Rady na cestu na Martinik

Doklady a víza

Čeští občané cestující na Martinik potřebují platný cestovní pas. Pro turistické pobyty nepřesahující 90 dnů platí bezvízový styk.

Zdravotní a bezpečnostní rizika

Zdravotní péče na Martiniku je na vysoké úrovni. Fungují zde dobře vybavené nemocnice, které poskytují v případě pojištění bezplatnou lékařskou péči.

V případě využití služeb soukromého lékaře je nutno počítat s úhradou v hotovosti.

Očkování není povinné. Doporučuje se očkování proti hepatitidě typu A a B. Turisté z Jižní Ameriky a Afriky mohou být požádání o předložení osvědčení o očkování proti žluté horečce.

Martinik je relativně bezpečný, přesto nenechávejte své osobní a cenné věci bez dozoru na pláži či v autě. Ze zdravotního hlediska mohou hrozit různé střevní potíže.

Nutné je dodržovat místní zákony. Osobám mladším 18 let není dovoleno konzumovat alkohol. Užívání drog je také nezákonné. Nevstupujte na místa, kde je to zakázáno.

Zajímavosti

Jachting

Pokud patříte mezi vášnivé jachtaře, udělejte si na Martiniku výlet do původně kreolské vesnice, ležící u jihozápadního městečka Pointe du Bout, kde vás čekají skvělé podmínky pro jachting. Z Pointe du Bout můžete lodí odplout do hlavního města Fort de France. Hledáte-li ostrov přímo zrozený pro jachting, pak je to určitě Martinik.

Saint - Piere

Bývalé hlavní město ostrova bylo zničeno v roce 1902 výbuchem sopky Mont Pelée, která se nad ním tyčí do výšky 1 397 m n. m. Město se nepodařilo obnovit do původní podoby, postupně bylo přestavěno a dnes návštěvníkům nabízí okouzlující procházky po místech, která jsou svědectvím ničivé síly přírody. Uvidíte zbytky koloniálních domů, ruiny starého divadla či kostela. Na severu se nabízí odpočinek na krásných plážích s jemným černým pískem.

Sainte - Marie

Sainte – Marie, jedno z nejoblíbenějších míst ostrova, je proslulé dlouhou písečnou pláží Anse Divour a Muzeem rumu St. James Distillery. Rum z Martiniku je řazen k nejkvalitnějším na světě a jeho unikátnost spočívá ve výrobě z čerstvé třtinové šťávy. Nezbývá než ochutnat. Kvalitu můžete vyzkoušet i na východním pobřeží ostrova Martinik v Le François v Rhum Clement Domaine Acajou.

Sainte Anne

V jižním cípu ostrova Martinik se nachází několik mysů, zátok a jeskyň s krásnými bílými písečnými plážemi. Tou nejznámější je Les Salines, nesporně jedna z nejhezčích pláží západních Antil. Kdo hledá klid, prázdné pláže, romantiku, místo, kde se lze svobodně pohybovat a nikam nespěchat, žít podle slunce a prožít si každý okamžik, je na správné adrese.