Vyberte zemi
15.04–14.06.2021

Rady na cestu do Keni

Doklady a víza

Požadavkem pro vstup na území Keni je cestovní pas, jehož platnost musí být minimálně o 6 měsíců delší, než plánovaný pobyt a platné vstupní nebo tranzitní vízum.

Vízum je možno vyřídit na Velvyslanectví Velké Británie v Praze, Velvyslanectví Keni v Haagu nebo po příletu na letišti v Keni.

Pro vstup není nutné se prokazovat dokladem o zajištění finančních prostředků.

Zdravotní a bezpečnostní rizika

Pro poskytnutí zdravotní péče v Keni je nutné sjednání pojištění u známých zdravotních pojišťoven, které garantují úhradu nákladů. V každém případě je vhodné mít s sebou kreditní kartu, neboť přijetí pacientů k ošetření je často podmíněno solventností.

Hledat ošetření ve státních zařízeních, a to i v hlavním městě, je pokládáno za riskantní. Pro ošetření je vhodné vyhledat soukromé nemocnice, které jsou na velmi dobré úrovni.

Mezinárodní očkovací průkaz s očkováním proti žluté zimnici není vyžadován u cestujících, kteří přilétají přímo z Evropy.

Není stanoveno povinné očkování, přesto se doporučuje očkování proti žluté zimnici, hepatitidě A, břišnímu tyfu. Před nástupem cesty je vhodné začít užívat antimalarika, pokud je lékař doporučí.

Vnitropolitická a bezpečnostní situace v zemi se zhoršuje. Roste kriminalita v hlavním městě, na hlavních komunikacích i v turisticky atraktivních oblastech. Množí se loupežná přepadení, nezřídka s použitím střelných zbraní, setkat se můžete se sexuálním obtěžováním.

Nebezpečnými oblastmi jsou severní oblasti provincie Rift Valley, severní oblasti východní provincie, zejména parky Samburu, Buffalo Springs a Shaba, téměř celá severovýchodní provincie, zvláště oblasti sousedící se Somálskem.

Nedoporučuje se cestování automobilem samostatně a po setmění. Vždy je vhodný doprovod nejméně jednoho dalšího automobilu kvůli bezpečnosti nebo možným poruchám. Většina silnic je ve špatném stavu.

Při cestách je vhodné neustále sledovat situaci kolem sebe a na ulici si udržovat větší odstup. Při jízdě autem je bezpodmínečně nutné mít uzamčené všechny dveře a vytažená okna.

Zajímavosti

Národní rezervace Maasai Mara

Maasai Mara navazuje na národní park Serengeti v Tanzánii a je nejznámější a nejnavštěvovanější národní rezervací. Představuje unikátní příležitost spatřit největší populaci lvů v Keni, ale také gepardy, zebry, antilopy, žirafy, hrochy, šakaly, hyeny. Může se pochlubit 452 druhy ptáků. Opravdu nezapomenutelný zážitek vám přinese pozorování stěhování stád pakoňů a zeber, přesouvající se na nové pastviny. V rezervaci je možnost navštívit masajské vesnice – Enkangu a poznat tak základní tradice a způsob života Masajů.

Viktoriino jezero

Druhé největší jezero světa, o rozloze 70 000 km2, vyplňuje mělkou příkopovou propadlinu. Je místem, kde pramení řeka Nil. Jezero objevil anglický dobrodruh J. Speke a pojmenoval jej po britské panovnici. Na břehu jezera leží třetí největší město Keni, Kisumu. Sošky, které si uvidíte na tržištích, pocházejí z těžby steatitu, které se nachází právě ve Viktoriině jezeře.

Ostrov Lamu

Romantický „ostrov oslů“ nabízí opravdovou středověkou atmosféru, kde poznáte, jak vypadá živé muzeum svahilského obyvatelstva. Ostrovem Oslů je nazýván proto, že uličky jsou zde příliš úzké pro motorová vozidla, a tak doprava probíhá pomocí milých oslíků nebo „po vlastních.“Kouzlo, které tento ostrov má, je jen těžko popsatelné. Na ostrově Lamu se nachází největší kamenné město na východoafrickém pobřeží - Mkomani. Nejstarší památkou města je mešita ze 14 století.