Vyberte zemi
12.05–11.07.2021

Rady na cestu do Kolumbie

Doklady a víza

Pro turistické účely platí mezi ČR a Kolumbií bezvízový styk. Cestovatel při příjezdu musí požádat o povolení ke vstupu, které lze získat v běžných případech maximálně na 180 dní.

Pro povolení vstupu je zapotřebí cestovní pas s platností nejméně šest měsíců a alespoň třemi volnými stránkami.

Zdravotní a bezpečnostní rizika

Čeští občané při návštěvě Kolumbie hradí případné náklady spojené se zdravotní péčí a ošetřením v hotovosti na místě. V případě závažnějších lékařských zákroků se vyžaduje úhrada předem.

Je žádoucí sjednání kvalitního zdravotního pojištění a dostatek hotovosti pro nenadále případy nutného ošetření nebo hospitalizace. Kvalitní nemocnice se nachází v Bogotě.

Není předepsáno povinné očkování, doporučuje se očkování proti žluté zimnici, hepatitidě A, břišnímu tyfu.

Kolumbie je relativně vyspělou zemí s velkými sociálními rozdíly a vysokou produkcí narkotik, která putují ve většině případů do USA. Přetrvává zde konflikt s gerilou a narkomafií.

Nebezpečné oblasti se nacházejí v provinciích Antiochia, Cordoba, Choco, Bolívar, Cesar, Guavire a částečně Tolima.

Nezbytným předpokladem bezpečného pobytu je dodržování základních pravidel bezpečnosti, nenosit cenné předměty na viditelném místě, vyhnout se rizikovým oblastem, nenavštěvovat odlehlá místa, necestovat pokud možno po setmění.

Zajímavosti

Bogotá

Srdce Kolumbie a město kontrastů Bogota je uhnízděno vysoko v Andách, ve výšce 2 620 m. Je městem okázalých koloniálních kostelů i moderních budov, město nebývalého bohatství a chudinských čtvrtí. Bogota si propojením prosperity a chudoby uchovává jedinečnou atmosféru, která z ní činí jednu z nezajímavějších, ale také nejnebezpečnějších metropolí světa. Nezapomenutelným dojmem působí náměstí Plaza de Santander, taneční kluby ve čtvrti ZonaRosa nebo zdejší muzea Museo del Oro a Museo Nacional. Nedaleko Bogoty se nachází proslulá Laguna de Guativita, posvátné jezero Indiánů a centrum obřadů, které je spojováno s mýty o bájném El Doradu.

Cartagena

Cartagena, historické městečko a významný španělský koloniální přístav. Založeno bylo v roce 1533 a jeho pýchou je množství kostelů, klášterů, paláců a překrásných honosných domů. Historie města je spjata se zlatem a stříbrem, piráty i obchodem s otroky. Obdivuhodné jsou zdejší koloniální stavby, z nichž k nejvyhledávanějším patří Palacio de la Inquisición, koloniální budova Casa del Morqués a Getsemaní. Rovněž okolí Cartageny nabízí velkolepé španělské pevnosti. Milovníky potápění uchvátí nedaleký ostrov Islas del Rosario, který oplývá nádhernými korálovými útesy a pestrým podvodním životem.

San Andrés

Malebný karibský ostrov San Andrés je tropický ráj s pestrobarevnou vegetací, bělostnými plážemi, průzračným mořem a všudypřítomnou pohodovou atmosférou. San Andrés je obklopen prstencem korálových útesů, které chrání jeho pláže před mořským příbojem. Obyvatelé ostrova jsou směsí afrického, evropského a asijského původu a jejich uvolněné životní tempo dotváří úžasnou pohodu ostrova San Andrés.

San Augustin a Údolí soch

San Augustin je výchozím místem do slavného Údolí soch. Vysoko v horách bylo objeveno více než pět set kamenných soch bohů, lidí a zvířat. Nachází se v údolí řeky Magdaleny a dodnes není jasné, z jakého období sochy pochází. Ve své době se jednalo o kultovní či pohřební místo, což potvrzuje podoba soch vyobrazující bohy smrti a symboly pohřbívání. K vidění jsou i sochy zvířat a to v impozantních rozměrech, největší socha měří více než 7 metrů.