Vyberte zemi
17.05–16.07.2021

Rady na cestu do Indonésie

Doklady a víza

Pro vstup na území Indonésie je pro občany ČR nutný cestovní pas s platností minimálně 6 měsíců od data vstupu, zpáteční letenka a vízum.

Občané ČR mohou na základě platného cestovního dokladu obdržet na některých vybraných mezinárodních hraničních přechodech Indonéské republiky tzv. vízum „při příjezdu (on arrival)“, tedy tranzitní vízum na 7 dnů, nebo pobytové vízum na 30 dnů. Vízum lze prodloužit na dalších 30 dní u orgánů imigrační policie ve vnitrozemí.

Zdravotní a bezpečnostní rizika

Dobrou a kvalitní zdravotnickou péči poskytují pouze soukromá zdravotnická zařízení, která se nacházejí v největších městech. Péče je drahá a hradí se.

Doporučuje se očkování proti virové hepatitidě A (B při delším pobytu, vysoce endemická je i virová hepatitida E), poliomyelitidě a břišnímu tyfu. Před odjezdem do Indonésie je třeba prověřit platnost očkování proti tetanu, popř. proti poliomyelitidě.

Riziko nákazy malárií je celoroční na celém území, s výjimkou Jakarty, větších měst a významných turistických center na Jávě a Bali. V zemi se vyskytují komáři přenášející horečku dengue.

Mezi zvířaty je značně rozšířena vzteklina, při pobytu v nepřehledném terénu hrozí nebezpečí uštknutí jedovatými hady.

V souladu s indonéskými o předpisy a zákony se cestovatelům z ČR připomíná, že jsou povinni mít s sebou vždy osobní doklady pro případnou kontrolu totožnosti.

Občané ČR, pobývající zejména v hlavním městě Jakartě ale i jiných větších městech, by měli dodržovat obecné zásady preventivní bezpečnosti, zvýšenou pozornost pak věnovat otázce pouliční kriminality. Největší koncentrace kriminálních živlů je na ostrově Bali, kde nejčastěji dochází k okrádání nepozorných turistů.

Indonésie je muslimská země, kdeislám nabývá na významu, proto je nutné respektovat určité zásady (např. odívání - zejména u žen, požívání alkoholu).

Indonésie patří mezi země, které tvrdě postihují držení, přechovávání, požívání a obchodování s drogami. Tresty smrti za drogové delikty jsou nekompromisně vykonávány i na cizích státních příslušnících.

Indonésie patří mezi země, kde je riziko teroristického útoku aktuální. Doporučuje se věnovat maximální pozornost osobní bezpečnosti, informovat se o aktuální situaci v zemi. Zvýšené riziko je v průběhu náboženských svátků, zvlášť během postního měsíce Ramadánu, kdy mohou radikální militantní skupiny provádět zastrašující akce.

Zajímavosti

Národní park Komodo

Národní park rozkládající se mezi ostrovy Komodo, Rinca a Flores, byl založen v roce 1980 a je součástí světového dědictví UNESCO. Hlavním lákadlem parku je výskyt největšího ještěra na světě, vzácného Varana komodského. Kromě tohoto ještěra zde můžete pozorovat žraloky, manty, mořské želvy nebo delfíny. Prvořadým posláním parku ale zůstává ochrana varana komodského.

Sumatra

Druhý největší ostrov v Indonésii ukrývá úžasný svět pohoří, horkých pramenů, neprozkoumané džungle a rezervací. Místa jako Bengkulu či Gedung Wani nabízí nádherné prostředí, kde potkáte slony, tygry či nosorožce. K vyhledávaným atrakcím ostrova patří okouzlující pláže východního pobřeží. Co ale poutá největší pozornost je jezero Toba na severu Sumatry. Jedná se o mamutí sopečný kráter, který vznikl po obrovské erupci před 74 000 lety, která tehdy změnila světové klima.

Ostrov Sulawesi

Potápěčských základen se v Indonésii nachází mnoho. Mezi navštěvované oblasti patří ostrov Derawan a Sangalaki, rájem potápěčů je však ostrov Sulawesi. Vyhlášeným místem je Pulau Bunaken s korálovými stěnami. Lembeh Strait na severu Sulawesi nabízí i potápění k vrakům několika lodí. Nusa Penida je oblast vyhledávaná milovníky velkých ryb a nachází se na jihovýchodě od Bali. Nevýhodou jsou někdy silné proudy a studená voda.

Bali

Bali je nejvyhledávanějším ostrovem celé Indonésie, nazývaný ostrovem bohů nebo tisíce chrámů. Tyto názvy pramení z toho, že je Bali jediné mimoindické hinduistické místo. Nejnavštěvovanějšími oblastmi jsou Nusa Dua, Kuta, Sanur. Kromě turistických letovisek, dlouhých písečných pláží a nočního života, můžete na Bali obdivovat stovky chrámů. Dominantou ostrova je posvátná hora Gunung Agung, sopka a nejvyšší hora Bali, která byla podle legend postavena jako střed hinduistického vesmíru.