1. eTravel.cz
  2. Cookovy ostrovy
  3. Praktické rady na cestu na Cookovy ostrovy

Rady na cestu na Cookovy ostrovy

Doklady a víza

K turistickým cestám na Cookovy ostrovy není potřeba vízum, stačí platný cestovní pas. Visitors visa je udělováno po příletu na ostrovy a může být prodlouženo až na 6 měsíců na Immigration office v Rarotonga.

Zdravotní a bezpečnostní rizika

Zdravotnictví na Cookových ostrovech nedosahuje evropského standardu, v případě ošetření je nutno uhradit péči v hotovosti.

Před cestou se doporučuje sjednat kvalitní mezinárodní zdravotní pojištění platné pro oblast Oceánie, které umožní pozdější refundaci úhrad za poskytnutou zdravotní péči.

V zemi se občas vyskytuje horečka dengue a proto je třeba se bránit před moskyty častým používáním repelentů.

Cookovy ostrovy jsou v zásadě bezpečnou zemí a doporučujeme dbát preventivní obezřetnosti.

Sezóna cyklónů je na Cookových ostrovech od listopadu do dubna, avšak tropické bouře včetně cyklónů se mohou vyskytnout kdykoliv během roku.

Zajímavosti

Ostrov Rarotonga

Rarotonga je ostrov, kterému vévodí vulkanická hora, korálový útes a laguna. Pobřeží pokrývají plantáže kokosových ořechů, vesničky a hotýlky. Ve vnitrozemí se ukrývá deštný prales, vodopády a kužel sopky často v mlžném oparu. Zajímavé jsou trosky paláce Matai a paláce Pa, stále funkční domorodá svatyně Marae. Ostrov Ratoronga obklopuje bariérový útes, na pobřeží jsou bělostné pláže, k vyhlášeným patří Muri a Titikaveka. Vynikající podmínky ocení milovníci šnorchlování, potápění, surfování a plachtění. Rovněž sportovní ryáři si přijdou na své.

Město Avarua

Hlavní a jediné město Cookových ostrovů umožňuje poznání historie a kultury ostrova. Skvělým místem je Národní kulturní centrum (National Cultural Centre), které sdílí sbírky s Národní knihovnou a Národním muzeem. Kromě obchodů, kaváren a restaurací se zde nachází jachetní přístav. Městečko Avarua je tak malé, že jej lze pohodlně prozkoumat pěšky během jednoho dne.

Ostrov Aitutaki

Častý cíl denních výletů z Rarotongy. Jsou zde čisté pláže a pěkné lesy. Zdejší mělká laguna, je jako mnohé jiné v Pacifiku, označována za nejkrásnější na světě. Archetyp toho, jak si lidé představují tichomořský ostrov. Sen Jižních moří. Blízko ostrova leží menší ostrůvky, z nichž zejména One Foot Island je opředen mnoha tajemnými domorodými pověstmi (na jihovýchodu laguny). Asi třicet minut chůze od zdejší nemocnice do vnitrozemí leží „Kámen Rae“ (The Te-Poaki-O-Rae), vulkanický sloup, mající pro místní obyvatele posvátný význam. Na pláži se lze setkat s obřími želvami.

Ostrov Atiu

Na ostrově je jediný motel s osmi lůžky, a může se stát, že budete jediným turistou na ostrově. Najdete zde pláž Oravaru, na které poprvé přistál kapitán Cook, po němž mají ostrovy jméno. Les, archeologické naleziště. Pověstné jsou i zdejší nápadité domorodé kroje. Vaří se tu i domácí pivo, na které jsou turisté (většinou pouze muži) někdy zváni, zdejší káva je znamenitá.

Curacao--------