Vyberte zemi
10.05–09.07.2021

Rady na cestu do Indie

Doklady a víza

Ke vstupu do Indie je zapotřebí cestovní pas s platností minimálně 6 měsíců od vstupu do země a platné indické vízum.

Žádost o vyřízení víza je nutné podat osobně nebo prostřednictvím zástupce, písemné žádosti se nepřijímají. Vyřízení žádosti trvá asi 7 dní. V žádném případě není možné obdržet indické vízum na hraničním přechodu na letišti v Dillí.

Osoba přijíždějící do Indie na základě turistického víza zde může pobývat po dobu stanovenou vízem. Jakmile zemi opustí, může se na její území vrátit až po uplynutí dvouměsíční lhůty.

Zdravotní a bezpečnostní rizika

Turisté, kteří v 6 dnech před vstupem na území Indie navštívili nebo jen tranzitovali přes Afriku, Jižní Ameriku nebo Papuu Novou Guineu, musí předložit platné potvrzení o očkování proti žluté zimnici.

........Zdravotní a bezpečnostní rizika........

Lékařská péče v Indii je na nízké úrovni a nemocnice odpovídající evropskému standardu lze nalézt jen v největších městech (Dillí, Mumbai, Kalkata apod.). Lepší péči než státní zařízení poskytují soukromí lékaři.

Zdravotní péči je nutno hradit v hotovosti, jako nezbytné se jeví uzavření cestovního zdravotního pojištění.

Před odjezdem se doporučuje očkování proti břišnímu tyfu, poliomyelitidě a virové hepatitidě A+B, případně meningitidě a japonské encefalitidě.

Je nutné dodržovat osobní hygienu a pít vodu pouze z uzavřených a pečetěných plastikových lahví.

V některých oblastech Indie hrozí větší výskyt malárie a horečky dengue, ve volné přírodě je nutné dát pozor na hady, jedovaté pavouky, dotěrné opice.

Velkým problémem cizinců jsou průjmová onemocnění. Zpravidla se jedná o tzv. cestovní průjem, jenž se dostavuje čtvrtý až pátý den po příjezdu do Indie. Pokud po 2-3 dnech neustane, je třeba vyhledat lékaře.

Vážným problémem je v Indii vzteklina. Vzhledem k značnému riziku nákazy se doporučuje chránit před volně pobíhajícími psy.

V pohraničních oblastech sousedících s Tibetem a Nepálem existuje v době od srpna do listopadu riziko nákazy japonskou encefalitidou, ta se vyskytuje i na nejjižnějším cípu Indie v době od března do května.

Indie je pro Evropany relativně bezpečnou zemí, větším problémem je pouze narůstající pouliční kriminalita a kapesní krádeže. K největšímu počtu okradení turistů dochází v levných hotelích, ve vlacích a při pouliční směně valut.

Při soukromé cestě je nutno se vyvarovat jakýchkoli cest do Kašmírského údolí v indickém svazovém státě Džammú a Kašmír. Každoročně zde dochází k případům postřelení a dokonce i zastřelení cizích turistů, únosům a zadržování jako rukojmí.

Zajímavosti

Kalkata

Pozoruhodná Kalkata je zajímavá koloniální čtvrtí či nejrušnějším mostem planety, s názvem Howrah Bridge. Naleznete tady první moderní metro v Indii i místo odpočinku Matky Terezy, můžete navštívit její hrob či dětský domov, který sama založila. Návštěva chrámu krvelačné bohyně Kalighat, jíž zde dennodenně obětují kozu, je téměř nutností. K vyhledávaným místům patří vojenská pevnost Fort William, chrám Kalighat nebo nejlepší muzeum Indie kalkatské Indické muzeum.

Taj Mahal

Nejznámější památkou a symbolem Indie je bezesporu Taj Mahal. Slavná hrobka z bílého mramoru vyzdobená polodrahokamy je považována za jeden z osmi divů světa. Jeho architektonická krása vyniká obzvláště při západu či východu slunce. Taj Mahal nechal postavit císař Shah Jahan pro svou manželku, královnu Mumtaz Mahal. Obrazce tohoto architektonického skvostu jsou vytvářeny polodrahokamy vloženými do mramorových desek.

Karneval v Goa

Vyhledávané letovisko, pyšnící se dlouhými písečnými plážemi zlatavé barvy, kromě hotelových komplexů na břehu moře zaujme plantážemi s exotickým kořením (tzv. Spice Plantation) a gigantickými kostely, které jsou pod záštitou UNESCO. Zvláštní a očekávanou událostí v Goa je masopustní čas a období karnevalu. Každoročně v únoru přichází čas veselí a průvodů. Unikátní Goa Carnival trvá tři dny a tři noci a po celou dobu ulice hýří barvami, hudbou a tancem. Tato událost přitahuje tisíce návštěvníků z celého světa.