicích měst se pohybovat pouze s kopií cestovního pasu a omezeným množstvím finančních prostředků. Při loupežném přepadení se nedoporučuje klást jakýkoli odpor.

Svou pouliční kriminalitou je vyhlášené Rio de Janeiro. V zájmu vlastní bezpečnosti nenavštěvujte chudinské čtvrti, tzv. favely, vyhněte se tunelům. Pohybujte se ve skupině či s davem, v noci využívejte služeb taxi i na krátké vzdálenosti.

V případě pocitu, že jste sledováni, okamžitě zamiřte do relativně bezpečných míst (obchodu, recepce hotelů apod.), neváhejte se obrátit na nejbližšího uniformovaného policistu. Podezřelým osobám (na zemi ležícím či podivně se chovajícím) se raději zdálky vyhýbejte (raději přejděte na protější chodník).

Pokud Vám bude ukraden cestovní pas, vyžádejte si na policejní stanici protokol o krádeži, po té se urychleně spojte s českým zastupitelským úřadem.

Přímořská turistická letoviska jsou považována za bezpečná.

Zajímavosti

Rio de Janeiro

Největší turistické centrum Brazílie si získalo oblibu díky poloze, nabízí prales, hory a záliv Guanabara. Nechybí věhlasné památky jako sídlo opery Teatro Municipal nebo kostel Convento De Santo Antonio. Skvělý odpočinek si lze dopřát v největším městském parku na světě - Partie de Flamengo. Žádná dovolená v Brazílii nebude úplná, pokud neuvidíte Rio de Janeiro z vrcholu Cordovado. Symbol Brazílie se sochou Krista Vykupitele, nabízí unikátní pohled na Rio i proslulou pláž Copacabana. Socha vznikla v roce 1931 jako ikona brazilské nezávislosti. V roce 2007 se stala novodobým symbolem divů světa.

Sao Paulo

Největší město Jižní Ameriky láká slavnou ulicí mrakodrapů Avenida Paulista, finančními bulváry či muzeem De Arte De Sao Paulo s expozicí uměleckých děl světoznámých malířů. Na ulici Vital Brasil je k vidění hadí farma Iistituto Butantá. Hadi se zde chovají kvůli jedu, ze kterého jsou vyráběny léky. Nepřehlédnutelný je nejvyšší kostel ve městě Catedral da Sé de São Paulo, měřící 92 metrů.

Vodopády Iguacu

Iguacu Falls, považované za jeden ze sedmi přírodních divů světa, jsou dalším magickým místem, které ukrývá velkolepá Brazílie. Vodopády ležící na hranici s Paraquayí a Argentinou skýtají nezapomenutelný pohled na bezmála 300 vodopádů padajících z výšky téměř 100 metrů. U burácejících vodopádů se nabízí adrenalinové vyjížďky na člunech. Nepochybně nejúžasnější vodopády světa by návštěvníkům Brazílie rozhodně neměly uniknout.

Rezervace Pantanal

Středozápad Brazílie je známý svou krásnou přírodou. Vyhlášeným úsekem je přírodní rezervace Pantanal. Zvláštní krásou přitahuje oblast Bonito v Mato Grosso do Sul, kde jsou k vidění jeskyně, vodopády a průzračné vodní toky. Pantanal láká rybáře, neboť je jedním z nejlepší míst pro rybaření v Jižní Americe. A kdo rád pozoruje ptáky, pak by Pantanal neměl minout!