Vyberte zemi
21.04–20.06.2021

Rady na cestu do Laosu

Historie

Založení prvního státu na území laosu se datuje kolem roku 757. Do té doby zemi ovládaly thajské kmeny Laů, kteří přišli z jižní Číny, později Khmérové a Čamové. První centralizovaný stát však byl založen až o šest set let později - Lanxang. Po jeho rozpadu se stal Laos vazalem Siamu, později Vietnamu. Za války byl Laos okupován Japonskem, v roce 1949 získal nezávislost v rámci Francouzské unie, plnou nezávislost si Laové vybojovali až o čtyři roky později. Od té doby s krátkými přestávkami panuje v zemi občanská válka. Laos byl od sedmdesátých let obsazen Vietnamem, později Rudými Khméry.

Vízum a doklady

K vstupu na území LLDR je vyžadován cestovní pas, jehož platnost přesahuje o 3 měsíce platnost víza. Mezinárodní očkovací průkaz se nevyžaduje. Ministerstvo zahraničních věcí ČR doporučuje českým občanům, aby si před cestou ověřili u zastupitelského úřadu navštěvovaného státu, zda se podmínky pro vstup a pobyt nezměnily. K cestě do Laosu potřebují čeští občané víza, která mohou obdržet na zastupitelských úřadech LLDR v zahraničí. Čeští turisté mohou požádat o víza po příletu na mezinárodní letiště ve Vientianu a rovněž v Luang Prabangu; toto vízum se vydává s platností na 15 dnů a stojí 30,- USD. V případě cestování osobním vozem mohou požádat o vízum na thajsko-laoském hraničním přechodu na Mostě thajsko-laoského přátelství. Při podání žádosti o laoské vízum na zastupitelském úřadu Laosu v Bangkoku se požaduje pas a dvě fotografie. Poplatek za vystavení víza činí 600,- ThB a celá procedura trvá max. tři pracovní dny. Letištní poplatek na mezinárodním letišti ve Vientiane činí 5,- USD. Přihlašovací povinnost podle sdělení konzulárního odboru Ministerstva zahraničních věcí LLDR neplatí, nicméně ubytovací zařízení cizince přihlašují. Neplatí povinnost výměny valut. Vízum lze zajistit na zastupitelském úřadě LLDR v Bangkoku na adrese: The Embassy of the Lao P.D.R., 520, 502/1-3 Soi Sahakarnpramoon, Pracha Uthit Road, Wangthonglang, Bangkok 10310. TEl: 0066-2-539 6667, linka 107, 108, 109. Úřední hodiny vízového úseku jsou denně od 8,00 hod. do 12,00 hod. a od 13, 00 hod. do 16,00 hod. Letištní poplatek na mezinárodním letišti ve Vientiane činí 10,- USD. Přihlašovací povinnost podle sdělení konzulárního odboru Ministerstva zahraničních věcí LLDR neplatí, nicméně ubytovací zařízení cizince přihlašují. Neplatí povinnost výměny valut. Do Laosu lze dovážet věci pro osobní potřebu neobchodního charakteru v přiměřeném množství (500ks cigaret, 1 l alkoholu). Platí přísný zákaz dovozu a vývozu narkotik, pornografických materiálů a zbraní. Povinná výměna valut neexistuje. Kromě místní měny Kipu lze platit dolary nebo thajskými bahty.

Důležitá telefonní čísla

Kvalita zdravotní péče v zemi je na nízké úrovni. Týká se to zejména technického vybavení zdravotnických zařízení. Za ošetření a léky se platí v hotovosti. K dostání jsou i léky zahraniční provenience. V případě problémů doporučujeme obracet se na zastupitelský úřad ČR v Bangkoku nebo na konzulární odbor Ministerstva zahraničních věcí LLDR ve Vientiane, tel: 414035.

Doporučení turistům

V souvislosti s výskytem tzv. ptačí chřipky v Laosu doporučuje MZV českým občanům cestujícím do této země, aby dbali zvýšené opatrnosti a důsledně dodržovali pravidla hygieny. MZV v žádném případě nedoporučuje konzumaci tepelně nedostatečně zpracovaného drůbežího masa či vajec, návštěvy drůbežích závodů a farem, nebo ptačích trhů. Dále doporučeuje, aby bylo zamezeno kontaktu s uhynulými zvířaty. Cestování mimo hlavní město není považováno za bezpečné, zejména v nočních hodinách. Je doporučeno využívat nabídek cestovních kanceláří a v každém případě cestovat ve skupině. Běžně dochází k tomu, že turisté jsou podrobováni důkladným prohlídkám a je na nich vyžadována pokuta v případě, že nejsou schopni předložit požadované doklady. Pohyb zejména v severních částech země je považován za velmi nebezpečný. Počátkem r. 2003 došlo na silnici mezi Vientiane a Luang Prabangem k několika incidentům (přepadení autobusů), při nichž přišli o život 4 turisté (2 z Francie, 2 ze Švýcarska). V r. 1996 byl v severním Laosu postřelen český občan, kerý na následky zranění zemřel, druhý byl těžce raněn. Nedoporučujeme využívat nabídky na přepravu vodními cestami tzv. speed boats. Dochází k nehodám, velmi často se smrtelnými následky, Všem turistům před cestou do Laosu doporučujeme pořídit si fotokopie všech osobních dokladů včetně letenky a řádného cestovního pojištění.

Zajímavosti

Viangchan (Vientiane), Luang Prabang - královské město se spoustou pagod a chrámů, velice čisté s nízkými náklady na žití. V okolí Luang Prabangu jsou krásné vodopády, kam je možné se dostat tuktukem (rikša) a zajímavé mystické jeskyně se spoustou budhů - sošek malých, velkých, starších, mladších. Vang Vieng - zajímavá příroda (kombinace skalnatých hor a rýžových políček, jeskyně, výlety na kole, možnost jízdy na duši po řece aj.) Ho Či Minova cesta podél laosko - vietnamské hranice.