1. eTravel.cz
  2. Jihoafrická republika
  3. Praktické rady na cestu do Jihoafrické republiky

Rady na cestu do Jihoafrické republiky

Doklady a víza

Pro cestu do Jihoafrické republiky je nutný cestovní pas platný ještě minimálně 30 dnů po návratu. V případě turistických cest nepřesahujících 90 dnů se vízum nevyžaduje. Doba může být při vstupu do země imigračními úředníky omezena, proto se doporučuje si tuto okolnost na vstupním štítku vylepovaném do cestovního dokladu pečlivě ověřit. Přihlašovací povinnost není.

Zdravotní a bezpečnostní rizika

Zdravotnictví v JAR je na poměrně vysoké úrovni, je však značný rozdíl mezi státními zdravotnickými zařízeními s bezplatnou nebo velmi levnou péčí a soukromými zdravotnickými zařízeními, kde jsou ceny lékařského ošetření značně vysoké.

Dohoda o bezplatné lékařské péči mezi ČR a JAR neexistuje, proto se doporučuje uzavřít cestovní připojištění na úhradu léčebných výdajů.

Doporučuje se očkování proti tetanu, hepatitidě typu A a B a tyfu.

V případě cest do Krügerova parku nebo národních parků v provincii Kwazulu Natal, je žádoucí vybavit se účinným antimalarikem a užívat jej vždy ve spojení s repelentem.

Nedoporučuje se koupání ve stojatých vodách s ohledem na nebezpečí napadení krokodýly, hrochy a na výskyt bilharzie.

JAR je země s nejvyšším počtem HIV pozitivních osob a dalšími pohlavními chorobami. Doporučuje se zvýšená opatrnost, zejména při styku s krvácivými poraněními. V zemi je značně rozšířena i tuberkulóza.

V Jihoafrické republice je vysoká míra kriminality, zejména ve velkých městech, většina zlodějů a kapsářů se neostýchá použít zbraně.

Vyhýbejte se návštěvám odlehlých sídlišť, osamělým procházkám ve večerních hodinách, cenné věci uchovávejte v trezoru.

Pokud budete cestovat autem, držte se hlavních cest a vždy si pečlivě zkontrolujte zamykání dveří a zavírání oken. Jihoafrickou policii můžete kontaktovat 24 hodin denně, vždy vám rádi pomohou.

Turisté jsou častým cílem násilné trestné činnosti, proto je vhodné na sebe neupozorňovat cennostmi. Vzhledem k situaci v JAR se doporučuje maximální obezřetnost a dodržování obecných zásad pro cestování.

Zajímavosti

Garden Route

Jedna z nejznámějších pobřežních tras měřící okolo 200 km začíná u Mossel Bay a protíná národní park Tsitsikamma. Svěží, voňavá, pestrobarevná, úchvatná. Podobných přívlastků, nese legendární Garden Route, bezpočet. Největší lákadlo Jižní Afriky přitahuje pozornost úchvatným pobřežím se zářivými plážemi, skalnatými útesy a bohatou místní florou. Květy strelicií, gladiol či watsonií hýří všemi tvary, barvami a vůněmi. Zdejší ploché prvotřídní vlny vábí surfařskou elitu celého světa. Na své si přijdou hráči golfu, vyznavači tenisu či turistiky. Garden Route, to je omračující příroda. Pobřežní cesta končí v Port Elizabeth, což je 5. největší město JAR.

Kapské město

Okouzlující město, které původně sloužilo jako přístav pro holandské lodě, je vyhledávané pro nádhernou přírodu. Památky najdete v části Central Business District a na Long Street. Symbolem Kapského města je Stolová hora, k níž Vás vyveze lanovka. Zajímavostí je, že hora nemá vrchol a její nejvyšší místo je plošinou ve výšce 1 086 metrů. Mezi vyhledávaná místa patří ostrov Robben Island, v zálivu Table, kde byli dříve vězněni zločinci a političtí odpůrci. Od roku 1999 je zapsán na seznamu UNESCO.

Potápění se žralokem lidožravým

Dobrodružstvím spojovaným s Jižní Afrikou je potápění se žralokem lidožravým. Jeho domovem je Gansbaai Dyer Island ležící 100 km od Kapského města. Žraloci jsou nejprve nalákání k lodi na chutnou potravu, poté jste umístěni do bezpečné klece, odkud můžete tyto nádherné tvory pozorovat. Netroufnete-li si rovnou na žraloky, zkuste Hermanus, nejlepší místo pro pozorování velryb.

Město zlatokopů

Johannesburg, nejlidnatější město Jihoafrické republiky je centrem obchodu se zlatem a diamanty. Okolí města je doslova posázeno nalezišti s nerosty. Turisticky vyhledávaným místem je Gold Reef City, „město zlatokopů“, kde se seznámíte s tím, jak odlít zlatou cihlu nebo navštívit zlatý důl. Zajímavou zastávkou je návštěva galerie Johannesburg Art Gallery, Museum Africa (africké muzeum) nebo Mandelova muzea.