Vyberte zemi
19.05–18.07.2021

Rady na cestu do Malajsie

Doklady a víza

Vzhledem k dohodě o bezvízovém styku, potřebuje občan ČR ke vstupu na území Malajsie pouze cestovní pas platný minimálně 6 měsíců po návratu. Délka pobytu nesmí přesáhnout 90 dnů.

Vstupní razítko platí pro pevninskou Malajsii a stát Sabah; neplatí pro stát Sarawak (oba na Borneu), jehož imigrační služba uděluje vstupní povolení po příletu na pobyt do 30 dnů.

Po udělení vstupního razítka do cestovního pasu po příletu do Malajsie si ihned překontrolujte povolenou dobu pobytu.

V Malajsii není zavedena přihlašovací povinnost.

Zdravotní a bezpečnostní rizika

Úroveň zdravotní péče v Malajsii je dobrá, soukromá zdravotnická zařízení odpovídají kvalitou západním standardům. Všechny poplatky se hradí ihned po ošetření či zákroku.

Před cestou do Malajsie se doporučuje sjednat zdravotní cestovní pojištění.

Speciální očkování není požadováno, při dlouhodobějších pobytech se doporučuje očkování proti hepatitidě A + B a proti břišnímu tyfu.

Pro pobyt v tropických deštných pralesech se doporučuje, po předchozí konzultaci s odborným lékařem, vybavení antimalariky.

Z bezpečnostního hlediska patří Malajsie k poměrně bezproblémovým zemím v regionu Jihovýchodní Asie.

Doporučujeme zvážit rizika spojená s cestami na východní pobřeží malajsijské části ostrova Borneo (stát Sabah) a na blízké ostrovy. V minulosti zde došlo k únosům, přičemž nebezpečí únosů a útoků ze strany teroristických a kriminálních skupin nadále trvá.

Při cestách do této oblasti je třeba dbát zvýšené opatrnosti a zdržovat se ve známých větších letoviscích, jejichž bezpečnost je lépe zajištěna.

Malajsie je zemí umírněného islámu, respektujte zdejší zvyky a obyčeje. Obyvatelé jsou obecně přátelští, od návštěvníků očekávají totéž.

Nejaktuálnější cestovní doporučení pro Malajsii je umisťováno na webové stránky MZV ČR (www.mzv.cz).

Zajímavosti

Melaka

Jedno z nejkrásnějších měst, které bylo pro svůj historický význam zapsáno na seznam UNESCO. Krásu starobylé Melaky je možno obdivovat v historickém centru. Najdete tady portugalskou pevnost A´Famosa, kostel sv. Pavla, holandskou radnici Stadthyus, atmosférický Chinatown, nejkrásnější a nejstarší chrám země čínský Cheng Hoon Teng. Zvláštním místem je hřbitov Bukit China, který je uváděný jako největší čínský hřbitov mimo hranice Číny. Na pobřeží čekají dlouhé pláže. V okolí jsou k vidění motýlí a krokodýlí farmy.

Kuala Lumpur

Největší město Malajsie je dokonalým propojením kosmopolitního života se starobylými kulturními kořeny. Pyšnit se může jednou z nejvyšších budov světa Petronas Twin Towers (452 m). Kuala Lumpur nabízí rozsáhlá nákupní centra i ruch pouličních tržišť. Vynechat byste neměli místa jako Selang, starobylou čínskou čtvrť či Batu Caves, nejvýznamnější hinduistickou svatyni Malajsie. Lákavý vzhled města, možnosti zábavy a pulzující noční život přispěly k tomu, že se Kuala Lumpur stalo pátým nejnavštěvovanějším městem světa.

Sabah

Sabah, místo divoké a úchvatné přírody, je nazýván rájem Bornea. V blízkosti hlavního města Kota Kinabalu se nachází Národní park Tunku Abdul Rahman, mořský park s nejlepšími plážemi na Borneu. Z letoviska Batu Punggul je možné vypravit se na výlety do džungle, zažít jízdy na kánoích nebo navštívit jeskyně. Letovisko je dostupné pouze lodí a v oblasti žijí domorodé kmeny v typických obydlích. Uprostřed Sabahu se nachází nejvyšší vrchol jihovýchodní Asie hora Kinabalu, kterou když zdoláte, dostane se Vám neuvěřitelných výhledů. Vydejte se na Sabahu kamkoliv, každé místo ostrova je zážitkem.

Ostrov Penang

Ostrov Penang na severozápadním pobřeží Malajsie je nazýván „perlou Orientu“ a uchvacuje krásou pláží. S pevninou je spojen mostem dlouhým 13,5 km. Ostrov představuje rozcestí náboženství, kde se mísí budhismus, hinduismus, křesťanství a taoismus. Pravý důvod vyhlášenosti tohoto ostrova je jeho hlavní město George Town, zajímavé město s fascinující historií, kde se projevil silný čínský vliv. Při toulkách spatříte nádherné staré čínské domy, tržiště i typické tříkolky a v jeho starobylých čtvrtích nabudete dojmu, že se zde čas zastavil nejméně před 50 lety.